Krásy obávaného ostrova Mindanao

Krásy obávaného ostrova Mindanao

Filipíny, to jsou pověstné bílé pláže ostrovů Boracay a Panglao, rýžové terasy v horách na Luzonu, jeskyně ostrova Palawan nebo čokoládové kopce ostrova Bohol. Tam všude míří turisté z celého světa. Ale na obávaný ostrov Mindanao nezavítají. Možná proto, že mají strach.

Mindanao je nejjižnějším ostrovem Filipín. Je odsud blízko na Borneo a další ostrovy jihovýchodní Asie, z kterých se sem rozšířil islám. Na celých Filipínách převládají křesťané (katolíci), pouze zde žije velká skupina muslimů, jejichž radikální část neustále usiluje o autonomii ostrova Mindanao. Bohužel o to islamisté usilují nešťastným způsobem: unáší lidi a semtam odpálí ve městech bombu. Stránky ministerstev zahraničních věcí (včetně českého) proto nedoporučují na ostrov jezdit. My se vydali na Mindanao proto, že tam žije a pracuje moje filipínská kamarádka Salome. Jinak by nám tenhle krásný ostrov z plánovaného programu cesty asi také vypadl. A to by byla škoda.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Hned po příletu nás Salome táhne na jídlo: Filipínci rádi a často jedí. Často znamená, že ač po snídani, už po desáté hodině zastavují znova na jídlo a dávají si obvyklou kopici rýže s pečenou rybou a omáčkou, která se vyrobí smícháním octa, sójové omáčky a rozmačkaných chili papriček.

První dva dny trávíme v okolí Davaa. Nejdříve navštěvujeme park, kde chovají filipínské orly, což jsou největší orli na světě s rozpětím křídlem až tři metry. V angličtině se jim přezdívá monkey-eating eagle. Následuje krokodýlí farma, kde chovají desítky obrovských krokodýlů. Ti jsou naštěstí za plotem a jsem rád, že se jím nepokouší prokousat. Úplně stačí, když člověk dostane do rukou malého krokodýlka. Ale když má zavázanou tlamu, tak proč se mu nepodívat zblízka do očí, že?

Smrdutá pochoutka

Filipíny se rozkládají v rovníkovém pásu přibližně mezi 5. a 15. stupněm severní šířky. Klima je tu klasicky rovníkové: horko s vysokou vlhkostí vzduchu a častými srážkami. Rostlinstvo je z toho nadšené a bujně roste. Množství neznámých exotických stromů a rostlin s krásnými květy je extrémní. Také ovoce tu nabývá různých tvarů a chutí. Známou „specialitkou“ Mindanaa je durian – ovoce údajně odporného zápachu a lahodné chuti. Koncem října je doba sklizně a tedy správná doba na jeho ochutnání. Salome přináší plod velikosti velkého ananasu a půlí ho. Zevnitř leze bílá hmota konzistence a vzhledu lidského mozku, která skutečně rozkošně smrdí. A co se týče chuti? Nebudu vás napínat – je to hnus! Nicméně Filipínci durian milují. Prý je třeba si na něj zvyknout podobně jako třeba na olivy.

Třetí den odjíždíme na severovýchod Mindanaa k pobřeží Tichého oceánu do vesničky Madrid. Vedlejší silnice jsou – nejen na Mindanau – prašné s šílenými výmoly. Dá se jet tak maximálně dvacítkou a stejně máte po chvíli otlučený nejenom zadek. „Zážitek“ je to pár minut, ale po několika hodinách už jen trpíte a doufáte, že zase začne asfaltka, resp. panelka. Kladem také cesty ovšem je, že se člověk ocitne v rybářské vesnici, kde ještě Čecha nikdy neviděli a cizinců se tam objeví několik ročně. Stačí se tedy projít rybím trhem a každý nás zdraví, chce si s námi povídat, nabízí nám ke koupi ryby a olihně a hlavně – všichni se usmívají a jsou velmi přátelští.

Tvrdě odpracovaný oběd

Poslední den na Mindanau začínáme ráno u moře, kde Salome pronajímá vahadlovou loď. Rybář nás na ní veze na nedaleký opuštěný ostrůvek, kde stojí jen jedna chatrč správce ostrůvku. Ten tu momentálně není, jen tu hlídají jeho dva psi. Jinak jsou tu jen kokosové palmy, bílý písek, mušle a oblázky. Prostě paráda. Voda je průzračná a krásně teplá, radost se vykoupat.

Polední piknik se odehrává na břehu řeky. Se značnou dávkou skepse pozoruju místní způsob lovu ryb: domorodci razí teorii, že se ryby skrývají pod kameny. Navrší tedy v řece pořádnou hromadu šutrů, kolem kterých pak zatlučou tyče, natáhnou do kruhu síť a tu utěsní na dně. Poté vyhazují kameny z kruhu za síť a jeden z rybářů je potopený a chytá ryby do rukou. Celá procedura trvá skoro dvě hodiny, tři muži jsou z toho dost vyčerpaní, ale skutečně v pytli přinášejí úlovek – pár malých ryb a nějaké kraby. Tvrdě odpracovaný oběd! Ochutnáváme místní specialitu, kterou Filipínci nazývají „jumping salad“, skákající salát. Koupí na trhu živé krevety a ještě za živa je oloupou a sní. Mno, dal jsem si dvě a stačilo mi to. Přece jen, když člověk dává do pusy něco, co se ještě mrská v ruce a navíc to chutná jak mořská voda…

Odpoledne se loučíme se Salome. Ona se vrací do Davaa a my pokračujeme na sever do města Surigao. Cesta je opět šílená, ale naštěstí trvá „jen“ tři hodiny. V přístavu nakupujeme lístek na trajekt do nejlevnější tourist class, což je jedna paluba s desítkami naštosovaných paland, kde má každý jedno lůžko. Loučíme se s krásným Mindanaem, kde jsme za čtyři dny nepotkali jediného turistu.

Proč Hedvábná stezka?

Lidé putují Hedvábnou stezkou už 2500 let. Přesto i dnes taková cesta vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce každý prožije svá vlastní dobrodružství a objeví pro sebe nová místa nebo třeba sám sebe. Hedvábná stezka je tak symbolem toho, že doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Neboť kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

Martin T.

Zajímavý nápad, napsat zprávu o druhém největším filipínském ostrově. Škoda jen, že je v tomto článku popsán jen takový malinký „stopover“ a konkrétních, pro danou oblast důležitých informací je pomálu. Samotného by mne totiž Mindanao zajímalo, už jednou jsem se tam chystal ze Sulawesi, rád bych jednou tyto dva ostrovy spojil…

K durianu – ano, je to podobně jako s olivami – můj vývoj zatím proběhl od vyloženě negativního, přes neutrální, k mírně pozitivnímu a doufám, že příští návštěva JV Asie mne posune už do kategorie milovníků 🙂

Závěrem bych se chtěl zeptat redakce, proč zvýrazňuje tak usilovně slova jako „otlučený zadek“ nebo „pečená ryba“? To je pro někoho, kdo má na čtení celého článku dvacet vteřin? Doufám, že se kolem toho nestrhne nějaká polemika, je to jen prostý dotaz. Jako smysluplné vidím zvýrazňování vlastních jmen a specifických názvů, ale už si nejsem jist důležitostí oběda pisatele 🙂

David G
Martin T.:

Redaktoři měli asi hlad 🙂
Ztučněná slova jsou jinak jen opravdu pro ty, kdo nechtějí číst článek celý a jen si ho tak proletí, co tam zhruba je.

Martin T.
David G:

Takový Mc Donald – Drive Thru pro cestovatele?

Feďa Fiala
Martin T.:

Ahoj Martine, máš pravdu, že praktických informací pro cestovatele jsem moc neuvedl. Je to proto, že jsme na Mindanau byli v „péči“ mojí kamarádky, takže nás vozila svým autem a bydlení nám také zařídila, takže jsme se každodennímu tradičnímu shánění dopravy a ubytování vyhnuli. Nicméně když bys tam měl namířeno, tak ti rád dám kompletní výklad všeho, co vím a co si pamatuju.

Feďa Fiala
Martin T.:

Tanyo a ostatní, promítání Filipín budu mít 10.března v Karavanseraji (www.karavanseraj.cz). Feďa

sj
Martin T.:

Mindannao jsem projizdel podle knihy Peter Jensen. Je tam vše co potřebujete a i v lonely platnet v agličtině je dost, proto chapu že autor neztracel čas přepisovaním přiruček. Hlavně na Mindanoa se nedoporučuje nikomu kdo nezná aktualni politckou situaci a kdo neprojezdil ostaní oblasti. V Filipinach bydlim přes zimu ale z Minadanau bych jine oblasti než uvedené v članku nedoporučoval.

Jano
sj:

A ktore oblasti su teda bezpecne,od Davaa na severovychod je to v pohode?

Tanya

A co my (chudáci!!!), které by to taky móóóc zajímalo…???

Feďa Fiala
Tanya:

Tanyo a všichni ostatní: buď budu promítat Filipíny na Setkání cestovatelů na Ládví a pokud to nevyjde, tak určitě udělám přednášku v Karavanseraji. Tak navštěvujte stránky těchto dvou míst, sledujte programy a jistě se v průběhu jara uvidíme. Feďa

Tanya
Feďa Fiala:

O.K. tedy, tak snad to neprošvihnu…o:)

Markéta Hrušová
Feďa Fiala:

Ahoj,

koukala jsem na stranky Hedvabne stezky. Promitani o Filipinach jsem v breznu propasla. Budes mit nejake dalsi?

Chystame se tam v breznu 2009 na 14 dni a chtela bych si udelat prehled o tom, kam bychom se tak nejlepe meli vydat. Urcite chceme na sever na ryzove terasy a dole je asi zajmavy Bohol, ale nevim co k tomu dal, abychom nestravili vetsinu casu presuny.

Cau cau Marketa

Michal
Feďa Fiala:

ahoj,
Rad bych jel jen na Filipíny, cca na tři neděle, můžete mi prosím napsat kdy je to nejvhodnější?
Rad bych buď 05,06, nebo 09/10. 2015.

Díky za pomoc

Petr Š.

Fakt na tu přednášku jděte, pana Theodora Fialu znám, a proto vás mohu ubezpečit, že to nebude jenom o žrádle, ale bude to žrádlo.

Mirek

Na duriánu jsem si výborně pochutnal ve městě Digos. Už se těším až tam pojedu znovu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí