FILIPÍNY: Český vědecký pár znovuobjevil hlodavce, který byl považován za vyhynulého.

FILIPÍNY: Český vědecký pár znovuobjevil hlodavce, který byl považován za vyhynulého.

FILIPÍNY: Český pár znovuobjevil hlodavce, který byl považován za vyhynulého.

Krysa dinagatská patří mezi největší a a nejkrásnější hlodavce na světě. Žije pouze na filipínském ostrově Dinagat a patří mezi kriticky ohrožené druhy. Byla dokonce považována za vyhynulou. To ale na začátku tohoto roku vyvrátil český pár Milady a Václava Řehákových. Zooložka se na Filipíny vydala kvůli výzkumu nártounů filipínských. Náhodou se ale jejímu manželovi povedlo zahlédnout velikou chlupatou šedohnědou krysu s nápadným chlupatým černobílým ocasem. Ztracený druh se jim podařilo vědecky zdokumentovat a o týden později přímo v terénu vyfotografovat a nahrát na kameru, což je u krysy dinagatské vůbec poprvé.

Doposud byla krysa chycena jen jednou v historii a to před 37 lety. Živočich patří do skupiny tzv. „obláčkových krys“, největších (délka těla 30-70 cm) a velmi zajímavých myšovitých hlodavců žijících pouze na Filipínách. Jsou to noční a stromová zvířata.

Nejširší nabídku průvodců a map Filipín (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí