Kantábrie: Zelený kout Španělska, který je rájem surfařů i milovníků hor

Kantábrie: Zelený kout Španělska, který je rájem surfařů i milovníků hor

Pod pojmem „Zelené Španělsko“ se skrývají nádherné, věčně zelené oblasti rozprostírající se kolem Biskajského zálivu a táhnoucí se až na samý západní cíp Španělska. Jednou z oblastí, která vás okouzlí, je Kantábrie. Často se Češi přeslechnou a slyší Kalábrie, ale to jsou dvě naprosto odlišné země.

Španělská Kantábrie neboli Cantabria se rozprostírá na severním pobřeží Pyrenejského poloostrova a nabízí úplně jiný pohled na Španělsko, než jak ho znáte. Zatím zůstává turisty neobjeveným místem, ačkoli mezi Španěly je oblíbenou oblastí – na 4 španělské turisty zde najdete asi tak jednoho cizince. Jedná se o velmi pohostinný region s nádhernou svěží přírodou, který nabízí nespočet zajímavostí pohodlně dostupných na relativně malé ploše, a to jak pro milovníky klidu a přírody, tak pro sportovce.

Kantábrie se těší skvělé pověsti mezi surfaři, protože jsou tu jedny z nejlepších podmínek na surfování. Region se dokonce považuje za kolébku surfování ve Španělsku, protože nikde jinde v zemi nenajdete tak skvělé podmínky. Čekají vás divoké a málo osídlené pláže a nekonečné pobřeží, táhnoucí se v délce 150 km, zdobené zátokami a zelenými mysy. Pláže jsou často přístupné pouze pěšky, a tak si můžete být jisti, že davy turistů zaručeně nepotkáte a můžete v klidu užívat spojení s přírodou. Vezměte si s sebou jógamatku a ponořte se po praxi jógy do meditace doprovázené šumem oceánu.

Při svých procházkách a výletech kolem pobřeží možná potkáte poutníky na Camino del Norte, což je méně známá cesta do Santiaga de Compostela. Kantábrie totiž skrývá významné poutní místo v údolí Liébana, ležící na západě. Cílem poutníků je klášter Santo Toribio de Liébana. Krom toho se poblíž nachází jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Picos de Europa, které se řadí k nejkrásnějším pohořím Evropy. Abyste si hory vychutnali, nemusíte být nutně horolezci. Stačí jít podél řeky Río Deva asi hodinu směrem do vnitrozemí a vyjet do Fuente Dé, kde v nádherném údolí silnice končí. Teď už se jen nechte vyvézt lanovkou a užijte si výhled z výšky 1823 m.

Zatímco pobřežní Kantábrie má oplývá teplým a vlhkým oceánským klimatem, směrem do vnitrozemí vás krajina překvapí údolími, majestátními skalními masivy a malebnými městečky. Za návštěvu stojí přístav Castro Urdiales se starobylým hradem a gotickým kostelem, nebo San Vicente de la Barquera, staré rybářské město, s historickým centrem a kulisou zasněžených vrcholků Picos de Europa.

Poutní stezka vedoucí po pobřeží.

Vnitrozemí Kantábrie je pro horolezce ráj na zemi. Nejvyšší horou regionu je Torre de Cerredo, tyčící se do výšky 2646 m. Nezdá se to jako příliš, ale stoupání je prakticky od mořské hladiny, a výstup tedy stojí za to. Hory měly historicky velký význam pro námořníky, kteří nedočkavě vyhlíželi pevninu. Štíty hor byly prvním znamením, že už jsou blízko svému domovu.

Při putování Kantábrií byste určitě neměli vynechat místní poklad, a to jedny z nejcennějších jeskynních maleb na světě. Jeskyně Altamira, jejíž název určitě dobře znáte, je jednou z nich. Návštěvy původní jeskyně jsou omezené a běžně je veřejnosti přístupná jen její kopie. Možná ale budete mít štěstí a v pravidelném losování vyhrajete vstup do jeskyně původní. V jeskyních můžete pozorovat kromě pravěkých maleb pozorovat i krápnékové jeskyně. Pozoruhodná je například jeskyně Soplao, kde si budete prohlížet malby staré 20 tisíc let.

San Vicente de la Barquera

Třešničkou na dortu je hlavní město Santander, pulzující životem. V minulosti zde trávily dovolenou královské rodiny, proto se jedná o velmi elegantní, avšak přívětivé a pohodové město, oplývající úchvatnými plážemi, které lákají k lenošení. Jedna z nich, s příznačným názvem Bikini, byla historicky první pláží, kde se objevily dívky v bikinách.

Nesmíme zapomenout na jídlo. Kantabrijská gastronomie je zážitek sama o sobě. Jak by taky ne, když základem veškerých pokrmů jsou místní a čerstvé suroviny, rybami počínaje, masem, sýry, zeleninou a ovocem konče. Rozhodně musíte ochutnat rabas – smažené kalamáry doplněné citronem a majonézou. K nim ochutnejte místní víno, oblíbená jsou zdejší Chardonnay nebo Riesling.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/region/cantabria a www.turismodecantabria.com/inicio

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: