Kam vyrazit na jednodenní výlety z Méridy?

Kam vyrazit na jednodenní výlety z Méridy?

Hledáte inspiraci kam vyrazit na jednodenní výlet z mexického města Mérida? Máme pro vás pár tipů na krásná, a přitom ne tolik turistická místa.

Hacienda Aké

Jedná se o jednu z menších, ale přesto významných archeologických lokalit, kde se mezoamerická kultura prolíná se španělskou. Můžete si zde prohlédnout pozůstatky starověké vyvýšené cesty, pyramidového paláce a kaple Aké na vrcholu mayské pyramidy. Hacienda je vzdálená pouze hodinku jízdy od města Mérida, jež je hlavní město Yucatánského poloostrova, vybudované v 16. století. Uchvátí vás nejen množstvím nádherných koloniálních staveb, ale také bohatou kulturní nabídkou. Právě v podvečer město po horkém dni pořádně ožívá a na každém kroku narazíte na ukázky mexické i mayské kultury.

Izamal

Koloniální skvost s tradiční atmosférou. Jedná se o jedno z Magických měst (Pueblos Mágicos), která mají od mexické vlády oficiální status významných míst. Ihned po příjezdu do města pochopíš, proč se Izamalu přezdívá Žluté město – domy, obchody i kostely tady mají totiž sytě žlutou barvu. V Izamalu jsou k vidění 4 velké pyramidy, ze kterých budeš mít parádní výhled na město i okolí. Dominantou centra je žlutý františkánský klášter sv. Antonína z Padovy, který je jednou z nejstarších památek svého druhu na americkém kontinentu. Stejně jako spousta dalších koloniálních budov byl i tento klášter postaven z kamenů z kolonialisty zničených mayských památek.

Mayapán

Pokud milujete mayskou kulturu a památky, ovšem nelákají vás místa plná turistů, z návštěvy mayského sídla Mayapán budete nadšení! Místo ležící necelých 100 km od Méridy bývalo v dobách vrcholu své slávy dominantní v rámci celé mayské říše. Architektonicky se jedná de facto o kopii sídla Chichén Itzá – nejznámějšího města mayské kultury, které je zapsané na seznamu UNESCO a současně je považováno za jeden ze sedmi divů světa. Na rozdíl od Chichén Iztá stojí ovšem Mayapán stranou zájmu většiny turistů, a tak si prozkoumávání volně přístupných pyramid, včetně nejznámější zasvěcené bohu Kulkánovi, opravdu užijete.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Cenote Cuzamá

Po objevování mayských památek přijde čas na trošku přírodních krás. Můžete se proto přesunout k cenotes de Cuzamá. Jedná se o 4 cenotes, tedy přírodou vytvořené jámy napuštěné sladkou vodou z deště nebo podzemních řek. Všechny čtyři nedaleko sebe ležící cenotes spojuje trasa, po které se můžete svézt netradičním způsobem – koněspřežkou.

Uxmal

Starobylé mayském město z klasického období je vedle nalezišť Chichén Itza a Tikal jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit tajemné kultury Mayů. Název Uxmal znamená „třikrát postavený“. To pravděpodobně odkazuje k tomu, že hlavní pyramida byla několikrát přestavována a uvnitř
největší Pyramidy kouzelníka je ještě pět pyramid menších. Zajímavostí je, že tyto pyramidy mají místo klasického čtvercového či obdélníkového půdorysu oválný tvar. Uvidíte zde také další jedinečnou památku – Palác guvernéra, což je dlouhá nízká budova na obrovské platformě.

Nezapomeňte také navštívit továrny s tradiční výrobou sisalu – textilních vláken získávaných z listů agáve sisalové. Zhruba 50 km od Uxmalu se nachází Hacienda Temozon Sur.

Ría Celestún

Plameňáci patří bezpochyby k nejkrásnějším ptákům na Zemi a vidět je ve volné přírodě je úžasný zážitek. Dopřát si ho můžete výletem do biosférické rezervace Ría Celestún, která se nachází u rybářské vesničky Celestún na západním pobřeží poloostrova Yucatán. Tento jedinečný ekosystém při ústí sladké říční vody do Mexického zálivu je domovem obrovských hejn plameňáků a kromě toho také volavek a dalších druhů ptáků. Zároveň se jedná o důležitou oblast pro kladení vajec mnoha druhů ohrožených mořských želv.

Valladolid

Objevováním krás malebného města Valladolid, jehož uličky hrají nejen barvami, ale také vůněmi a hudbou si rozhodně nemůžete nechat ujít. Ve Valladolidu i jeho okolí se nachází desítky cenotes, sladkou vodou zatopených přírodních jam, které poskytují dokonalé podmínky pro koupání v křišťálově čisté vodě. Za osvěžením můžete zamířit například do cenote Suytun nebo Dzitnup.

Motul

Existuje snad lepší zahájení dne než posnídáním speciality, kterou jinde neochutnáš? Přesně to na vás čeká v malebném městečku Motul vzdáleném pouhých 30 minut jízdy od Méridy. Na místním trhu si pochutnáte na proslulých motulských vejcích, která se smaží společně s banány. Kromě toho je na trhu spousta dalších stánků se suvenýry i jídlem, které stojí za ochutnání.

Xcambó

V minulosti se jednalo o nejdůležitější solný důl a zároveň přístav v říši Mayů. Pokud patříte mezi milovníky architektury, uchvátí vás hned několik různých stavebních stylů zdejších památek. Nejpozoruhodnější částí je centrální náměstí s 11 stavbami. Severně od náměstí leží sedmipatrová pyramida s centrálním schodištěm, z jejíhož vrcholu je krásný výhled na město. Nechybí ani pro Maye tradiční chrám obětí a několik dalších památek včetně výborně zachovalých pyramid.

Autor článku, Jaroslav Meluzín žije v Mexiku již přes 20 let. Pokud byste rádi využili služeb českého průvodce, Jaroslav si vás rád vezme pod svá ochranná křídla a ukáže vám místa, která nejsou příliš turistická, ale i přesto jsou nesmírně zajímavá. Pohybuje se především na Yucatánu a v Chiapasu. Kontaktovat ho můžete na e-mailové adrese: [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí