Keňa oslavuje nový zápis do UNESCO

Keňa oslavuje nový zápis do UNESCO

KEŇA: Do seznamu UNESCO přibyly Fort Jesus, jezera Bogoria a další.

V tomto týdnu byla na výročním zasedání výboru UNESCO v Paříži přijata další výjimečná místa Keni do tohoto prestižního klubu. Novými členy se staly: pevnost Fort Jesus, jezera Bogoria, Nakuru a Elementaita.

Doposud byla do seznamu UNESCO zapsaná čtyři místa v Keni: Lake Turkana National Park, Mount Kenya National Park, Lamu Old Town a Sacred Mijikenda Kaya Forests.

Jezera Bogoria

Poměrně mělká a navzájem propojená jezera Bogoria, Nakuru a Elementaita ve Velké příkopové propadlině mají mimořádný ekologický význam. Oplývají velikou rozmanitostí druhů ptáků, která je řadí na přední příčky světového žebříčku. Na celkové rozloze 32,034 hektarů našlo svůj domov 13 ohrožených druhů ptáků. Jedinečný zdroj obživy zde našli plameňáci, bílí pelikání zase vhodné místo k hnízdění. Pozadu není ani zastoupení z řad divácky oblíbených savců, díky kterým jsou zdejší safari tak přitažlivá. Patří k nim nosorožec černý, žirafa Rotschildová, antilopa kudu, lev, gepard a pes hyenovitý.
Pevnost Fort Jesus v Mombase, která měla chránit přístav před dobyvateli, dnes představuje ukázku vojenského opevnění konce 16. století a připomíná dávnou minulost, kdy se země ocitla pod nadvládou Portugalců.

Mombasa

Keňa už delší dobu usiluje o to, aby bylo do seznamu UNESCO zapsáno celé staré město Mombasa, kde se střetávají ukázky architektury různých kultur a kde v úzkých uličkách dýchá atmosféra prastaré a komplikované historie. Tu dodnes připomínají dřevěné vyřezávané dveře a balustrády balkónů, mešity i tržiště. Přijetí pevnosti Fort Jesus do seznamu UNESCO je určitě dobrým startem

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: