Korutany pro milovníky horských kol a průzračných jezer

Korutany pro milovníky horských kol a průzračných jezer

Singletraily ukryté v lesích, drsný Petzen Flow Trail, poetické cyklostezky mezi jezery i projížďka v bývalých dolech. Korutany jsou opravdovým zážitkem pro milovníky pohybu na dvou kolech.

Nasedáme na horská kola v malém městečku Klopein u stejnojmenného korutanského jezera. Čeká nás celodenní jízda po okolních kopcích plných skvělých terénů pro začátečníky i zkušené bikery.

„Začneme výjezdem na nedaleký kopec Kitzelberg, pak si dáme nádherný sjezd a poté zamíříme na vrchol Gracarca,“ vysvětluje nám jeden z místních instruktorů Charley Falk. Několikrát do týdne tady s kolegy pořádá projížďky pro zájemce zdarma. Když budete mít chuť, pomůže vám i s vyladěním vaši sjezdařské techniky.

Traily ukryté v lesích nad Klopeiner See

Hned po několika minutách se ztrácíme hluboko v lese a Charley nás neomylně vede po kamenitých trailech kdesi do kopců okolo Klopeiner See. Po půlhodině je celá naše skupina zamotaná ve změti lesních stezek a chodníčků a za dalších půlhodinu pochopíme, že sami bychom si tady jen těžko zajezdili. Nejzajímavější oblasti totiž znají jen místní nadšenci.

Nádherné lesní traily, které nám Charley pomalounku představuje, stojí opravdu za to. „Člověk se sem ani nemusí vydat s vlastním kolem, za pár euro si jej přímo u jezera půjčí,“ vysvětluje usměvavý čtyřicátník, načež se ztrácí v prudkém svahu a pokřikuje na nás, jak máme pracovat s váhou a těžištěm, abychom sjezd zvládli.

I přestože je teprve květen, počasí už se dá považovat za prázdninové. Přes poledne se sjíždíme občerstvit k modré hladině jezera a pozorujeme první rodiny s dětmi, které si rozložily deky okolo vody a užívají si slunce. Klopeiner See, jedno z více než tisíc dvě stě korutanských jezer, má velmi teplou vodu a v létě se stává oblíbeným místem ke koupání. Při pohledu na jeho temně modrou hladinu často zapomenete, že jste pořád v Rakousku.

Okolí Klopeiner See
Okolí Klopeiner See

Odpoledne už nám chce Charley ukázat především poetickou krajinu Korutan, a tak využíváme spletité sítě cyklostezek regionu a postupně projíždíme sympatickými vesnicemi nedaleko slovinských hranic a užíváme si výhledy na řeku.

Petzen Trail pro děti i dospělé

Nedaleko Klopeiner See leží další zajímavost pro sportovní nadšence. Ani ne před rokem byl na kopci Petzen dokončen nejdelší mountainbikový trail v Evropě. Kromě délky 10 kilometrů a převýšení 1000 metrů se středisko pyšní další velkou výhodou – bylo navrženo tak, aby si zde zajezdil skutečně každý.

„Klidně se na trať můžou vydat zkušení závodníci, ale i rodina s dětmi,“ vysvětluje architekt trailu Diddie Schneider. „Stavěl jsem traily po celém světě, ale tenhle projekt mě zaujal z jednoho prostého důvodu. Trail park je vystavěn v lyžařském areálu, což je sice běžný postup všude v Evropě, většinou má ale zimní sezóna být finančně silnější než letní. Na Petznu se ale pokoušíme, aby hlavní příjmy byly ze sezóny letní. To mě zaujalo,“ dodává sympatický puntičkář Diddie, který se svým týmem stavěl Flow Country Trail Petzen celé dva roky.

Necháváme jej dále popíjet limonádu ve stylové horské boudě Zollhütte a sami si trať projíždíme. Klopené zatáčky, terény mezi vzrostlými stromy i malé skoky probouzí adrenalin v každém jezdci. Ti, kteří si hned netroufají na výjezd lanovkou, trénují nejprve dole na cvičném hřišti jednotlivé typy terénů, dřevěné můstky a jen lehce klopené zatáčky. Na kopec se ale nakonec odváží většina.

Kubík doporučuje: Korutany jsou také skvělým cílem pro rodiny. Děti ocení výhled z nádherné rozhledny Pyramidenkogel téměř pohádkového vzezření, návštěvu lesního Adventure parku u Klopeiner See, který je obrovským přírodním hřištěm se stezkou v korunách stromů, nebo návštěvu opičí hory Landskron Monkey Mountain, kde žije 150 japonských makaků.

Na pár hodin do Slovinska

Korutany leží na úplném jihu Rakouska a hraničí tedy s Itálií a Slovinskem. Turisté, kteří do regionu zavítají, proto často alespoň na pár hodin zamíří ke slovinským sousedům. Nejoblíbenějším cílem je město Mežica, kde se můžete s kolem podívat do štol starého olověného dolu.

„Máte všichni čelovky? Dobře, pojďme tedy na to. Po cestě zastavíme na několika zajímavých místech, vždy když zakřičím STOP, pošlete to dále a zastavte. Já vám pak ukážu něco ze života dělníků,“ dává nám instrukce průvodkyně, pak odemyká železné dveře, za nimiž je už jen tma a chlad.

Sedm kilometrů projíždíme téměř dvě hodiny. Sice se nejedná o velký fyzický výkon, ale zážitek je to opravdu nevšední. Nadšené jsou děti i dospělí a když se konečně dostaneme na slunce, připadáme si, jako bychom se na pár chvil přenesli do jiného světa.

Cyklostezky jsou v Korutanech jedinečné
Cyklostezky v Korutanech

Informace o Klopeiner See i Trail Park Petzen naleznete na www.klopeinersee.at.Chcete-li si zorganizovat cyklovýpravu do štol zavítejte na www.stollenbiken.at.Česky se o Korutanech dočtete na www.korutany.com.Pokud v Korutanech hodláte zůstat déle, využijte výhod karty pro turisty. Více informací na www.kaerntencard.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí