Léto v Berner Oberlandu: brána do švýcarských Alp

Léto v Berner Oberlandu: brána do švýcarských Alp

Kanton Bern je skutečným srdcem Švýcarska – nejen politickým, ale i geografickým. Město Bern sice láká svou historií a atmosférou, ale opravdový poklad se skrývá jižně od něj – Berner Oberland. Tato oblast sahá od jezer Thun a Brienz až po ledovce pod Jungfrau a Schreckhornem a je považována za jednu z nejmalebnějších částí celých Alp.

V létě se zdejší krajina proměňuje v rozkvetlé horské pastviny, zurčící potoky, vodopády padající z kolmých stěn a stovky kilometrů značených stezek – od pohodových vycházkových tras až po náročné alpské výstupy.

Vysokohorská klasika, která nikdy nezevšední

Jména jako LauterbrunnenGrindelwaldWengenMürren nebo Adelboden nejsou jen body na mapě, ale horské vesnice s hluboko zakořeněnou tradicí, které tvoří duši Bernských Alp. Výhledy na Eiger, Mönch a Jungfrau patří k nejikoničtějším alpským panoramatům a přitahují turisty, fotografy i milovníky hor z celého světa.

Oblast je protkána systémem lanovek, zubaček a stezek, takže i bez horolezeckého vybavení se lze dostat do výšek přesahujících 3 000 metrů. V letních měsících se Berner Oberland proměňuje v rozkvetlou alpskou zahradu, kde na každém kroku čeká jiný výhled.

Nejpůsobivější letní trasy

Túra z Grütschalpu do Mürrenu a dále na Allmendhubel

Tato trasa je ideálním úvodem do horské krajiny Berner Oberlandu – bez náročného převýšení, ale s dechberoucími výhledy téměř po celou dobu cesty. Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi, pohodové turisty nebo návštěvníky, kteří přijeli do hor jen na den a chtějí si z nich odnést silný vizuální zážitek.

Výlet začíná lanovkou z Lauterbrunnenu na stanici Grütschalp, odkud se otevírá úchvatné panorama na vrcholky Jungfrau (4 158 m), Mönch (4 107 m) a Eiger (3 967 m). Již od prvních kroků sledujete tuto ikonickou trojici z perspektivy, která působí jako kulisa z filmu.

Stezka do Mürrenu vede přes louky, lesní úseky i několik dřevěných mostků. Cesta je široká, dobře značená a velmi frekventovaná – ale přesto působí klidně, protože většina lidí se zdržuje na výhledech nebo odpočívá na lavičkách podél trasy.

Mürren je vesnice bez aut, dostupná pouze lanovkou nebo po svých – a právě díky tomu si uchovala svůj tradiční horský charakter. Dřevěné domy s truhlíky plnými květin, ticho přerušované jen šuměním vody nebo zvoněním krav a výhledy, které se mění každým metrem. Mürren je dokonalým místem pro pauzu – ať už na kávu, oběd nebo jen tak na lavičku.

Z Mürrenu se můžete na Allmendhubel (1 907 m) vydat buď pěšky, nebo využít historickou lanovku, která byla nově modernizována, ale zachovala si svůj původní šarm. Stezka vede pozvolna vzhůru a je lemována alpskou květenou – v červnu a červenci zde rozkvétají desítky druhů horských květin. Hlavním důvodem, proč sem vystoupat, jsou výhledy: do údolí směrem k Lauterbrunnenu, přes Mürren až k masivům Breithornu a Schilthornu, a samozřejmě k trojici Jungfrau, Mönch a Eiger.

TIP: Region má špičkové vlakové spojení – z Bernu jste ve Spiezu, Interlakenu nebo Lauterbrunnenu během hodiny. Doporučujeme Swiss Travel Pass, který zahrnuje většinu lanovek a vlaků.

Eiger Trail – podél legendární severní stěny

Strhující túra pod jednou z nejslavnějších stěn světa. Tato trasa vás zavede přímo pod ikonickou severní stěnu Eigeru, která už desítky let fascinuje horolezce i milovníky hor z celého světa. Ačkoliv se jedná o technicky nenáročnou trasu, výhledy a atmosféra z ní činí jednu z nejpůsobivějších túr v celém Berner Oberlandu.

Nejoblíbenější směr je sestup od stanice Eigergletscher směrem do Alpiglen, protože tímto směrem máte po většinu cesty legendární severní stěnu přímo před sebou a zároveň jdete z kopce dolů. Stezka je dobře značená a během letní sezony ji absolvuje řada turistů – přesto tu panuje ticho a horský klid, který umocňuje masivní přítomnost skály nad vámi.

Už první metry pod nástupem ke stěně přináší trasa pohled na monumentální 1 800 metrovou kolmou stěnu Eigeru, která se tyčí jako živoucí připomínka horolezecké historie. Právě zde se psaly nejslavnější (a často tragické) kapitoly dobývání Alp. Po cestě narazíte na pamětní tabule věnované horolezcům, kteří se pokusili zdolat její stěnu – nebo zde navždy zůstali.

Nenechte se ale mýlit – i bez výstupu na vrchol je Eiger Trail hluboce intenzivní zážitek. Horská scenérie se neustále mění. Vlevo visí ledovec, pod vámi padají kamenná pole, nad vámi se v mlze ztrácí temná stěna. Při dobrém počasí se otevírají výhledy na údolí Grindelwaldu, alpské pastviny a štíty Wetterhornu a Schreckhornu.

Výšlap na Faulhorn (2 681 m)

Vrchol Faulhorn se tyčí mezi jezery Brienz a Thun, vysoko nad Grindelwaldem a Lauterbrunnenským údolím, a nabízí mimořádně široké výhledy na švýcarské Alpy. Navíc jde o trasu, která spojuje krásu horské přírody s historickou atmosférou – na vrcholu totiž stojí nejstarší horský hotel v Evropě.

Nejoblíbenější varianta túry vede z Firstu (2 167 m), kam se pohodlně dostanete lanovkou z Grindelwaldu. Odtud vás čeká postupný výstup přes oblast Bachalpsee a dále po travnatých hřebenech a kamenných stezkách až na samotný Faulhorn. Cesta není technicky náročná, ale výškové metry a exponovanější úseky nad jezerem Bachalpsee vyžadují dobrou obuv a jistý krok.

Při dobrém počasí patří Faulhorn k nejpůsobivějším vyhlídkovým bodům celého regionu. Z vrcholu se před vámi otevře panorama na masiv Eigeru, Mönchu a Jungfrau přímo na jihu, hluboko pod vámi tyrkysové vody Brienzského jezera a směrem na západ pak horizont Bernských předalpských hřebenů.

Via Alpina: z Thunu až k ledovcům pod Jungfrau

Pokud plánujete delší pobyt, zvažte přechod některé části slavné Via Alpina – dálkové trasy vedoucí napříč švýcarskými Alpami. Jedním z nejmalebnějších a nejrozmanitějších úseků této trasy je právě přechod skrze Berner Oberland.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Technické zázraky ve službách turistiky

Berner Oberland není jen o přírodě, ale i o dokonalé infrastruktuře. Díky lanovkám a horským drahám se dají za jeden den navštívit místa, která by jinak byla přístupná jen zkušeným horalům.

  • Eiger Express

Z Grindelwaldu vás vyveze během 15 minut ke stanici Eiger Glacier, odkud pokračujete zubačkou až na Jungfraujoch – Top of Europe (3 454 m n. m.). Celková cesta tak trvá pouhých 45 minut. V létě je to ideální způsob, jak se snadno dostat do vysokohorského světa, který by jinak vyžadoval dny pochodu. Na Jungfraujochu můžete navštívit ledovcovou jeskyni, vyhlídkové plošiny i výstavu o alpském klimatu.

Revoluční lanovka z Stechelbergu přes Mürren na vrchol Schilthornu (2 970 m). Díky největšímu převýšení a strmosti trasy je to nejen dopravní prostředek, ale i adrenalinový zážitek. Lanovka překonává převýšení 775 metrů na trase dlouhé pouhých 1 194 metrů. Se sklonem až 159,4 % se jedná o světový unikát. Cesta trvá čtyři minuty a nabízí dechberoucí výhledy na okolní vrcholy. Pro držitele Swiss Travel Passu je přeprava bez příplatku.

Piz Gloria – snídaně s výhledem hodným Jamese Bonda

Na samotném vrcholu Schilthornu (2 970 m n. m.) se nachází první otáčivá restaurace světa – Piz Gloria, známá z bondovky V tajné službě jejího Veličenstva. Každý den do 14:00 si zde můžete dopřát vyhlášený Schilthorn Brunch: švýcarské a regionální produkty včetně sýrů, uzenin a sladkostí s výhledem, který se během hodiny otočí o 360°. Cena se liší dle času příjezdu, ale zahrnuje i jízdenku na lanovku – což je ideální kombinace pro půldenní výlet z údolí.

Článek byl zpracován ve spolupráci se Švýcarskou turistickou centrálou. Switzerland Tourism poskytuje aktuální turistické rady, tipy a inspiraci pro vaše cesty do Švýcarska. Na webových stránkách naleznete v češtině vše potřebné – inspiraci, tipy na zážitky i praktické rady pro plánování vaší cesty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí