GT20: Projeďte Korsiku od severu k jihu na kole za 20 dní

GT20: Projeďte Korsiku od severu k jihu na kole za 20 dní

Slavný korsický dálkový trek GR20 zná téměř každý, málokdo už ale ví, že na ostrově najdete také možnost dálkového cyklistického přejezdu. GT20 nabízí dvanáct nádherných úseků v délce od 30 do 70 kilometrů, které můžete překonávat nejen na klasickém kole, ale i na elektrokole.

Cestování na kole má hned několik výhod. Za prvé jste pomalejší než při cestování autem a máte čas si vše prohlédnout. Za druhé se můžete zastavit kdykoliv a kdekoliv vás napadne, ať už chcete prohodit pár slov s místními, vyfotit si nádherný výhled nebo si dát kávu v sympatické kavárně. S tím souvisí také to, že můžete kamkoliv odbočit z hlavního tahu a hledat si svou vlastní cestu. A za třetí to je jedna z nejekologičtějších variant cestování vůbec. Zkrátka neexistuje mnoho jiných způsobů, jak dané místo poznat komplexněji, intenzivněji a smysluplněji. A to všechno u Korsiky platí dvojnásob!

Co je potřeba vědět na začátek

GT20 začíná na severu ostrova ve městě Bastia a končí na jihu v Bonifaciu. Jet samozřejmě můžete i v opačném směru, nicméně většina průvodců a informací preferuje trasu od severu na jih.

Kolik vám trasa zabere času, záleží na vaší zdatnosti i preferencích. Pokud chcete příjemně vyvážit dobu strávenou na kole s dobou poznávání ostrova, vyhraďte si cca 12 dní. Denně tak budete muset ujet od 30 do 70 kilometrů s různým výškovým rozdílem. Dohromady najedete okolo 600 kilometrů.

Trasu je možné absolvovat i na elektrokole, o což se zasloužila zejména společnost APPeBIKE, která se rozhodla podpořit vývoj GT20 instalací nabíjecích stanic pro elektrická kola na trase a v hotelech každých 50 km podél trasy. Další informace najdete na appebike.com. Díky tomu je tenhle zážitek dostupný opravdu každému.

Jednotlivé úseky a co na nich zažít

1. Etapa: Bastia – Centuri

Na více než padesátikilometrové trase prvního dne se vydáte nejprve po pobřeží na sever od druhého největšího korsického města Bastia. Prozkoumáte východní část poloostrova Cap Corse. Pojedete po malebných silničkách s výhledem na blankytně modré moře a na závěr si lehce nastoupáte a a zase sklesáte na západní část výběžku do přístavu Centuri.

2. Etapa: Centuria – San Fiurenzu

Druhý den bude trasa podobně dlouhá, ale konečně se stočíte směrem na jih. Tentokrát pojedete naopak po západním pobřeží Cap Corse. Profil trati bude mnohem různorodější a řekněme „houpavější“. Projíždět budete rybářskými vesnicemi a z útesů budete mít výhled na moře. Určitě se zastavte ve vesničce Nonza, která vyhrála anketu o nejoblíbenější vesnici Francie a je jako orlí hnízdo posazená na svislé skalní stěně ve výšce 100 metrů.

3. Etapa: San Fiurenzu – Belgudeelgue

Třetí etapa je mnohem více kopcovitá, trošičku delší a vede přes vnitrozemí. Na moře se proto tentokrát netěšte. Za zastávku stojí vesnička Nuvella.

4. Etapa: Belgudeelgue – Calinzana

Přes kopce, horské vesničky a zelená pole vede i čtvrtá etapa končící v Calinzaně. Ne nadarmo se říká, že tato oblast je zahradou Korsiky. Oblast údolí Reginu je dokonce zapsána v chráněných oblastech Natura 2000, takže se koukejte kolem sebe, možná uvidíte zajímavé druhy ptáků.

5. Etapa: Calinzana – Galeria

Na konci tohoto úseku vás opět čeká moře a naprosto úžasné pláže, a to v Galerii. Vyrazte proto co nejdříve, abyste těch pouhých jednatřicet kilometrů zvládli rychle a zbylo vám hodně času na relaxaci a nabrání dalších sil. I převýšení dnes bude malé.

6. Etapa: Galeria – Portu

Padesátikilometrová etapa nabízí mnoho nádherných vyhlídek. Na prvních patnácti kilometrech budete stoupat až do čtyř set metrů, a poté už budete hodně sjíždět. Závěrečné stoupání vás čeká ještě před sjezdem do Portu opět k moři.

7. Etapa: Portu – Verghju

Poměrně kratičká etapa, která ale bohužel vede prakticky celý den do kopce. Od moře budete muset vystoupat až do výšky skoro jednoho a půl kilometru. Buďte ale trpěliví, výhled bude stát za to.

8. Etapa: Verghju – Corti

Co se vyšlape, musí se i sklesat. Dnešních padesát kilometrů bude proto sice v horách, ale vyloženě za odměnu! Budete mít spoustu času na výhledy i koupání v řece. A nechte si také dost času na Corte! Je to jedno z historických a kulturních center celého ostrova.

9. Etapa: Corti – Ghisoni

Tentokrát opět zůstanete v horách v centrální části Korsiky. Budete tedy stoupat i klesat a objevovat horské vesničky. Spát budete zhruba v 700 metrech nad mořem.

10. Etapa: Ghisoni – Zicavu

Dneska se těšte zejména do cíle na jednu z nejvýznamnějších vesniček jižní Korsiky – Zicavu. Nachází se v blízkosti starého lesa, najdete tu spoustu žulových domů a skvěle se zde naobědváte!

11. Etapa: Zicavu – Zonza

Na prvních patnácti kilometrech si opět nastoupáte a poté už bude trasa příjemnější a pohodovější. Dneska to nebude moc dlouhé, ale výhledy budou opět jedinečné, speciálně na vyhlídce Col de la Vaccia.

12. Etapa: Zonza – Bonifacio

Poslední a nejdelší etapa vás opět dovede k moři, tentokrát zcela na jih do Bonifacia. Na jednasedmdesáti kilometrech si nastoupáte kilometr, ale pamatujte, že na závěr už budete jen a jen klesat. Středověké městečko vám večer bude odměnou!

Kompletní přehled etap i s mapami najdete na www.visit-corsica.com.

visit corsica

Korsika nabízí naprosto jedinečnou rozmanitost krajiny, především v kombinaci moře a hor. Zdejší vrcholky se zvedají do výšky více než 2000 metrů a odpočívat pak můžete na 1000 kilometrech středomořského pobřeží. Ostrov navíc obývá komunita, která je velmi hrdá na své přírodní i kulturní dědictví, a tak Vám nabídne autentickou dovolenou. Všechny informace o Korsice najdete na www.visit-corsica.com.

Autorka Kateřina Petríková procestovala více než 40 zemí světa na 4 kontinentech. Setkala se na svých cestách s různými nepříjemnými situacemi, ale je zastáncem názoru, že problémy si tvoříme sami v hlavě. V tomto duchu se jí podařilo bojovat s infekcí v Laosu, sexuálním obtěžování v Maroku i kožním parazitem v Thajsku. Cestování stále miluje a jako šéfredaktorka HedvabnaStezka.cz se pro vás každý den snaží připravovat zajímavý a informacemi nabitý obsah!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: