Cestujte zodpovědně vůči životnímu prostředí, nejen na Korsice

Cestujte zodpovědně vůči životnímu prostředí, nejen na Korsice

Korsika je známá svou bohatou a na evropském kontinentu jedinečnou biologickou rozmanitostí, a proto je péče o životní prostředí její hlavní prioritou. Ve snaze zachovat toto životní prostředí a přispět k místnímu rozvoji se Korsika rozhodla pro přístup k cestovnímu ruchu, který je udržitelný, vytváří hodnoty a respektuje rovnováhu území.

Ekologie je téma, které v posledních letech společnost zajímá čím dál více. Stále častěji a intenzivněji narážíme na eko produkty, eko výrobky, nebo ekopaliva. Téměř každý dnes už třídí odpad, nebo si kupuje ekologicky vypěstované ovoce a zeleninu, jak se ale chovat udržitelně i na cestách? To už mnohokrát tak snadné není. Při cestování se nesmíme zamýšlet pouze nad tím, co nám země, ve které jsme strávili dovolenou dala, ale musíme přemýšlet i nad tím, co jsme navštívené zemi dali my. Každou naší návštěvou určité země totiž nějakým způsobem danou krajinu ovlivňujeme. Proto je důležité chovat se ohleduplně, aby si tu nádheru, kterou můžeme vidět my dnes, mohli vidět a zažít i ti po nás.

Ekoturistika není pouze o respektování přírody, ale také o tom, aby co nejvíce financí, které se pomocí turistiky dostanou do země, v dané oblasti také zůstali. Uvažováním o vlastním cestování a o tom, co doopravdy potřebujeme, můžeme rapidně snížit náš dopad na planetu. Zde je pro vás několik tipů, jak si užít nejen Korsiku a nezatěžovat přitom přírodu

Dávejte přednost udržitelnému ubytování

Ubytování v obrovském komplexu all inclusive je sice pro mnoho lidí lákavé, ale mnohem více prospějete lokálním komunitám, pokud se ubytujete v menším rodinném apartmánku. A rozhodně se v takovém ubytování budete cítit i více vítáni.

Nejlepší je vybírat si z certifikovaných poskytovatelů ubytování. Pokud si však chcete ubytování zajistit sami, pak je vhodné si ověřit, zda ubytování, které se definuje jako ekologické, opravdu ekologické je. Někteří poskytovatelé ubytování (ale i jiných služeb) si tuhle značku přivlastňují neoprávněně. Nemusíte se zaměřovat pouze na ekologické ubytování, ale jde především o podporu malých místních podniků.

Nejširší nabídku průvodců a map Korsiky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Nakupujte lokální a sezónní výrobky, stravujte se v lokálních hospůdkách

Korsika, jakožto území Francie, která je vyhlášená svou gastronomií, za Francií ani trošku nezaostává. Vychutnávejte si místní jídlo přímo v lokálních hospůdkách, podporujte malé prodejce, nakupujte na trzích, kde máte navíc zaručenou čerstvost, oproti obrovským obchodním řetězcům. Pokud nakupujete v supermarketu, volte bio produkty, nebo produkty s označením AB.

Východní Korsika je domovem vášnivých řemeslníků a zemědělců. Všichni jsou připraveni vás přivítat a podpořit v respektování a ochraně životního prostředí.

ATC-Sylvain Alessandri

Chovejte se zodpovědně

I váš pobyt v jiné zemi ovlivňuje jeho ekologickou stránku. Třiďte odpad, omezte jeho produkci, neplýtvejte spotřebou elektřiny a vody, omezte používání topení, nebo klimatizace. V přírodě dodržujte pokyny a zákazy, při pěší turistice se pohybujte pouze po vyznačených stezkách. Při procházkách za sebou nezanechávejte žádné odpadky. Vezměte si sebou pytlík, kam všechen váš odpad umístíte.

Přepravujte se co nejvíce ekologicky

K přepravě upřednostňujte raději veřejnou dopravu, než osobní automobil. Pokud cestujete lodí, nebo obytným vozem, používejte pro odvádění odpadních vod vyhrazená místa. Nejvíce ekologickou variantou, jak můžete cestovat je pěšky, na kole, nebo zkrátka čímkoliv, co nemá žádný pohon. Chůzí, nebo jízdou na kole výrazně podporujete sportovní aktivity, které jsou k životnímu prostředí šetrné.

Inspiraci na pěší túry, které můžete podniknout na Korsice jako začátečník, ale i jako zkušený profesionál, najdete v tomto článku.

Zpomalte

Nejen pro naše duševní zdraví, ale také pro přírodu je pomalé cestování, tou příjemnější variantou. Nemá smysl hnát se z místa na místo, abychom v zahraničí viděli všechny položky, které máme na seznamu. Pokud se budete přepravovat pomalu, ušetříte tak nejen své peněžence, ale také životnímu prostředí.

Vyhněte se turisticky profláknutým místům

Při objevování neturistických koutů krajiny prožijete rozhodně mnohem více dobrodružství, než při návštěvě nejvíce turistické atrakce, kterou země nabízí. Navíc podpoříte menší poskytovatele služeb, což jim umožní budovat lepší a lepší nabídku. Nezapomínejte, že i přestože je Korsika velmi vyhledávaným cílem cestovatelů, stále je zde co objevovat.

Mnoho místních cestovních agentur, restaurací, nebo ubytovacích zařízení, které jsou zapojené do cestovního ruchu na Korsice se zavázalo, že sníží svou ekologickou stopu.

Zaměřte se i na obsah vašeho kufru

První krok začíná vždy u nás. Pokud se rozhodnete, že nechcete svým jednáním zatěžovat přírodu, je i váš obsah kufru rozhodující. Za prvé by neměl obsahovat zbytečnosti, které můžete koupit i v cílové destinaci. Čím více je kufr těžký, tím více paliva letadlo, nebo autobus spotřebuje. Mezi klíčové položky, které si určitě nesmíte doma zapomenout je například lahev na vodu, krabička na svačinu, nebo na zbytek oběda z restaurace, příbory, nebo plátěné tašky na nákupy. Abyste ochránili moře, jezera a řeky, používejte biologicky odbouratelnou ochranu proti slunci.

A proč bychom se měli o udržitelnost zajímat? Protože každý cestovatel svým jednáním planetu nějakým způsobem zatěžuje. Kvůli cestovnímu ruchu se rozvíjí obrovská spousta služeb, v hotelech se běžně plýtvá jídlem a vodou na praní ručníků, které byly použity jednou. Takové jednání není do budoucna udržitelné a devastuje to tu nádhernou přírodu, kterou všichni tak rádi objevujeme. Pokud chceme něco dostat, musíme i něco obětovat. A dodržováním několika jednoduchých pravidel ve finále nejde až o tak velkou oběť.

Více informací o Korsice najdete na https://www.visit-corsica.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí