Malé Benátky jménem Erfurt. Město plné mostů a kostelů

Malé Benátky jménem Erfurt. Město plné mostů a kostelů

Klasické hrázděné domy, mezi nimi se proplétají tramvaje a zbloudilé přítoky říčky Gera. Nespočet nádherných kostelů, zeleně a kaváren. To je typické německé město Erfurt.

Sympatický postarší chlapík, který jako jediný zareagoval na naše zvednuté palce u silnice z Výmaru do Erfurtu, staví auto v samém středu starého města. S nadšením se s námi loučí a ještě jednou nám na prstech vypočítá, co nesmíme přehlídnout. „Erfurt je nádherné město. Zpátky jeďte vlakem, abyste viděli zrekonstruované nádraží,“ pokřikuje na nás ještě z okénka, než se nám nadobro ztratí.

Jsme na tzv. Erfurt Domberg, česky se mu občas říká katedrální kopec. Stačí vyjít pár desítek schodů a už se člověk ocitá mezi dvěma výjimečnými církevními stavbami. Po levé straně se tyčí věže erfurtské katedrály, napravo stojí o něco méně honosný kostel sv. Severa. Interiéry rovněž prozrazují, že se jedná o gotické stavby, jež vznikly ve 14. a 15. století. Výsadní pozornost, ale patří zvonu visícím vysoko v prostřední z věží katedrály. Gloriosa byl odlit v červenci roku 1497 a díky své enormní velikosti je největším volně zavěšeným středověkým zvonem na světě. Jen pro zajímavost váží 11,45 tun.

Stojí za to v gotickém prostředí chvíli zůstat, a to buď na nádherné vyhlídce za katedrálami, nebo si dát voňavou kávu v kavárně otevřené přímo na starém schodišti.

Durynská klobása

Hned vedle katedrály se tyčí malý erfurtský kopeček s nadmořskou výškou 231 metrů, na kterém se takříkajíc odehrávala historie. Tisíciletí před naším letopočtem zde přebýval pračlověk, později byl útočištěm Keltů a Germánů. Dnes na něm stojí tvrz Petersberg s dokonale hvězdicovitým opevněním. Uvnitř najdete kostel sv. Petra i moderní kavárničku s dokonalým výhledem na staré město.

Jen málokdo odolá velkým travnatým plochám na mírných svazích kopečku. Většina mladých Němců zrovna tady posedává a přežvýkává svůj „bratwurst“. Právě on tolik proslavil oblast Durynsko, jehož hlavním městem je právě Erfurt. Vepřová klobása musí být minimálně 15 cm dlouhá a podává se v nepoměrně malé houstičce, z níž vykukuje na obě strany.

Hrázděné domy a most k nepoznání

Posilněni kvalitní grilovanou klobásou se vydáváme mezi spletité uličky Erfurtu. Kromě nespočetného množství kostelů, se město pyšní také nemalým počtem mostů. Celkem 142 jich vede přes řeku Gera, její přítoky a protipovodňový příkop. Některé mosty jsou opravdovými architektonickými skvosty středověku i dneška.

Jak do Erfurtu?

Do Erfurtu se dostanete snadno po dálnici z Drážďan, je to asi 200 km. Vlaky jsou neúmerně drahé, ideální je „internetový stop“ na www.mitfahrgelegenheit.de. Němci jsou na něj právě kvůli ceném vlaků zvyklí, takže funguje dokonale!

Motáme se mezi uličkami plnými hrázděných obydlí v perfektním stavu, mezitím několikrát zahlédneme vodu či ji dokonce překročíme. Cílem je nejslavnější z erfurtských mostů – Kramářský most. Jméno dostal podle kramářských krámu nastavěných podél jeho celé délky. Nepozorní turisté si tak občas ani nevšimnou, že se najednou ocitli nad vodou. Však taky Kramářskému mostu patří jedno prvenství – je to jediný kompletně zastavěný a obydlený most severně od Alp.

Dneska se počet hrázděných domů na mostě ustálil na 32, kdysi jich zde bylo až 60. Ve většině z nich najdete umělecké krámky plné ručně vyráběného zboží. Dívky obhlížejí náušnice, pánové usrkávají kávu u malých stolečků.

Město Martina Luthera

Ještě dál v zapadlých uličkách objevíme nádherně zrekonstruovanou stavbu augustiniánského kláštera. V jeho zdech strávil pět let svého života Martin Luther. Kdysi malý kazatelský kostel se dnes stal druhým největším kostelem ve městě a hlavním evangelickým.

Před odjezdem si ještě prohlížíme nádherně zrekonstruované erfurtské nádraží s přilehlým parkovištěm kol a nedalekým rozlehlým parkem. I když k poměrně podrobné prohlídce města stačí pouhý den, moc ráda jsem se sem po pár týdnech znova vrátila.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v okolí Erfurt podniknout, jistě vám poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Zkušenosti čtenářů

Melanie

Great info, thank you very much, I will be in Erfurt in August this year and was looking for a few tips 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí