Hrabství Kerry aneb zážitky z irského venkova, které v průvodcích jen tak nenajdete

Hrabství Kerry aneb zážitky z irského venkova, které v průvodcích jen tak nenajdete

Pokud i vy patříte mezi ty, které při cestování zajímají spíše nenápadné lokality, avšak se silnými zážitky, nabízíme několik takových věcí z oblasti irského Jihozápadu – hrabství Kerry.

Tato část Irska daleko od Dublinu je považována za jedno z mála míst, kde je ještě dnes možné zažít autentický irský venkov bez úprav a vylepšení pro turisty.

Namátkou vybíráme několik tipů, o kterých se i v podrobnějších průvodcích mnoho nedočtete.

1. Barrow Beach u přístavu Fenit

Máte rádi písečné pláže, ale ne lidi? Barrow Beach je místo pro vás. Při odlivu si zaparkujte auto přímo na pláži a můžete se brouzdat v mělké vodě stovky metrů. Ale je dobré mít přesný přehled o odlivu a rychlém přílivu. Opouštět autem pláž, na které je v přílivu již 20 cm vody vás to naučí.

2. Ruiny Lislaughtin Abbey u Tarbertu

Romantických zbytků starých klášterů jsou v Irsku stovky. Doma potom na fotkách je těžké určit odkud záběry pocházejí, protože ta krásná místa jsou si velmi podobná. Opatství Lislaghtin však je nezaměnitelné pro svůj stále používaný hřbitov, kde se současné hroby nacházejí doslova v každém zákoutí romantických ruin.

3. Kruhová pevnost Staigue Fort

U městečka Caherdaniel se mezi zapadlými farmami nalézá kruhová pevnost Staigue Fort. Tyto pro nás nezvyklé stavby ve středověku sloužily jako opevněná obydlí pro rodinné klany. Dodnes jsou jich zachovány tisíce po celém ostrově. Ale jen pár jich je tak vzorně obnovených jako tato. Chvíle posezení v tichu, k tomu vítr od Atlantiku a bučení krav. Prostě irský venkov.

4. Památník telegrafního kabelu

Do poloviny 19. století bylo nejrychlejší komunikací mezi Evropou a Amerikou jen lodní spojení. Tedy nejrychlejší doručení zprávy zhruba šest týdnů. Na ostrůvku Valentia se u památníčku položení transatlantického kabelu můžete poklonit historii všech neúspěšných pokusů o položení kabelu mezi dvěma kontinenty.

5. Mořské útesy Culoo Rock – Vstup přísně zakázán!

Nejnavštěvovanějším místem v Irsku jsou Mohérské útesy. Parkoviště pro 200 aut a 20 autobusů, davy lidí od rána do večera. Jen pro silné nátury.

Avšak máte-li rádi divoké útesy a zpěněné vlny Atlantiku, pak lze doporučit nejzápadnější výspu ostrova Valentia poblíž studánky sv. Brendana. Občas je toto místo označováno jako nejzápadnější výspa celé Evropy, do New Yorku je to odsud jen pět tisíc kilometrů. Od zaparkovaného auta je to ještě pár stovek metrů, kdy je třeba přelézt dvoje ohrady pro ovce a minout varovné cedule o nebezpečí velkých vln. Odměnou vám pak bude třeba i hodinové pozorování tříštění zpěněných vln o černé skály rozeklaného pobřeží. Kromě uřvaných racků nikde nikdo.

Irsko je krásná země, která má velice bohatou a rozmanitou, mnohdy pohnutou minulost, o níž svědčí četné památky. Na pozadí s podmanivou přírodou, která vám učaruje svých jedinečným charakterem, vynikají zejména ty nejzapadlejší kouty s tajemnou atmosférou. Jedním z takových je vedle hrabství Kerry například i Tajemný ostrov Skellig Michael.

6. Domácí posezení Ceol Na Mara aneb čajovna „Mořská hudba“

Na pravé domácí pečivo láká dnes již kdejaký supermarket. Když se ale zastavíte v čajovně u paní Noreen na ostrově Valentia, nikdy předem nevíte, co zrovna bude v nabídce. To záleží na její náladě toho dne. Vždy ale její Apple Pie nebo jiné pochoutky stojí za zastavení. Servírováno v rozšířeném obýváku ne moc atraktivního venkovského domu. Při první návštěvě se místo hledá trochu hůře, žádné webové stránky tento milý podnik neprovozuje.

7. Nakonec zážitková prémie: Nezvyklé poznávací značky na vozech venkovských mladíků.

Ve velkoměstech se to moc nevidí, ale na venkově vás občas zaujme poznávací značka vozu, která zjevně svými parametry neodpovídá zákonu. Prostě čísla vymalována kurzivou nebo stínovaným písmem, dle vkusu majitele. Při přátelském povídání s místním policajtem mi na dotaz, proč orgány nezakročí, odpověděl: –Ano, je to zakázené. Ale smyslem registrační značky je přesně identifikovat konkrétní vůz. A my si tyhle extra značky na vytuněných sporťácích zapamatujeme ještě lépe!

(Kontrolní otázka: Kolik metrů byste asi ujeli s podobnou značkou po silnici v ČR do první policejní kontroly?)

Irsko je skutečně ostrovem mnoha přátelských míst a stejně tak přátelských lidí. V hrabství Kerry si to můžete užít i v nezapadlejší vesnici.

Jiří Pecka vystudoval teologii a 14 let působil jako katolický farář. V roce 2004 po klasickém syndromu vyhoření odjel na tři roky do Irska, kde pracoval na benzínové pumpě. Po návratu se živí jako soukromý učitel angličtiny a v létě provádí malé skupiny mikrobusem po nejzapadlejších koutech Irska, kam by se autobus ani nedostal – www.irskacesta.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: