Lima – Zapomeňte na všechny příběhy o nebezpečí a zločinu a jednoduše si to tu užijte

Lima – Zapomeňte na všechny příběhy o nebezpečí a zločinu a jednoduše si to tu užijte

Říká se, jak nebezpečné a násilnické je Lima město. Ale… Pokud necháte svůj luxusní fotoaparát v pokoji, ostražitě si budete hlídat svůj telefon (ve chvíli, kdy budete fotit) a zůstanete „vědomě přítomni“, budete v pohodě. Zejména během dne. A když pojedete do Limy se záměrem fotit (na svůj luxusní foťák), prostě si najměte průvodce. Protřelého.

Lima, jedno z největších měst v Jižní Americe, mající za sebou dlouhou historii, umí mnoho nabídnout. Nevzdávejte návštěvu této metropole jen proto, že se něco říká. Já toho o Limě slyšela hodně, a přesto jsem se tam – jako sólo-cestující blondýna s velkým kufrem – vydala… a ubytovala se u rodiny do té doby neznámého týpka přes couchsurfing! A na Limu vzpomínám s láskou (snad až na ten rozbitý kufr hned po příletu a složité tříhodinové dohady na letišti v mé lámané španělštině a peruánské lámané angličtině).

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Pokud vás tenhle úvod nepřesvědčil a pořád máte z Limy obavy, pak vězte, že tu každý den probíhají bezplatné turistické procházky po městě (kromě neděle); průvodcem vedené prohlídky (ve španělštině a angličtině) vyrážejí v 10:15 od turistického informačního centra v Miraflores, velmi bezpečné čtvrti, kam se v pohodě dostanete taxíkem nebo Uberem. Můžete také objet Limu jedním z panoramatických autobusů Mirabus, které vyjíždějí denně z Parque Kennedy ve čtvrti Miraflores.

Přestože je Lima velká a chaotická, má každá čtvrť svou vlastní identitu a kouzlo. Stačí si jen vybrat, co vám nejvíc vyhovuje, a jít za tím.

Nejbezpečnější a pravděpodobně nejkrásnější čtvrť – Miraflores

Miraflores je jedinou částí Limy, která je považována za bezpečnou v podstatě kýmkoli, koho se zeptáte (s výjimkou některých turistů, kteří se po čtvrti toulali opilí pozdě v noci ve značkovém oblečení, s ostentativními šperky a drahými foťáky kolem krku). Pokud jde o umělecké Barranco a historické centrum města (oblast Cercado de Lima a Rímac), názory na bezpečnost se liší.

Každý, kdo navštíví Limu, by se určitě měl projít po přímořské promenádě Miraflores. Stylová čtvrť nabízí, kromě luxusního obchodního centra Larcomar a dech beroucích výhledů ze zatravněných kopců dolů na moře, také ruiny Huaca Pucllana, Parque del Amor (připomínající Gaudi Park v Barceloně) a paragliding. Ano! Při procházce po promenádě můžete vidět město shora – za 240 solů (s instruktorem).

Ruiny Huaca Pucllana – pyramida z hlíny a vepřovic postavená ze sedmi platforem sloužila jako důležité obřadní a správní středisko civilizace, která žila při peruánském centrálním pobřeží mezi lety 200 a 700. Dnes ruiny představují zajímavý kontrast k elegantním moderním budovám, které ji obklopují. Prohlídky ruin jsou vedeny ve španělštině a angličtině.

Parque del Amor (Park Lásky) se nachází na křižovatce s Malecon Balta. Tento malý park vede podél scénické plážové promenády, která se nachází na vrcholu útesů, takže máte nádherný výhled na záliv Lima. Věnována je všem romantikům a při západu slunce se vždy rychle zaplní zamilovanými páry. Najdete tu pruh mozaikové zdi, který by vám mohl připomínat Gaudího park v Barceloně, a slavnou sochu nazvanou „El Beso“ (Polibek) od předního peruánského sochaře a malíře Victora Delfína.

Pokud milujete nakupování, zastavte se v nákupním centru Larcomar (Miraflores), jedné z nejoblíbenějších atrakcí, kterou cestovatelé navštíví, když se nacházejí v Limě. Já tu ve slevě sehnala nový kufr místo mého rozbitého. Toto nákupní centrum vestavěné do boku útesu a z velké části pod zemí, je pastvou pro oči. Má neuvěřitelný výhled na Tichý oceán a můžete tu strávit celé odpoledne nákupy dárků a suvenýrů (třeba i z drahé alpaky) a ochutnáváním peruánských pokrmů a nápojů; doporučuji třeba limonádu Inka, peruánskou horkou čokoládu nebo silnou kávu.

Barranco a centrum města

U těchto čtvrtí už se rozcházejí názory místních na bezpečnost. Určitě vám doporučí nejezdit místními autobusy, ale využít Ubery nebo taxíky a při přecházení mezi památkami a focení dbát zvýšené opatrnosti.

Bohémské Barranco je plné pouličního umění, barevných budov a koloniálních sídel, která byla proměněna v umělecké kavárny a butikové bary. Barranco je domovem některých nejslavnějších peruánských a jiných latinskoamerických umělců. Právě v Barrancu najdete známý Most vzdechů, který v noci vypadá úžasně. Vydejte se k němu, i kdyby v taxíku, jehož řidiče požádáte, aby na vás počkal, než se pokocháte pohledem, nebo s někým z místních, kteří vás bezpečně provedou ulicemi čtvrti a především vás předem upozorní na to, jaké cennosti raději nechat doma.

Právě v této čtvrti se nachází muzeum MATE, jež založil známý peruánský módní fotograf Mario Testino. Muzeum se nachází v obnoveném sídle z 19. století a vystavuje to nejlepší ze současného národního i mezinárodního umění a fotografie.

V centru města najdete kromě drahých hotelů několik architektonických skvostů, které byste mohli chtít vidět, jako je Cathédrale Saint-Jean de Lima, Arcibiskupský palác, Palác Torre Tagle nebo proslulé limské balkony (je jich asi 1600), kulturní dědictví vybudované během koloniálního období (zejm. na konci 17. a 18. století).

Výjimečný zážitek z noční Limy

Jedním z míst, které určitě chcete navštívit v noci, je Circuito Magico del Agua (vodní fontánový park). Za pouhých pět solů si můžete užít osmihektarový park se třinácti osvětlenými fontánami. Po výstavbě v roce 2007 se park dostal do Guinessovy knihy rekordů jako „Největší fontánový komplex ve veřejném parku“. Do vodních závojů ústřední fontány je v pravidelných intervalech promítána videoprojekce o magické, šamanské a folklórní historii Peru za zvuku slavných peruánských skladeb. Toto zábavní místo přináší tiché úsměvy na tvář i těm nejcyničtějším dospělým – zejména v interaktivním vodním tunelu.

V březnu 2012 vydala Martina Doležalová svůj knižní debut, povídkovou sbírku Kolej Today. V prosinci 2012 se v knihkupectvích objevil román Ztracené cesty na útěku domů, v roce 2016 pak román Zítřek byl včera. Martina též působí jako instruktorka jógy po celém světě a věnuje se tanečním a hudebním performancím a workshopům, které odkazují k původním tradicím latinskoamerických a středo-amerických Indiánů.

DoJižníAmeriky.cz

CK doJižníAmeriky.cz je malá cestovní kancelář s osobním přístupem, která se specializuje pouze na cesty do Jižní Ameriky v malých skupinkách (jen 8 osob a vynikající český průvodce).

Právě Perupatří k nejoblíbenějším destinacím klientů CK doJižníAmeriky.cz. Jen v letošním roce se tam se svými klienty vypraví téměř dvacetkrát.

Na cestách s CK doJižníAmeriky.cz se dostanete mezi místní obyvatele, ochutnáte lokální pokrmy (třeba i na trhu) a navštívíte řadu míst, které jiné cestovky zatím nemají ve svých itinerářích.

Svým stylem cestování nalákali  k poznání Jižní Ameriky v malých skupinkách i řadu klientů, kteří dříve s žádnou CK necestovali nebo sólo cestovatelů, kteří neplatí žádný příplatek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: