Lefkada: Modrá perla Jónského moře

Lefkada: Modrá perla Jónského moře

Lefkada patří mezi jónské ostrovy a její pobřeží omývá náramně čisté a úchvatně zbarvené Jónské moře. Další velkou předností je stabilní počasí – v hlavní sezóně, která začíná koncem května a končí na přelomu září a října, zaprší jen ojediněle.

Lefkada, perla mezi Jónskými ostrovy, se nachází jižně od Korfu a severně od ostrova Kefalonie. Naleznete zde překrásné pláže, neopakovatelný řecký venkov a nádherná přírodní zákoutí. Z azurového moře se zvedají strmé vápencové útesy, které jsou díky příznivému klimatu porostlé bujnou vegetací. V úrodných údolích se pěstují citrusové plody, olivy, vinná réva a zelenina. Hornaté vnitrozemí si zachovalo typický řecký kolorit, např. ve vesničkách Lazarata, Agios Petros a Karya

Lefkada je jediný řecký ostrov, který lze navštívit bez použití trajektu, jelikož jej s pevninou (na níž se nachází i nejbližší mezinárodní letiště) spojují hráze a pohyblivý most. Na jihu ostrova patří mezi atraktivní místa mys Dukato. Při pohledu z výšin útesu prý každý pochopí, proč v antice toto místo považovali za jeden ze vstupů do Hádovy podzemní říše. Podle mýtu ukončila básnířka Sapfó svůj život právě skokem z lefkadského útesu. K velkým zážitkům patří i návštěva řady ostrůvků poblíž Lefkady, jako jsou např. Kastos, Kalamos či Meganissi.

Jste-li sportovní nadšenci, na Lefkadě si nejvíce užijete windsurfing, cykloturistiku, potápění a surfování (např. v zátoce Vassiliki, kde lze vyzkoušet i katamarány a řadu dalších vodních sportů včetně vodního lyžování).

„Lefkada je proslulá svými nádhernými písčitými plážemi. Mezi nejpopulárnější patří Egremni, které se někdy přezdívá Karibik Středozemního moře. Oblíbená je také pláž Milos nebo Agios Ioannis, kde díky příznivým povětrnostním podmínkám můžete surfovat na mořských vlnách,“ upozorňuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, jež nabízí zájezdy na Lefkadu od loňska.

Nevynechejte „velkou trojku“

Nejúchvatnější na Lefkadě jsou právě scenérie vápencových útesů, pod nimiž se rozprostírá sněhobílý písek a jinde jemné oblázky a dál už jen blankytně modré průzračné moře. Vynechat byste neměli trojici pláží Egremni, Agiofili a zejména Porto Katsiki. Celou trojici lze navštívit v rámci jednodenního výletu lodí. Alternativou je ve všech případech poměrně fyzicky náročný sestup (a následně výstup) od silnice. V případě Porto Katsiki takto zdoláte na jedné cestě 347 schodů.

Lefkada, autor: Jan Prokeš
Lefkada, autor: Jan Prokeš

Zajímavé je i vnitrozemí malého ostrova, který autem přejedete ze severu na jih za hodinu. Nejvyšší vrcholy přesahují tisíc metrů nad mořem a terén je místy náročný nebo úplně nepřístupný. Vydat se můžete na delší procházku k vodopádům Nidri u stejnojmenné obce. Dříve platila Lefkada za klidnější lokalitu, dnes už ale letoviska Agios Nikitas, Vassiliki i správní středisko Lefkada žijí v letné sezóně bujarým nočním životem.

Nejširší nabídku průvodců a map Řecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Na dohled od Lefkady se nachází i privátní ostrov Skorpios s pozoruhodnými dějinami. Před šedesáti lety ho koupil od řecké vlády rejdařský magnát Aristoteles Onassis, který tam o pět let později vstoupil do manželství s Jacqueline Kennedyovou. Před deseti lety si Skorpios pronajala na sto let rodina ruského oligarchy Dmitrije Rybolovleva. Ten tam buduje mimo jiné rezort pro milionáře a břehy střeží svalovci z jeho ochranky. Tento fakt rozděluje i veřejné mínění na Lefkadě. Někdo „rozvoj“ zalesněného ostrova kvituje a tvrdí, že přináší do regionu i práci. Jiní rezidenti to naproti tomu vnímají jako bohapusté rabování přírody.

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí