I Korsiku můžete objevovat udržitelným způsobem. Poznejte ji na elektrokole!

I Korsiku můžete objevovat udržitelným způsobem. Poznejte ji na elektrokole!

V poslední době na cestách můžeme stále více pozorovat, jak se mnohé pokrokové země či města snaží nabídnout svým návštěvníkům co nejudržitelnější způsob cestování. Jedním z trendů v rámci tohoto fenoménu je také možnost přesunů na kole, v některých případech na elektrokole, které umožňuje poznávat zajímavá místa z cyklistického sedla opravdu skoro každému.

Dobrou zprávou je, že elektrokola se rozšířila i na Korsice. Věřme, že to bude na cestách znamenat mnohem méně aut a mnohem více rozjařených cyklistů každého věku a fyzických schopností!

Dali jsme pro vás proto dohromady několik rad, jak Korsiku na elektrokole poznávat.

Kde vzít kolo?

Záleží na tom, jak moc budete chtít kolo využívat. Společnost APPeBIKE nabízí například možnost pronajmout si kolo na některý konkrétní den v konkrétním městě, nebo si naopak kolo zapůjčit třeba na celý týden nebo i měsíc. Pro informaci sem přikládáme orientační ceník, abyste měli představu, co je pro vás nejvýhodnější.

Ceny za pronájem elektrického kola na den nebo týden:

  • 1/2 dne (5h): 30 €
  • 1 den: 40 €
  • 2 dny: 60 €
  • 3 dny: 80 €
  • 4 dny: 95 €
  • 5 dní: 110 €
  • 6 dní: 125 €
  • 7 dní: 135 €
  • 10 € za den navíc

Mimochodem, APPeBIKE vám umožňuje půjčit si své elektrické kolo v Ajaccio, Porticcio, Propriano, Pianě, Porto a na mnoha dalších místech na Korsice. Stačí se informovat přímo na webu nebo telefonicky či emailem.

Nabíjecí stanice

Co se týče nabíjecích stanic, na Korsice jich najdete opravdu dostatek. I na cyklotrase GT20 o délce téměř 600 kilometrech vedoucí skrze hory najdete stanici na každých padesáti kilometrech! Ve městech je to pak ještě mnohem snazší. Stanice jsou také v některých hotelech.

Ideální místa pro návštěvu:

Ajaccio

Samotné historické město i jeho okolí je jako stvořené pro jízdu na kole. Až se nabažíte městského ruchu a památek, vydejte se do zálivu Le golfe de Lava s nádhernou rodinnou pláží bez davů turistů. Nachází se asi hodinu jízdy od centra města po silničce s nádherným výhledem. Z Ajaccia se vydejte směrem k vesnici Alata a na Pruno Pass s nedalekým hradem Punta postaveným v 19. století. Pak jeďte směrem k vesnici Villanova, odkud už budete mít jedinečný výhled na záliv – pláž a křišťálově čistou vodu.

Na krátkou vyjížďku podél pobřeží láká severní špička zálivu. Na obzoru se z mořského indiga do výšky osmdesáti metrů zvedají skalnaté ostrůvky Iles Sanguinaires, které si své jméno vysloužily pro krvavě rudou barvou, jež dostávají během romantického západu slunce. V minulosti byly ostrůvky útočištěm pirátů i psanců, dnes jsou vyhledávanou oblastí jachtařů, surfařů i potápěčů. Zajeďte si sem na podvečerní piknik s užijte si nádherný výhled na město a záliv se sklenou oblíbeného vína v ruce.

Porticcio

Na Ajaccio se přes záliv dívá rybářská obec Porticcio se svými nádhernými plážemi a bílým pískem. Prozkoumejte i tyto zázraky praktickým a ekologickým způsobem pomocí elektrokol a vyhněte se zácpám, které se občas při cestě na pláže tvoří.

Díky své poloze přímo u moře Porticcio nabízí především odpočinek u moře i širokou škálu vodních ajiných sportovních aktivit. Kolo na chvíli odložte a nechte se zlákat atraktivní nabídkou potápění, plachtění, surfování nebo vodního lyžování. Pláže jsou lemovány řadou kvalitních restaurací a barů, kde se můžete osvěžit či posilnit.

Pro cykloturistiku je zde atraktivní především vnitrozemí ostrova, kde najdete malebné vesničky a nádhernou panenskou přírodu.

Bastia a Cap Corse

Bastia byla založena na konci 14. století a její historie je tudíž víc než bohatá. Architektura historického centra města byla silně ovlivněna architekturou janovských měst a je dodnes velmi zachovalá. Navíc na kole se dá skvěle vydat i do okolí, směrem na jih najdete lagunu Biguglia, kde si slunečný den můžete zpestřit na oblázkové pláži Mariana

Na sever od města můžete prozkoumat korsický mys Cap Corse známý pro svou drsnou krásu. Skalnaté útesy posázené typickými vesničkami na západním pobřeží kontrastují se zelenými kopci, opuštěnými plážemi, malebnými přístavy a janovskými strážními věžemi na pobřeží východním. Celá oblast je zaplavena divokými květy a sladce provoněna makchijí.

Okolí Bastie se proslavilo také vynikajícími víny, přičemž jednou z nejznámějších vinařských oblastí je region Patrimonio. A protože k vínu přijde vhod i něco malého na zub, ochutnejte některou z místních specialit – například sardines au brocciu, čerstvé sardinky plněné ovčím sýrem, nebo sušenou nasolenou tresku baccala.

Bezmála tisíc metrů vysoká hora Serra di Pigno se vypíná nad městem a spolu s okolními kopci je protkána desítkami kilometrů značených tras. Za vynaloženou námahu budete odměněni úžasnými výhledy.

Porto a Piana

V zálivu Golfe de Porto na západě korsického ostrova leží malé, ale malebné přístavní městečko Porto. Oblast sevřená mezi vysokými horami byla díky své neuvěřitelně bohaté fauně a floře zařazena na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Nedotčená příroda regionu je protkána několika cyklistickými trasami a nabízí se zde mnoho mimořádných míst k prozkoumání.

Z Porta vyjeďte k vesničce Ota vystavěné na úbočí hory. Okrově zbarvené domky protínají malé klikaté silnice a úzké uličky – typický příklad korsické horské vesnice. Půvabným horským kaňonem Spelunca Gorges se pak dostanete až do horské vesnice Evisa, která leží 850 metrů nad mořem a je známá svými kaštanovými háji.

Elektrokolo si můžete vypůjčit také v srdci vesnice Piana v hotelu Scandola a vydat se na zhruba desetikilometrovou vyjížďku do oblasti Calanchi de Piana. Ujeďte do kopců daleko od ruchu všedního dne a užijte si jeden z nejkrásnějších výhledů na záliv Porto, který může Korsika nabídnout. Na konci dne sjeďte dolů k moři na zářivě bílou písečnou pláž d’Arone, osvěžte se v tyrkysové vodě a relaxujte při romantickém západu slunce.

GT20

Dálková cyklotrasa začíná na severu ostrova ve městě Bastia a končí na jihu v Bonifaciu. Trasu je možné absolvovat i na elektrokole, o což se zasloužila zejména společnost APPeBIKE, která se rozhodla podpořit vývoj GT20 instalací nabíjecích stanic pro elektrická kola na trase a v hotelech každých 50 km podél trasy. Další informace najdete na appebike.com. Díky tomu je tenhle zážitek dostupný opravdu každému.

visit corsica

Korsika nabízí naprosto jedinečnou rozmanitost krajiny, především v kombinaci moře a hor. Zdejší vrcholky se zvedají do výšky více než 2000 metrů a odpočívat pak můžete na 1000 kilometrech středomořského pobřeží. Ostrov navíc obývá komunita, která je velmi hrdá na své přírodní i kulturní dědictví, a tak Vám nabídne autentickou dovolenou. Všechny informace o Korsice najdete na www.visit-corsica.com.

Autorka Kateřina Petríková procestovala více než 40 zemí světa na 4 kontinentech. Setkala se na svých cestách s různými nepříjemnými situacemi, ale je zastáncem názoru, že problémy si tvoříme sami v hlavě. V tomto duchu se jí podařilo bojovat s infekcí v Laosu, sexuálním obtěžování v Maroku i kožním parazitem v Thajsku. Cestování stále miluje a jako šéfredaktorka HedvabnaStezka.cz se pro vás každý den snaží připravovat zajímavý a informacemi nabitý obsah!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: