Míříte do Guatemaly? Nezapomeňte navštívit českou oázu Art Café El Colibri

Míříte do Guatemaly? Nezapomeňte navštívit českou oázu Art Café El Colibri

„Jsme malá kavárnička na břehu jezera Atitlán (San Pedro La Laguna, Guatemala) a kromě kávy, malého občerstvení a ubytování ve třech apartmánech jsme v roce 2012 založili také stipendijní projekt. Turisté si u nás mohou namalovat za cca 2 USD hrneček a polovinou z této částky přispět místním studentům, kteří chtějí po střední škole studovat vysokou školu,“ popisuje Inka Rosenkrancová projekt, do nějž se pustila se svým mayským přítelem Domingem v Guatemale. „Za vysokoškolským studiem se tady musí studenti přestěhovat do hlavního města a i v případě, že školné neplatí, jsou jejich výdaje na ubytování, stravu, dopravu a učební pomůcky tak vysoké, že bez velké podpory rodiny studovat nemohou,“ dodává. Podle ní je v San Pedru mnoho talentovaných a motivovaných studentů, ale rodiny jsou často rolníci bez finančních možností.

Projektem by chtěli podpořit co nejvíce studentů, ale bohužel jejich kavárnička je trochu stranou od hlavní třídy, a tak není masově navštěvována. Přestože je San Pedro v období sucha (listopad – duben) turistickým místem, za měsíc se jim daří malováním hrníčků „našetřit“ jen kolem 20 USD. „Pro pravidelnou 70% podporu alespoň jednoho studenta, bychom přitom potřebovali minimálně 100 USD za měsíc,“ stěžuje si Inka.

„Uvítáme každého návštěvníka z České republiky i jiných koutů světa a budeme také rádi za jakoukoliv podporu. Pokud se chce někdo o naší snaze dovědět více, může mě kontaktovat na [email protected].“ Spousta dalších informací o kavárně v Guatemale najdete na www.colibrisanpedro.com.

Nejširší nabídku průvodců a map Guatemaly (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Chudoba v Guatemale:

Dle údajů Světové banky patří Guatemala mezi státy s nejvyšším nepoměrem distribuce příjmů – 20 % populace spotřebovává 51 % HDP. Výsledkem je, že 50 % populace žije ze 2 USD/1 den a 15 % populace z 1 USD/1den a méně (na úrovni extrémní chudoby). Lidé z menších měst a vesnic patří k těm nejchudším (převážně zemědělci) s velmi mizivou možností podporovat své děti při studiích. Obzvláště obtížné je umístění těchto mnohdy talentovaných dětí (adolescentů) na vysokých školách, které jsou soustředěny v hlavním městě a je tedy nutno zajištění dopravy, ubytování, stravování a učebních pomůcek. Vyšší vzdělanost je tak pouze privilegiem dětí z nejvyšších příjmových skupin, tj. pro horních 20 % populace.

Zkušenosti čtenářů

Inka

Děkuji všem českým cestovatelům, kteří nás navštívili v roce 2014 a 2015. V červnu 2015 jsem se vrátila zpět do ČR a můj návrat do Guatemaly není příliš pravděpodobný. S cestovními dotazy mě můžete kontaktovat na [email protected] či na FB Inka Ros.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí