Cesta kolem světa na Jawách 350

Cesta kolem světa na Jawách 350

Tři dobrodruzi na třech motorkách, 30 000 kilometrů a šest měsíců. To je potřeba na objetí světa na motorkách podél 50. rovnoběžky. Radek Hasal, Honza Škvor a Martin Kraml vyrazili 3. května a nyní byste je potkali už v Azerbajdžánu. Jejich pohyb můžete sledovat zde. Pár drobností o jejich cestě napoví také několik otázek na Honzu Škvora.

Jak budete během cesty řešit zásoby? (jídlo, voda atd.)

Máme dva základní problémy, které řešíme – úložný prostor a nosnost motorky. Oba problémy nás samozřejmě limitují v objemu potravin a vody, kterou vezeme. Každý má na motorce kanystry, do kterých se vejde 8 litrů vody. Vodu tankujeme u benzínek nebo různě kde je možnost. Vezeme s sebou i pumpu na čištění vody. Zásobu jídla budeme mít maximálně na 5 dní dopředu. Náš cestovní rozpočet je napjatý a tak stravování v restauracích bude jen minimální. Nakupovat budeme stejně jako místní obyvatele, na trhu.

Řešili jste problematiku tankování v odlehlých a necivilizovaných krajinách?

Každá motorka je vybavená 10 litrovým kanystrem na benzín 2 litrovým kanystrem na olej. Odhadovaný dojezd je cca 700 km na jedno natankování. Tankovat budeme, kde se dá a co se dá. Když jsem byl minule v Kazachstánu a benzín byl jen na příděl, tak jsem benzin kupoval od místních.

Co když se objeví nějaká závada na motorkách? Povezete s sebou nějaké náhradní díly?

Čerpáme ze zkušeností jiných cestovatelů a vezeme s sebou nezbytné díly na opravy (náhradní duše, šrouby, zapalování, těsnění, atd.) Tím, že máme všichni stejné motorky, tak toho nemusíme vézt tolik. Všichni jsme si dělali generálky motorek sami, tak je známe důkladně a doufám, že nás nepostihne závada, se kterou bychom si neuměli poradit.

Kde a jak budete přespávat? Ve stanu, pod širým nebem nebo alternativně v závislosti na okolnostech a prostředí?

Vezeme s sebou dva stany a spát budeme tam, kde zastavíme. Cestou budou místa, kde nebude možné nebo dokonce zakázané volné spaní a tak nám nezbyde než si najít nějakou místní ubytovnu nebo hotel.

Máte nějakou zajímavost, kterou si hodláte na tuto neobyčejnou cestu přibalit?

Nikdo z nás nemá žádný talisman ani úchylku 🙂 Jediný zajímavý je, že všechny průvodce, které s sebou vezeme, jsou v angličtině a nikdo z nás kloudně anglicky neumí 🙂 Budeme se učit cestou…

Zkušenosti čtenářů

Ivan

Jo jo, to se mi líbí(s tou angličtinou), mám to podobné a už za měsíc také vyrazím…:-)). Je ale zbytečné se učit, stejně to už nestihnu, navíc těch jazyků a nářečí je tolik, že to stejně nemá cenu..:-))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: