EXPEDICE: Pěšky z pláže Diani Beach v Keni na Kilimandžáro

EXPEDICE: Pěšky z pláže Diani Beach v Keni na Kilimandžáro

Už to bude skoro 10 let, co jsem poprvé navštívil Afriku. Tehdy jsme s kamarádem hledali exotickou dovolenou a právě Keňa upoutala naší pozornost. Tato dovolená převrátila můj život vzhůru nohama.  Postupem času jsem se do Keni vracel čím dál častěji a nakonec jsem tam strávil s přestávkami několik let na nejkrásnější africké pláži Diani Beach v Keni.

Procestoval jsem Keňu několikrát křížem krážem, zpočátku jako turista. Navštívil jsem většinu nejzajímavějších turistických míst v okolí. Mezi ty nejvýznamnější patří asi pozorování horských goril ve Rwandě, výšlap na nejvyšší horu Keni, Mt. Kenya, navštívil jsem slavný kráter Ngorongoro v Tanzanii a několik měsíců jsem žil na Zanzibaru.

Bláznivý nápad

Měl jsem obrovské štěstí, že se cestování, které je mým koníčkem, stalo zároveň mým povoláním a dnes jsem součástí cestovní kanceláře Go Afrika, která se specializuje zejména na Keňu a státy východní Afriky. Díky tomu doprovázím naše klienty i jako průvodce a to si nesmírně užívám. Na jednom safari v loni v srpnu, mě jeden klient inspiroval k tomu, abych podnikl něco bláznivého. Rozhodl jsem se, že zdolám pěšky celou nadmořskou výšku nejvyšší hory Afriky, Kilimandžára. Celou nadmořskou výšku znamená vyjít z 0 m n.m., tedy z pláže. A z jaké jiné pláže, než z té, na které jsem strávil kus života? A tak jsem se vydal právě z Diani Beach v Keni, kde to tak dobře znám.

Nejširší nabídku průvodců a map Keni (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

S přítelem na cestách

Přemýšlel jsem jestli takovou cestu zvládnu sám, jestli by nebylo veselejší mít s sebou parťáka. Přesto, že bylo pár zájemců, kteří se do toho chtěli pustit se mnou, nakonec jsem zůstal sám a postupně jsem se s tím smiřoval. Minulý týden jsem odletěl do Keni a prvních pár dnů jsem strávil přípravami v hotelu na Diani Beach. Za tu dlouhou dobu, kterou jsem v Keni strávil, jsem samozřejmě poznal spoustu přátel. Z některých se stali jen známí, se kterými se již moc nevídám, ale našel jsem zde i skutečné přátele na celý život.

Jedním z nich je Tipash, Masaj z vesnice Oltiyani v národním parku Amboseli. Poznali jsme se v baru Ushago u kulečníku v roce 2008. Později  v roce 2009, když mu kvůli tehdejšímu extrémnímu suchu vymřelo celé stádo krav, se na mne obrátil s dotazem, jestli nevím o nějaké práci. A protože jsme si v té době pronajali na Diani dům, kde jsem hledal ochranku, volba byla jasná. Tipash byl 2 roky náš noční hlídač. Postupem času se z nás stali přátelé.

Když už jsem byl v Keni na Diani Beach pár dní před začátkem výpravy, zvedl jsem telefon a zavolal Tipashovi. Tipash, tou dobou v Amboseli pasouc krávy, nadšeně zvedl telefon, zeptal se, kde jsem a jak se mi daří. Po tom, co jsem mu ve zkratce řekl, že jsem v Keni a co mám v plánu, ihned odvětil: „zítra přijedu na Diani a jdu s Tebou, nenechám Tě jít samotného“. Všeho nechal a druhý den opravdu přijel. No a teď jsme na cestě již 4. den a máme v nohách asi 80 km a přírodní rezervaci Shimba Hills za zády. Čeká nás cesta dlouhá ještě zhruba 320 km, přes další 2 národní parky a na vrchol Kilimandžára.

Průběh naší cesty můžete sledovat na našem Facebooku a snad již brzy přidám další článek.

O „chodcích“:

Tomáš Plánka je vášnivý cestovatel a milovník Afriky, ve které několik let žil a pracoval. Svou vášeň a nasbírané zkušenosti spojil s podnikáním a dnes je ředitelem cestovní kanceláře Go Afrika s.r.o., která se specializuje na zájezdy na míru do Keni a zemí východní Afriky. Zároveň působí jako průvodce na safari.

Tipash je hrdý, skromný, čestný Masaj. Miluje krávy a přírodu. Je znalec místní přírody a divoké zvěře a expertem na procházky na dlouhé vzdálenosti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí