Golden Week: 4 svátky v jednom

Golden Week: 4 svátky v jednom

O japonském Zlatém týdnu je potřeba taky napsat, protože se jedná o období, kdy se dává do pohybu obrovský počet Japonců. Golden week je kolekce čtyř národních svátků, kdy se tedy nepracuje a která (díky dvěma víkendům okolo) představuje událost srovnatelnou snad jen s Novým rokem. A jaké svátky Zlatý týden zahrnuje?

Den Šovy

Na 29. dubna připadal Den Šovy (což je jméno císaře Hirohita, zesnulého v roce 1989, které dostal při nástupu do své funkce), 29. dubna se císař Šova narodil. Ale protože vyšel svátek blbě na neděli, bylo státní volno udělené v pondělí, aby Japonci nepřišli zkrátka.

Ve čtvrtek 3. května byl Den ústavy (sepsané Amerikou a předané Japonsku v roce 1947). Opět tedy bylo volno a v ulicích bylo lze zaznamenat přítomnost pomalu jezdících vozů s transparenty a Japonskou vlajkou. Z megafonů těchto aut se linuly ohlušující projevy s nahraným skandováním davu proložené říznou dechovkou. Zamykal jsem si zrovna kolo k zábradlí pod tratí JR, auta projížděla těsně u mě a dvakrát dobrej pocit jsem z toho neměl…

Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Den zeleně

V pátek 4. května jsme slavili Den zeleně; bývalý císař Šova měl totiž rád kytky a přírodu, čili tenhle den je zasvěcen životnímu prostředí (a přírodě). Zajímavé je, že až do roku 2006, kdy se ustanovil Den zeleně, se tento slavil 29. dubna (tedy na narozeniny Šovy) a pokud jde o 4. květen, používal se zákon, který nařizuje, že den mezi dvěma státními svátky je rovněž státním svátkem. To je dobrý, ne?

Den dětí

Takže už je jasné, že Zlatý týden je při vzácně se vyskytující dovolené v Japonsku jedna z mála příležitostí, kdy cestovat a něco si užít. Samozřejmě většina Japonců zůstává doma a je to znát, všude jsou davy a pokud někdo chce v tuhle dobu někde sehnat ubytování, bude mít nejspíš smůlu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí