FOTOREPORTÁŽ: Tyrkysové kupole, bazary a karavanseráje Íránu

FOTOREPORTÁŽ: Tyrkysové kupole, bazary a karavanseráje Íránu

Země, která mě učarovala pohostinností svých usměvavých lidí, je zároveň jak ilustrace k pohádkám Tisíce a jedné noci. Tyrkysové kupole zdobené glazovanými cihličkami, mešity plné stínu a perských koberců, hliněné domy s nádhernými dvory, karavanseráje, v nichž dodnes najde útočiště karavana cestovatelů nebo bazary, jimiž můžete bloudit donekonečna. V krajině pak najdete horské vesničky a oázy v poušti i skalách. Jen těžko by se mohl temný mediální obraz tajemného Íránu více lišit od přátelské skutečnosti.

Šáhova mešita v Isfahánu. Foto: Pavel Svoboda

Centrum třetího největšího města Íránu je chloubou perské islámské architektury. Zatímco již v červnu přes den ulice spaluje nepříjemné letní horko, ve stínu podloubí či v interiérech mešit je naštěstí stále příjemně. V tomto pohádkovém městě se nacházejí i oblíbené historické mosty přes řeku Zāyanderud, kde vzácná říční voda láká místní rodiny k tradičním piknikům. Velké Imámovo náměstí plné parkové zeleně s přicházejícím večerem čile ožívá. Lidé se právě scházejí do mešity k večerní modlitbě.

Karavanseráj v Kazvínu. Foto: Pavel Svoboda

Město Kazvín pro nás tvořilo příjemnou zastávku na cestě do horského údolí Alamut. Na uličky zastřešeného bazaru navazuje systém bohatě zdobených karavanserájů, které připomínají časy dávných putování obchodních karavan.

Terasovité vesnice v Kurdistánu. Foto: Pavel Svoboda

Do íránského Kurdistánu s přátelskými lidmi láká i tradiční architektura horských terasovitých vesnic. Fotogenické městečko Hawramán na svazích hlubokého údolí patří společně s vesnicí Palangan k nejkrásnějším v oblasti íránského Kurdistánu.

Skalní město Kandovan. Foto: Pavel Svoboda

Kandovan vypadá jako labyrint trpasličího města vytesaného do měkkých sopečných usazenin. V domech dodnes žijí rodiny pastevců, kteří prohánějí stáda ovcí na svazích pod vulkánem Sahand (3707 m).

Tržiště v Tabrízu. Foto: Pavel Svoboda

Iránské bazary působí jako rušná bludiště. Populární je obří nekončící bazar v Teheránu, tržiště v Isfahánu či vyobrazené chodby bazaru ve městě Tabríz v severozápadním Íránu. Oblečení, potraviny, sušené ovoce i slavné perské koberce. Očekávejte vítání a vřelé přátelské rozhovory s místními.

Nejširší nabídku průvodců a map Íránu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Co ještě v Íránu vidět?

  • Kāshān – v centru rušného severoíránského města najdete nádherné soukromé vily z 19. století s krajkovými štuky a barevnými vitrážemi, které hází duhové barvy do útulných místností. Jejich zahrady a dvory jsou oázou klidu a zeleně, obdivovat můžete i důmyslný systém klimatizace a vodovodu.
  • Garmeh – malá palmová oáza 35 km od města Khur. Hliněné domy se krčí pod skalním hřbetem, z něhož prýští božská voda. Ubytujte se tu v domácím hotýlku Ateshooni, v němž chovají velbloudy a umí pěkně muzicírovat, a vydejte se odtud jen tak na procházku pouští nebo do vzdálenější oblasti solného jezera či písečných dun.
  • Ābyāneh – v červených skalách na západ od Natanz jsou roztroušeny horské vesničky pastevců. Ženy tu nosí veselé květované šaty, což je příjemná změna od jinak poněkud unylé černé módy.
  • Persepolis – perfektně zajištěné vykopávky starověké perské metropole zničené Alexandrem Velikým ukazují na prolínání asyrských, perských a helénských vlivů. Kousek odtud se zastavte u hrobek ve skalní stěně Nakš-e Rustam.
  • Damávand – nejvyšší hora Íránu (5609 m) je krásná, obrovská a mohutná sopka, která výrazně vystupuje z pohoří Alborz. Fyzicky zdatný člověk ji vyleze bez lezeckých zkušeností. Zážitkem je nejen brzký ranní výstup, ale i nocování s místními lezci v základním táboře nebo návštěva mešity se zlatou kupolí na úpatí.

Autor tipů: Petra Greifová

Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za 196,- Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: