HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jak bojovat s 18 démony nemoci a smrti? Tancem.

Jak bojovat s 18 démony nemoci a smrti? Tancem.

Tanec v maskách patří na Srí Lance ke kulturnímu dědictví a je také velkou inspirací pro moderní taneční terapeutii. Jaký je vlastní příběh nejznámějšího rituálu Sanni Yakuma a kam vlastně odchází 18 démonů, které obtěžovalo nemocného?

Nejčastější rituál se nazývá Sanni Yakuma a jeho cílem je zahnání zlých duchů nemocí a zajištění prosperity. Obvykle se rituální obřad odehrává přes noc od západu do východu slunce, přímo před obydlím nemocného člověka. Na rituál se sejde mnoho diváků z pacientova okolí a je tvořen zpěvem, tancem a scénkami, vše je doprovázeno dynamickým bubnováním.

Téma rituálu – legenda o princi Maha Kolovi

Příběh, ze kterého rituál vychází, vypráví o starověkém Princi Maha Kolovi. Jeho otec, král, musel odejít do války a jeho matka zůstala sama. Po čase se král vrátil a zjistil, že jeho žena je těhotná, obvinil ji z nevěry a nechal zabít, přestože byla nevinná. Slíbila se manželovi pomstít. Princ Maha Kola se narodil již po její smrti a žil na hřbitově, kde jednou uslyšel příběh o své matce.

Rozhodl se otci pomstít a jako odplatu sebral do lahve 18 nejhorších démonů působících nemoci, šel do otcova paláce, kde lahev rozbil o zem. Těchto 18 démonů se rozběhlo po království i mimo něj, a působí lidem nemoci a smrt, jen víra v Buddhu může lidem pomoci. Jedna z nejmocnějších masek je maska démona se všemi 18 démony působící nemoci a je obklopena kobrami. Dnes se již k rituálům nepoužívá.

export_hs_gallery
Masky se vyrábí z cedrového dřeva. Většina se používá především při veřejných divadelních představeních, často pro turisty. S původní funkcí masek Sanni se však stále můžeme setkat v odlehlejších a izolovanějších oblastech a u sinhálských etnik. Přečtěte si o příběhu masek nebo další články popisující rituály života a smrti na Srí Lance.

Jak uplatit démony, aby opustily tělo

Tanečníci mají na jednotlivé části rituálu přesně definované kostýmy a masky. Rituál má mnoho částí, mezi nejdůležitější patří úvodní umělecké až akrobatické tance k naklonění bohů, následuje zpívaný a tančený příběh prince Maha Koly a jeho společníků. Následně přicházejí postupně Paliové, kteří přinášejí důležité propriety a diváky baví vtipnými scénkami a tancem. Pak přicházejí tanečníci v kostýmech démonů Sanni a poté, co získají od nemocného dary, slíbí opustit jeho tělo.

Tanečníci oblečení do obřadního kostýmu si po skončení úvodního rituálu provázeného bubnováním, nasadí masku symbolizující démona – například nemoci. Prostřednictvím masky naváží spojení, poté následují magické úkony a zaříkávání doprovázené bubnováním, začíná proces vyjednávání, zahánění, případně i nabídnutí „úplatku“ za přislíbení odchodu démona.

Závěrečný velmi dynamický tanec double torch dance přichází těsně před východem slunce. Hlavní ritualista v černo-červeném kostýmu, s začerněným obličejem a ohnivými pochodněmi v ústech i rukou vyčistí ohněm a dýmem celý prostor i dům nemocného od zlých vlivů. Následně vychází slunce symbolizující nový počátek života bez nemoci.

Léčebné rituály na Srí Lance jsou inspirací pro alternativní terapeutické přístupy.Taneční pohybová terapie je forma psychoterapie, která využívá vedle slov i pohyb a práci s tělem, prostorem. Pohyb jako prostředek komunikace a vyjadřování, cesta k nevědomým procesům a zároveň možnost změny a uvědomění. Taneční terapie využívá integrity těla a psychiky, jejich vzájemného ovlivňovaní a snaží se o jejich sladění.

Jana Špinarová Dusbábková měla před několika lety možnost pobývat několik měsíců v malém rybářském městečku Ambalagoda na jihozápadním pobřeží Srí Lanky. Už tehdy se zajímala o taneční a pohybovou terapii, kterou jsem později vystudovala v USA. Dnes vede Kurzy expresívní terapie. Nejbližší kurz se koná 3.-4.12. a je to základní workshop s širším přeheledem o taneční terapii, jednotlivých přístupech a metodách. Jedná se především o sebezkušenostní vzdělání s ukotvením v reflexích, teoriích a diskuzi.

Zkušenosti čtenářů

ali

super článek

František

Díky za článek.Zase jsem se něco o této nádherné zemi dověděl víc.
O tanci aby démoni opustili tělo nemocného jsem slyšel z vyprávění při pobytu. V tanci vždy nabízí démonům, aby tělo opustili v klidu.Jelikož věří, že v těle může být řada démonů, bývají tance rozděleny dle počtu.
V Ambalangodě jsem byl tři krát. Masky tam dělají moc krásné a dají se lehce rozložit a přivést domů.
Celé jihozápadní pobřeží nabízí nespočet míst, které stojí za návštěvu a je tam opravdu co vidět.

Standa

Ahoj,
s kamarádem se chceme vydat do Vietnamu, časově cca 3 týdny, odlet nejdříve koncem října, spíše i později. Díval jsem se na počasí a na severu, který nás láká víc (hory) už to asi nebude ideální (po horách bychom byli i u moře na relax). Navíc jsou teď levné letenky do Ho Chi Minova města… jak je atraktivní jih? A lze pomýšlet na to, že bychom zemi projeli celou nahoru a dolů? Díky moc!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí