Mayské památky na poloostrově Yucatán: Tulum, Chichén Itzá nebo Ek Balam

Mayské památky na poloostrově Yucatán: Tulum, Chichén Itzá nebo Ek Balam

Respekt, klid a velkolepost vyzařující z mayských památek na Yucatánu ostře kontrastuje s pulzujícími turistickými letovisky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že místo už přišlo o svoji autenticitu, ale stačí pár dní a poznáte, že mayská historie dýchající zde z každého kamene se nedá jen tak smazat.

Chichén Itzá

Neexistuje pravděpodobně známější mayská památka, a už dopředu se proto připravte na davy turistů rozeseté po celé zřícenině města. Na druhou stranu ne nadarmo bylo místo vyhlášeno jedním ze sedmi novodobých divů světa. Nebude trvat dlouho a Chichén Itzá vás svým charisma opravdu dostane.

Hned po příjezdu a vstupu do areálu návštěvníky zcela oslní Kukulcánova pyramida (zvaná též El Castillo), která díky svému uspořádání představuje jeden velký mayský kalendář. Pokud si budete moci vybrat, kdy místo navštívit, volte podzimní či jarní rovnodennost. V tuto dobu stíny na severním schodišti vytvářejí iluzi plazícího se hada.

Snoubení dvou kultur

Chichén Itzá je navíc podle archeologů ovlivněno nejen kulturou Máyů, kteří zde původní sídliště založili a kolem 9. století jej z neznámých důvodů opustili. Když se sem totiž téměř po sto letech opět vrátili, do oblasti dorazili i Toltékové z horského města Tula. Mayská a toltécká kultura tak v areálu dokonale splynula a na stavbách najdeme zpodobnění bohů obou civilizací.

Toltékové se ale nepodepsali pouze na architektuře, rozšířili také oblíbenost lidských obětí a zavedli tak mnohem četnější krvavé rituály na chichenských památkách.

Ek Balam

Značná část naleziště Ek Balam je ještě ukrytá pod bujnou mexickou vegetací, ale postupně se jedna památka za druhou odhaluje dychtivým očím cestovatelů. Jezdí sem především za stavbou s názvem Acrópolis, jež se pyšní základnou o délce 160 metrů a hlavní pyramidou o výšce 32 metrů zakončenou jaguáří tlamou.

Výhodou naleziště je, že leží poměrně blízko známějšího Chichén Itzá, takže návštěvu těchto dvou míst snadno spojíte. A pokud jste opravdu rychlí, ještě se stihnete vykoupat v oblíbeném letovisku Playa del Carmen.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Tulum: mayské město nad vodou

Bílý písek kontrastující s temně modrou vodou omývající břehy Yucatánu vytváří skvělou kulisu pro další zříceniny mayských památek v Mexiku. Neexistuje na světě mnoho takto výjimečných plážových destinací s natolik bohatou historií. Samotné město Tulum leží více něž 100 kilometrů jižně od Cancúnu a jeho centrum pro turisty nenabízí mnoho výjimečného. Důvod, proč sem většina turistů jezdí, najdete právě až na pobřeží.

Členité skalnaté útesy jsou osázeny výjimečnými mayskými památkami, z nichž je dokonalý výhled na temně modrou hladinu. Archeologové se ale shodují, že architektonické umění zde není tolik působivé jako na některých jiných mayských památkách. Výjimečnost tohoto místa samozřejmě přitahuje nebývalou pozornost organizovaných zájezdů, pokud se jim budete chtít vyhnout, zvolte pro toulání v rozvalinách spíše ranní nebo naopak večerní hodiny.

Uxmal na závěr

Mayské město Uxmal nabízí snad nejklidnější atmosféru ze všech památek situovaných na Yucatánu. Bylo založeno v roce 700 v hornaté oblasti s dnešním názvem Puuc a rozvržení budov, které vznikly v letech 700 až 1000, dokazuje skvělou znalost astronomie.

Oblasti dominuje Casa del Adivino ale najdete zde i mnoho dalších zajímavých budov, většinou zdobených symbolickými motivy a sochami boha deště Chaaca. Obřadní místa Uxmal, Kabah, Labna a Sayil jsou považována za vrcholy mayského umění a architektury.

Yucatán nejen o historii

Nejen archeologické naleziště a staré rozvaliny vládnou atmosféře na Yucatánu. Poloostrov nabízí také několik přírodních rezervací, nádherných šnorchlovací a potápěčských lokalit okolo Isla Cozumel nebo koloniální architekturu v Méridě.

Pokud vaše cestovatelské kroky zamíří právě do Mexika, neosekejte svou cestu jen na toulání po mayských památkách, ale zkuste využít všeho, co dokáže tato rozmanitá země nabídnout!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí