Kuba, to nejsou jen stará auta, rum a doutníky

Kuba, to nejsou jen stará auta, rum a doutníky

Kuba! Název, který ukrývá v každém z nás ty nejrozmanitější cestovatelské představy. Mnohým se okamžitě vybaví rum, doutníky, stará auta, hudba a také samozřejmě Fidel Castro a socialismus. Jaký vlastně je největší a nejznámější ostrov Karibiku? V první řadě je Kuba úžasná a nezapomenutelná. Je to ostrov, který můžete vnímat doslova všemi smysly a možná i víc.

Jeden z nejlepších na světě!

Kubánský rum má dlouholetou tradici, která je úzce spojená s pěstováním cukrové třtiny. Otroci na plantážích se naučili zpracovávat odpad z cukrovarů a vyráběli si alkohol prapodivné barvy i chuti. K dokonalosti dovedl celou výrobu Facundo Bacardi a od roku 1862 vyráběl na Kubě jeden z nejkvalitnějších rumů na světě.

Po revoluci a znárodnění o své palírny přišel, ale tradice pokračuje dál pod značkou Havana Club. Jednoletý bílý rum se stal základem mnoha míchaných koktejlů, jakou jsou Cuba Libre, Mojito a Daiquiri. Výborné jsou víceleté rumy, které mají specifickou chuť a lze sehnat i výborný patnáctiletý. Značka Bacardi s typickým netopýrem ve znaku z trhu ale nezmizela. Tradice pokračuje dál v závodech v Portoriku a na Bermudách.

Prohlédněte si dalšá fotografie k článku…

Na stehnech balené

Snad nejvýznamnější tahoun kubánské ekonomiky je výroba doutníků. Jejich kvalita je známá po celém světě. Základem všeho je kvalitní tabák, který roste od listopadu do března na západní části ostrova. Tabákové plantáže s rudou půdou a trojúhelníkové sušárny jsou typickým znakem celé oblasti. Pěstování tabáku je náročné, rostlina je velmi choulostivá na změny počasí a další vlivy. A právě stálost počasí a kvalitní načervenalá půda, udělala z oblasti Pinar del Rio nejznámější oblast pro milovníky doutníků.

Tabák na plantážích je k vidění všude okolo cest. Bez problémů lze nakouknout i do sušáren, ale rozhodně nejzajímavější je vidět přímo výrobu. V přeplněných halách sedí desítky a stovky baličů a na velmi malém prostoru ručně vyrábí kubánskou pýchu. Práce je to těžká, ale na místní poměry dobře placená a velmi vyhledávaná. Doutníků je mnoho druhů, liší se délkou, průměrem, zakončením a následně i cenou. Jedno mají ale společné. Ačkoliv se stále vyrábí vše ručně a opravdu ve stísněných prostorách, zmizela tradice balení na stehnech bodrých Kubánek. Dnes už doutníky vznikají pouze na pracovních stolech.

Vytlačí škodovky tradici?

Českého turistu na první pohled potěší, že potkává tak daleko od domova českou stopu. Motorky Jawa a ČZ jezdí po ostrově už od dob RVHP a patří k spolehlivým a oblíbeným značkám. Dnes se na Kubu dováží i velké množství aut a to hlavně malých Fabií. Hlavně ve velkých městech plní roli taxíků. Jejich obliba je v nízké spotřebě, jelikož benzín na Kubě je na místní poměry velmi drahý.

Bohužel pro návštěvníky to znamená, že z ulic mizí jedna z velkých tradic a lákadel ostrova, a to americké káry. Ty se sem ve velkém dostávaly před revolucí a mnoho z nich jezdí po ostrově dodnes. Důvodů je několik, ale hlavní je cena nového vozu. Tak si většina lidí donekonečna opravuje svůj starý poklad.

Mnohdy najdete v amerických autech namontované motory ze sovětských žigulíků. Tato „spolupráce“ funguje výborně. Je ovšem otázka, jak dlouho tyto vozy ještě na silnicích a ulicích budou. Škodovky mají sice výrazně menší spotřebu, ale na druhou stranu, poberou i výrazně méně lidí. Zkusili jste někdy do Fábie posadit 8 lidí? Snad tak mají americké káry šanci přežít ještě pár dalších let!

Kdo netančí, není Kubánec!

Hudba doprovází návštěvníky ostrova doslova na každém kroku. Začíná to mnohdy uvítáním na letišti a pak už je po celou dobu všude okolo. Hraje se na ulicích, náměstích i dalších místech, mnohdy pouze jen tak pro radost. Často jsou vidět lidé, kteří zapomenou na své každodenní starosti a tančí kdekoliv na ulici. Třeba cestou z práce, nebo na autobus.

Najít restauraci kde nikdo nehraje, je večer téměř nemožné. Ale rozhodně to není nepříjemné. Kubánci jsou skvělí hudebníci a jejich repertoár je úžasný. Vždyť místní hudba byla ovlivněna mnoha zeměmi a národy. Základ je ve španělské hudbě, kterou doplnily africké rytmy otroků a dalších přistěhovalců. Snad každý si po chvilce začne broukat s kapelou anebo alespoň podupávat do rytmu. Je to neuvěřitelně podmanivé a krásné.

Málokdo to tuší, ale Kuba kromě rumu a doutníků produkuje také jednu z nejlepších káv na světe. Přesvědčte se v článku: Kofeinová extáze z Kuby.

Vivat Fidel!

To, že na Kubě vládne tvrdý socialismus, ví asi každý. Ale i ten dokáže překvapit. Čekal jsem, že bude ostrov a hlavně Havana doslova přeplněná Fidelem. Opak byl pravdou. Nenašel jsem tam ani jednu sochu a pracně dohledal jeden plakát oslavující přímo Fidela. Hlavní postavou Kuby a revoluce je Ernesto Che Guevara, ten je doslova všude!

Překvapilo mě tam spoustu věcí, drobné reformy, mírné uvolnění podnikání a v současné době i snahy o uvolnění vztahů s USA. Ale stopy dlouhé Castrovské vlády jsou zakořeněny po celém ostrově. Je jen otázka, jak to vidí místní obyvatelé a jak to vidíme my. Měl jsem možnost zúčastnit se oslav 1. máje, které byly opravdu velkolepé. A transparent VIVAT FIDEL tam většina nosila opravdu hrdě a s nadšením.

Jaká je vlastně Kuba?

Je velkým živým muzeem celé její historie, která na Vás dýchne z každého kroku. Kuba je ostrov plný života, rytmického tance, podmanivé hudby, výborného rumu, voňavých doutníků, nádherných koloniálních památek, historických automobilů, královských palem, romantických pláží s azurovým mořem a hlavně milých lidí. Kuba je úžasná a opravdu nezapomenutelná. Je rájem na zemi, žijící svým zvláštním, ale krásným životem! Kuba je jen jedna a rozhodě stojí za vidění!

Zkušenosti čtenářů

brndicka

Ahoj,chystáme se na Kubu tři a sháníme čtvrtého do party. Chystáme se v období 2.3.-24.3. Chceme procestovat, co půjde. Hlavně Havanu, Vináles, Trinidad a okolní přírodu, Santiago de Cuba, Cayo Coco a Varadero. Pokud se někdo v tomto období chystáte a nemáte s kým určitě se ozvěte. Budeme rádi za dalšího parťáka 🙂 Hodilo by se, kdybyste se ozvali co nejdřív…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí