Dan Polman: KNOCK the GLOCK

Dan Polman: KNOCK the GLOCK

Dan se rozhodl zdolat vlastními silami vzdálenost mezi Vídní a Großglocknerem (3798 m) – tedy mezi hlavním městem a nejvyšším vrcholem Rakouska. Jak to dopadlo?

K myšlence ho inspiroval původ názvu hory odvozený od jejího tvaru, který připomíná velký zvon. Ve vídeňské katedrále Stephansdom se nachází Pummerin – druhý největší zvon v Evropě, který patří k jedněm ze symbolů Rakouska, stejně tak jako vrcholový kříž na Großglockneru. Nápad propojit tyto dva symboly na sebe nenechal dlouho čekat.

Začátkem srpna využil velmi příznivé předpovědi, a tak společně s bratrem Martinem a kamarádem Petrem „Ňůmenem“ Novákem vyrazil do rakouské metropole, aby 1. srpna ve 14:30 odstartovali pouť vedoucí celkem přes šest z devíti spolkových zemí (Vídeň, Dolní Rakousko, Štýrsko, Salcbursko, Korutany a Tyrolsko). Bratr řídil doprovodný automobil a Petr Novák pořizoval záběry pro dokumentární film.

Nejširší nabídku průvodců a map Rakouska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Porci kilometrů a výškových metrů mezi hlavním městem a nejvyšším vrcholem Rakouska se Danovi podařilo překonat za 22 hodin a 15 minut. Z Vídně dojel na silničním kole nad vysokohorskou obec Kals. Tento úsek čítající 452 kilometrů a 5400 výškových metrů zdolal průměrnou rychlostí 27,9 km/h v čase 16 h a 13 min.

Následně přesedlal na horské kolo, na kterém vyjel po strmé a technicky náročné pěšině k chatě Stüdlhütte (2801 m), odkud se společně s kameramanem Petrem Novákem a přítelem – horským vůdcem Franzem Holzerem vydal vstříc lezeckému výstupu přes hřeben Stüdlgrat k vrcholu Großglockneru (3789 m). Následně sestoupil po normální cestě zpět k chatě Stüdlhütte, kde chatař Georg Oberlohr připravil malou oslavu. Pak už Dana čekal jen dlouhý sjezd do obce Kals, kde po 27 hodinách celou „šílenou pouť“ ukončil.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí