Dvoutýdenní okruh po Srí Lance – od každého trochu

Dvoutýdenní okruh po Srí Lance – od každého trochu

I když by na pořádné procestování Srí Lanky byl i měsíc málo, s klasickou dovolenou 20 či 25 dnů se to plánuje trochu špatně. Přečtěte si tipy na to, co zařadit do programu, pokud máte na cestování pro Srí Lance přibližně dva týdny, tak, abyste si užili od každého trochu.

Hlavní město Kolombo

Hlavní město po příletu do země nevynechávejte. V Kolombu můžete obdivovat koloniální architekturu, projít se po Galle Road a prohlédnout si pevnost Fort. Ve čtvrti Pétta můžete nakupovat na rušných tržnicíích typické srílanské produkty a suvenýry a ve stylových kavárničkách pozorovat pouliční ruch.

Historie města sahá až do 5. století, kdy sloužilo jako námořní přístav pro obchod mezi Asií a západem. I když v dnešní době postrádá na první pohled majestátní a líbivé památky, stále si uchovává jedinečné kouzlo. Nejlépe ho poznáte, pokud si spolu s místními půjdete užít na pobřeží západ slunce na Galle Face Green, budete sledovat kousky místních umělců a ochutnáte dobroty z pouličních stánků.

Starověká pevnost Galle

O této staré pevnosti poznamenané zubem času se právem říká, že jde o nejzajímavější urbanistickou památku na ostrově. V roce 1663 ji vystavěli Holanďané a zaujíma většinu historické části města. Dnes je zapsána na seznam UNESCO a zaplňuje ji spousta malých obchůdků, kaváren a stánků pouličních výtvarníků. Staré stavby prorůstající vegetací připraví malebnou podívanou.

Pohádkové pláže v Tangalle

Co by to bylo za volno bez koupání! Na jižní části ostrova najdete krásné pláže s bílým pískem a ideálnímivlnami na surfování! Je zde spoustasurfařských základen a nechybí ani ty české. Na nedaleké pláži Rekavamůžete pozorovat vodní želvy nebo se projet na mořském kajaku po laguně a pozorovat ptáky. Ubytovat se můžete v homestayích přímo na pobřeží a z pokoje vycházet přímo na pláž. V místních výborných restauracích si můžete dát denně čerstvé ryby a mořské plody.

Sloni v národním parku Uda Walawe

Srí Lanka je známá pozorováním slonů na safari. Pokud chcete zažít klasické safari, kde vás v otevřených džípech povozí parkem, slony a jiná zvířata budete mít na dosah ruky a budete si je moct desítky minut fotit a natáčet, park Uda Walawe je ten, kde toto všechno najdete. Místní sloni jsou už tak zvyklí na návštěvníky, že můžete pozorvat i skupiny s mláďatyze vzdálenosti pouhých pár metrů. Bohužel zde také narazíte na spousty turistů a vstupné do parku je na místní poměry opravdu vysoké.

Pokud byste slony rádi viděli, ale příčí se vám návštěva klasického safari jako je Uda Walawe, vydejte se například do menšího a ne tak často navštěvovaného Haluru Eco Parku nedaleko Dambully. Tady nepotkáte ochočená zvířata a ani žádné davy turistů.

Ella ve znamení čaje

Z Uda Walawe se vydejte nahoru do kopců do městečka Ella. Leží uprostřed čajových plantáží, můžete zde pozorovat místní ženy při trhání čajových lístků, udělat si exkurzi do čajové továrny, výlet k vodopádům a nebo vyjít na tzv. Malou Adamovu horu, odkud budete mít krásný výhled do kraje. Pozor, díky vyšší nadmořské výšce se zde připravte na nižští teploty, zejména ve večerních hodinách.

Z Elly pokračujte po„vyhlídkové“ železnicisměrem na sever a užívejte si nekonečné výhledy na čajová políčka. Doporučuji koupit si lístky do nižší třídy a cestovat s místními (ne do první třídy, kde potkáte jenom samé turisty). Kdy jindy se vám podaří jet v otevřených dveřích vlaku s nohama vystrčenýma ven? 🙂 Vlakem budou v každé stanici procházet prodavači drobných dobrot a ovoce a i když celá souprava pojede OPRAVDU pomalu, rozhodně vám to nebude vadit.

Posvátná Adamova hora (Šrí páda)

Výstup na tuto posvátnou horu byste rozhodně neměli na Srí Lance vynechat. Podle pověstí je to místo, kde Adam poprvé sestoupil na zempo vyhnání z ráje, naopak Buddha zde zanechal svůj otisk nohy při cestě do ráje (nahoře můžete vidět dokonce jeho stopu), nebo je to místo, kam létají zemřít motýli… Místní sem v sezoně míří ve velkém, nahoře i po cestě se někdy tvoří i fronty.

Jako výchozí bod, který je po cestě, doporučuji osadu Dalhousie(jinak lze na horu vystoupat i z jiných směrů). Nejlépe se sem dostanete autobusem z Hattonu, kam vede již zmiňovaná železnice. Na horu vede přes 5000 schodů a v některých pasážích je cesta velice strmá (a kvůli tlačícím se poutníkům někdy i nebezpečná). Nejlepší je vystoupat nahoru tak, abyste stihli východ slunce.

V sezoně je cesta až nahoru osvětlená pouličním osvětleníma po cestě potkáte bezpočet obchůdků a prodejen občerstvení. Mimo sezonu si raději vezměte čelovky a vlastní svačinu. Pokud by vás  horách zastihla zima, dole v Dalhousii pořídíte teplé oblečení včetně čepic a rukavicdoslova za pár korun. Můžu vám říct, že cesta nahoru není úplně lehká, ale cesta dolů vážně stojí za to – scházení 5000 schodů naše stehna cítila ještě pár dní!

Kandy, bývalé hlavní město Sinhálského království

Kandy je jedno z nejvýznamnějších srílanských měst a druhé největší na ostrově. Bylo založeno přibližně ve 14. století a od roku 1988 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde také o poslední hlavní městoSinhálského královstvís dodnes je symbolem sinhálské kultury. Stojí v něm velmi významný buddhistický chrám Šrí Daladá Maligawa, ve kterém se údajně ukrývá cenná relikvie – Buddhův zub. Kromě toho zde můžete obdivovat koloniální architekturu nebo navštívit představení tradičního tance.

Sklaní chrámy v Dambulle a starodávná Sigiriya

Nedaleko centra Dambully můžete navštívit celou řadu památek. Jednak Skalní chrámy vytesané v jeskyních, kde vás čeká na 150 vyobrazení Buddhy, nedaleko také stojí velkolepá skála Sigiriya, na které se nacházejí pozůstatky chrámů a archeologické nalezitě. V okolí můžegte zažít hezké výlety na kole nebo tuktukem k jezeru Amaya či návštěvu menšího safari v Eco Parku Haluru.

Pokud Vám zbyde ještě trocha času, můžete výlet natáhnout o cestu na sever do Anuradhapury, kde se také nachází obrovský chrámový komplex, který stojí za vidění. Pokud budete cestovat mimo sezónu, není problém najít si ubytování na místě. Nejvíce se nám osvědčilo ubytování u místních. Za nízké ceny (pokud umíte alespoň trochu smlouvat) dostanete pěkné pokoje s koupelnou. Wifi připojení, evropský záchod a čistota jsou díky konkurenci už běžným standardem.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: