Guadalajara – vzor mexické kultury

Guadalajara – vzor mexické kultury

Guadalajara je pro Mexičany tím pravým Mexikem. Je domovem hudby Mariachi – romantických balad v podání hudebníků s nápadně jednotnými kostýmy, kteří hrají na harfy, housle a trumpety. Je také zemí tequillových večírků a plantáží modrého agáve. V neděli odpoledne zde předvádějí elegantní jezdci Chorros stylizovaná čísla, na hony vzdálené skutečným kovbojům.

Město Gualadajara znamená v překladu řeka kamení. Toto, dnes už několika milionové město, se v historii několikrát stěhovalo, až nalezlo svou definitivní polohu při západním konci údolí Atemajac v nadmořské výšce 1645 m.n.m., asi 480 km severozápadně od Mexiko city.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Starší místa stejného názvu nevydržela nápory sucha a nebo nájezdy indiánů. Toto zavedené sídlo vlády západní kolonie se následně stalo i hlavním městem zemědělství a chovu dobytka. V tomto druhém největším městě Mexika se mísí moderní i mexická kultura, kterou doplňují čtyři 18-ti jamková golfová hřiště, 3 fotbalové kluby nebo Zoologická zahrada.

Hodně návštěvníků sem míří za nákupy. Obyvatelé okolních haciend a venkovských komunit nakupují doslova všechno – od bot z ježčí kůže až po ostruhy a zemědělské nářadí. Městský lid hledá v obchodech a galeriích oblíbené místní řemeslné výrobky, jako kožené oděvy, ručně foukané sklo, nábytek ze dřeva a vepřové kůže.

Mnohé z těchto moderních řemeslných výrobků najdeme také v uměleckých satelitních vesnicích jako Tlaquepaque nebo Tonala, které již Guadalajara svým růstem pohltila. V samotném centru Guadalajary vás zaujme Centro Historico, které se rozprostírá okolo katedrály a kde najdeme historické kostely, muzea a obchůdky vedle tržnic v pěší zóně a náměstí s kašnami.

Centro Historico

Historickému centru města vévodí katedrála s kopulí a dvěma špičatými věžemi. Četná zemětřesení a proměny módních slohu postupně přispěly ke gotickým a neoklasickým úpravám. Ve třech chrámových lodích najdeme dvanáct postranních oltářů a sakristie je lemována obrazy z koloniální éry.

Po všech stranách katedrály jsou náměstí: na západě je to Plaza Guadalajara, kde v neděli v 10:00 vycházející od Palacio Municipal bezplatné tříhodinové prohlídky. Secesní pavilon na Plaza de Armas, jež s katedrálou sousedí z jihu, a ve čtvrtek a v neděli bývá dějištěm odpoledních koncertů. K tomuto elegantnímu starému náměstí přiléhá neoklasicistní vládní budova Palacio de Gobierno s churiguerskou výzdobou. Schodiště a sněmovní místnosti v horním podlaží zaujmou nástěnnými malbami jaliského rodáka Joseoho Clementa.

Severně od katedrály na stejnojmenném stinném náměstí leží Rotunda de los Hombres Ilustres věnovaná hrdinům státu Jalisco. Především spisovatelům, malířům, a dalším umělcům. Nedaleko je i Museo Regional de Gualadajara, před kterým obvykle čekají na své pasažéry kočáry s koňmi.

Tlaquepaque

Půvabné město Tlaquepague bylo kdysi obyčejnou vesnicí. Dnes je samostatným předměstím Guadalajary se 600 000 obyvateli. Název města znamená v indiánském dialektu “místo na vysokém hliněném kopci” a keramika se zde vyrábí od doby vpádu Španělů. Tradiční tlaquepaquská keramika je křehká, hliněná, i když dnes tu najdeme i trvanlivější druhy, například z kamene.

Přečtěte si i další články, které vás zavedou na zajímavá místa v Mexiku na ostrov Isla de Cozumel nebo do Playa del Carmen.

V 19. st. sem bylo přivezeno řemeslo foukání skla a dnes kromě keramiky, textilu, stříbrných šperků a dalších kovových předmětů prodávají stovky obchůdků. V El Refugio na Calle Contreras Medelín můžete vidět foukače skla i při práci. Mnohé obchůdky jsou samy uměleckým dílem a jsou umístěny v elegantních opravených domech s nádvořími plnými květin.

Pokud se do tohoto městečka vydáte v neděli nebo v některý z mexických svátků, určitě zde potkáte jeden z největších symbolů Mexika, muzikanty ze skupinek Mariachi. Poslední červnový týden se ve městě slaví každoroční Feria de San Pedro Tlaquepaque.

Tonala

Jen 8 km východně od Tlaquepaque leží předkolumbovské hlavní město, jehož název v náhuatlu znamená „místo, kde vychází slunce”. Krátce bylo také hlavním městem Nové Galicie, ale když vyschly zdejší zdroje vody, byli osadníci nuceni město opustit.

Dnes se v Tonale vyrábí velká část skleněných a keramických výrobků prodávaných v Tlaquepaque. Ve čtvrtek a v neděli zaplaví ulice města prodavači neoficiálního trhu tianguis, který se zde koná již od předkolumbovských dob. Přes týden pak v obchůdcích najdeme více či méně kvalitní keramiku, foukané sklo nebo cínové, kašírované, měděné, dřevěné, proutěné a železné výrobky.

CK AVETOUR

Zájezdy do Mexika pořádá i rodinná cestovní kancelář AVETOUR s 22letou tradicí. Letos připravili zájezd v listopadovém termínu a v programu najdete ty nejkrásnější místa země. Vše začíná v Mexico City, prohlédnete si  největší katedrálu Latinské Ameriky, Prezidentský palác Moctezumy či Antropologické muzeum. Samozřejmě se podíváte i do místa, kde se lidé stávali „bohy“, do Teotihuacánu na Pyramidu boha Slunce a Pyramidu boha Měsíce. Po přejezdu kolem dominantní a nádherné sopky Popocatepetl zamíříte do státu Puebla se stejnojmenným městem doslova prosyceným historií. Chybět nebude ani oblíbené poutní místo El Tule pyšnící se mimo jiné údajně nejstarším stromem na světě, výjezd na horu Monet Albán či prohlídka centra historického jádra Oaxacy. Podrobné informace o zájezdu do Mexika naleznete na www.avetour.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí