BOMBAJ: Obsáhlý a velmi podrobný průvodce největším městem Indie

BOMBAJ: Obsáhlý a velmi podrobný průvodce největším městem Indie

Bombaj je vzhledem ke své velikosti pro cestovatele jedno velké bludiště. Připravte se na návštěvu tohoto města díky našemu podrobnému průvodci. Obsahuje tipy na ubytování, stravování, výlety i obsáhlý popis, jak se v Bombaji přepravovat.

Příjezd a doprava

Bombaj má skvělé spojení se všemi většími městy na světě a je také dopravně nejvytíženějším místem v celé Indii. Nejpravděpodobněji se do indické metropole dostanete leteckou cestou. Bombajské mezinárodní letiště Chhatrapati Shivaji patří k hlavním vstupním branám do Indie pro cestující z celého světa. Létají sem mnohé zahraniční aerolinky, jako jsou například Lufthansa, Air Emirates, British Airways, Aerosvit a spousta dalších. Samotné letiště tvoří dva terminály – jeden pro vnitrostátní, druhý pro mezinárodní linky. Oba terminály leží zhruba čtyři kilometry od sebe, jezdí však mezi nimi zdarma autobus. Jen si musíte dát pozor na to, že pokud přejíždíte z vnitrostátního terminálu na mezinárodní, budete si muset projít odbavením.

Letiště se nachází zhruba 28 kilometrů od centra Bombaje. Nejlepší a nejjistější způsob, jak se odtud do centra dostat, je zaplatit si tzv. prepaid taxi. Jeho cena by se měla pohybovat zhruba okolo 450 až 600 indických rupií. U východu z letiště je mnoho agentur, které nabízí služby předplaceného taxi. Praxe je většinou taková, že zaplatíte danou sumu a dostanete doklad o zaplacení a registrační číslo taxi, které vás odveze. Můžete se však rovněž pokusit usmlouvat cenu s některým ze soukromých taxikářů. Další variantou je dostat se autobusem na nedaleké železniční nádraží Vile Parle Station, odkud se můžete dopravit do centra lokálním vlakem.

Takřka ze všech koutů Indie se do Bombaje dostanete vlakem. Spoje z jižní, východní a severní Indie pijíždějí na stanice Chhatrapati Shivaji Terminus (dříve Victoria Terminus), Dadar Terminus či Kurla Terminus. Vlaky ze západoindických států Gudžarát a Radžastán a z některých částí severní Indie staví na stanicích Mumbai Central a Bandra Terminus. Spoje z Keraly či Goy staví na stanici Dadar Terminus. Z Bombaje se přímým železničním spojem dostanete například do Agry (cesta trvá přes 21 hodin), Kalkaty (přes 33 hodin), Dillí (zhruba 17 hodin), Goy (přes 12 hodin) či do Váránasí (přes 26 hodin).

Taktéž autobusy jsou zaručeným způsobem, jak se dostat do Bombaje a naopak pryč z tohoto velkoměsta. Operuje tu řada soukromých společností, které zajišťují dopravu do bližších i vzdálenějších destinací. Liší se však komfort autobusů, od rozhrkaných vysloužilých a značně nepohodlných, avšak indicky autentických, až po ty moderní s luxusem srovnatelným s evropskými autobusy a s klimatizací. Nejdůležitějším autobusovým nádražím ve městě je Mumbai Central, mnoho autobusů rovněž staví na stanicích Parel, Nehru Nagar-Kurla a Borivali.

Ze Singapuru či Malajsie se do Bombaje můžete dostat také na palubě výletních lodí. Lodě plující do jiných indických přístavů vyplouvají z Ferry Wharf, nebo-li také Bhaucha Dhakka.

Co se týče dopravy po městě, většina obyvatel se spoléhá na veřejnou dopravu. Ve městě je kritický nedostatek parkovacích míst, vozovky jsou ve velmi špatném stavu a automobily jsou pro velkou část obyvatel přílišným luxusem. Není proto divu, že jsou dopravní prostředky přecpané a může se vám stát, že se do autobusu či vlaku ani nevejdete.

Ve městě funguje hustá síť autobusů, kterými se dostanete i do příměstských vesnic. Zastávky najdete po celé Bombaji, často je však těžké probojovat se do autobusu, natožpak s velkými batohy na zádech. Indové nečekají, až cestující vystoupí z autobusu. Naopak. Místní vědí, že kdo dřív přijde, ten dřív jede. Někteří z nich se snaží dovnitř vozu nacpat i okny. Málokdy se vám podaří ulovit prázdné sedadlo, i když se může stát, že vás jako turistu, spíše tedy turistku, místní nechají sednout.

V některých autobusech také bývají přímo vyhrazená místa pro ženy, staré lidi, hendikepované, těhotné ženy a ženy s malými dětmi. Autobusy jezdí zhruba od pěti hodin ráno do půlnoci, nemůžete se však spolehnout na přesné jízdní řády. Jednotlivé autobusy na daných linkách jezdí zhruba po půl hodině, záleží však na trase. Všechny autobusy mají vepředu napsané číslo linky a měly by mít anglicky napsaný název cílové stanice. Když nebudete vědět, místní vám rádi poradí, přičemž v tomto případě se na ně můžete většinou spolehnout.

Jízdenky se kupují u konduktorka až v autobusu. Pokud hodláte cestovat po celém městě, jistě se vám vyplatí pořídít si celodenní jízdenku. Bombajské autobusy jsou většinou rozhrkané a polorozpadlé, i když stále funkční. Jen na některých speciálních linkách narazíte za tučný příplatek na klimatizovaný komfort

Cestovat se dá po Bombaji také vlaky, které jezdí zhruba od čtyř hodin ráno do půlnoci. Turistům se doporučuje cestovat druhou třídou, která je levná, avšak stále poměrně civilizovaná – nehrozí vám, že budete viset ze dveří vagónu nebo se po vás bude válet celá indická rodinka. Výhodné je zakoupit si tzv. Tourist ticket, na který můžete cestovat po celém městě jeden den. Je však lepší vyhnout se cestě vlakem v ranní a večerní špičce, kdy se statisíce Indů vydávají do práce a zpět domů.

Pro pohyb po městě je také možné pronajmout si vozidlo se šoférem. Avšak není dobrý nápad sedat si tu za volant. Bombajští řidiči jsou, ostatně jako všude jinde v Indii, velmi neukáznění, velká část z nich nedodržuje předpisy a představují neustálou hrozbu pro celé své okolí. Stav vozovek také není optimální, nehledě na to, že se v Indii jezdí nalevo…

Na jedno z největších bombajských lákadel pro turisty – na ostrov Elephanta se jinak než trajektem nedostanete. Soukromé společnosti nabízejí cesty obyčejnými trajekty, ale také rychlostními loděmi a katamarány. Trajekty vyjíždějí každou půlhodinu od devíti hodin ráno do dvou odpoledne od monumentu Gateway of India. Cena zpátečního lístku se pohybuje od sedmdesáti rupií výše. Nejlepší je na ostrov vyrazit během pracovního týdne a později dopoledne, kdy nejsou trajekty přeplněné. Cesta na ostrov trvá zhruba hodinu. Na návštěvu Elephanta islandu je proto lepší vyhradit si celý den. Poslední loď z ostrova vyplouvá zpět na pevninu v pět hodin odpoledne.

Pokud nechcete po Bombaji cestovat v intimním obležení místních, je pro vás nejlepší volbou taxi. Taxíky jsou v Bombaji, ostatně jako po celé Indii, levné a po městě jich jezdí spousta. Bombajské taxíky jsou charakteristické černožluté. Nečekejte však bůhvíjaký komfort; taxíky jsou většinou bez klimatizace a malé. Velká část aut je špinavá a ve špatném technickém stavu.

Rovněž si musíte uvědomit, že auta mívají velmi malý kufr, kam se vejde zpravidla jen jedno velké zavazadlo. Pokud cestujete s velkou bagáží, je lepší si odchytit taxi se střešním nosičem. V Indii není povinné mít bezpečnostní pásy, ve většině taxíků byste je proto jen těžko hledali. Taxi si můžete jednoduše odchytit na ulici. Pokud však toužíte po luxusnější dopravě, můžete vsadit na taxíky velkých soukromých firem. Přivolané taxi dorazí na místo do půl hodiny, počítejte ale s tím, že si za tyto služby připlatíte. Mezi firmy nabízející taxi patří například: Easy Cabs, Meru Cab či Clear Car Rental. Pokud cestují pouze ženy, mohou si objednat taxi s ženskou řidičkou u společnosti ForShe.

Cestujete-li nalehko a pohybujete-li se mimo rušné centrum, je pro vás snadnější a výhodnější najmout si autorikšu. Malá tříkolová vozítka najdete zejména ve čtvrtích Bandra či Sion, do bombajského centra však mají vjezd zakázaný – proto není výhodné najmout si autorikšu například z letiště, s největší pravděpodobností vás nebude moci dovést až do vašeho hotelu. Autorikši jsou sice pomalejší a nepohodlné, ale v konečném důsledku vám poslouží stejně dobře jako taxíky a ještě ušetříte.

Za kilometr zaplatíte kolem sedmi rupií. Ne všechny autorikši však mají fungující tachometr, proto je lepší se na ceně dohodnout s řidičem již předem a být neústupný při smlouvání. Z autorikši si také mnohem lépe vychutnáte atmosféru velkoměsta – prach z ulice, zimu, vedro… Na křižovatkách jste sice snadným terčem zlodějů, autorikši však mají zase tu výhodu, že projedou jakoukoliv uličkou, propletou se řadou automobilů čekajících v zácpě. Každopádně se autoriški vyplatí především na kratší cesty. Rozpadající se plechovky se řítí ulicemi zhruba rychlostí 30 kilometrů v hodině. Jsou vesměs konstruované maximálně pro tři pasažéry, naše čtyřčlenná rodina však neměla problém se tam vměstnat celá, i s batohy.

Orientace

Bombaj je největším a zároveň nejlidnatějším městem Indie, s populací 20,5 milionu lidí je také čtvrtým nejlidnatějším městem na světě. Hlavní město idnického státu Maháráštra je rovněž komerčním centrem celé země a dosahuje nejvyššího HDP v celé jižní, centrální i západní Asii. Není tedy divu, že je Bombaj nejbohatším a zároveň také nejdražším indickým městem. Je středem indického filmového i televizního průmyslu – domov tu má slavný Bollywood.

Paradoxně je však Bombaj také městem, kde se rozprostírá druhý největší asijský slum, nebo-li chudinská čtvrť, kde lidé žijí pod hranicí chudoby. V bombajském slumu Dharavi žije přes milion lidí a můžete jej například pozorovat, pokud do města přijíždíte vlakem z východu země. Jen pro srovnání, největší asijský slum Orangi Down najdete u pákistánského velkoměsta Karáčí. Přestože je slum poměrně mladý a vyrůstá teprve deset let, žije tu již více než milion a půl lidí a slum se rychle a nekontrolovaně rozrůstá dál.

Bombaj se rozprostírá na ostrovech. Metropole je rozdělena do sedmi hlavních oblastí. Turisticky nejvyhledávanější oblastí je tzv. South Mumbai, kde se nachází hlavní turistická čtvrť Colaba. Charakteristická je stará koloniální výstavba, je tu centrum společenského života města a většina muzeí, galerií, barů či vyhlášených restaurací. Najdete tu také hlavní turistické atrakce Gateway of India a sratodávný luxusní hotel Tádž Mahal Palace. Jižní Bombaj je nepřekvapivě nejbohatší ze všech sedmi distriktů. Oblast South Central Mumbai bývala průmyslovým centrem města, v dnešní době je to spíše domov tzv. „bílých límečků“. Mimo jiné zde leží bombajská zoologická zahrada.

V oblasti North Central Mumbai žije převážně bombajská střední třída, rozprostírá se tu však také slum Dharavi. Naopak West Mumbai je sídlem nejbohatších obyvatel města a patří k nepoklidnějším částem Bombaje. Žije zde početná křesťanská komunita. V západní čtvrti najdete rovněž mezinárodní letiště. Dalšími oblastmi jsou East Mumbai a Harbour Suburbs. Za čistšími plážemi se vypravte do oblasti North Mumbai. Najdete tu rovněž prastarý jeskynní chrámový komplex Kanheri.

Stravování

Indie

Indická kuchyně je vyhlášená, chutná a různorodá. Stejné je to i se stravováním v Bombaji. Najdete tu luxusní restaurace, ale také rodinná bistra a pouliční stánky. Některé podniky nabízejí pouze tradiční indické pokrmy, jiné připravují skvělá čínská, íránská, thajská či evropská jídla. Stačí si vybrat. Pokud však toužíte poznat tu nejryzejší indickou kuchyni, zkuste si dát oběd u stánku na ulici. Můžete se tu velmi dobře najíst již za 20 rupií. Jen si musíte dát při výběru pozor na vodu, ze které jsou pokrmy připravené, a na hygienické podmínky, abyste se vyvarovali zdravotním potížím. Také se připravte na to, že u stánku se vás nikdo nezeptá, jak moc pálivé jídlo chcete. Aby toho později vaše střeva nelitovala.

Odvážíte-li se ochutnat indická jídla, měli byste určitě vyzkoušet vegetariánské či masové thali, které se skládá z rýže, kořeněné zeleniny, luštěnin, jogurtu, čatný, placek roti či papad a případně také z masa. Typickým bombajským pokrmem je tzv. bhelpuri, které je vyrobené z rýže a zeleniny a je zalité pikantní omáčkou z lusků tropických stromů tamarind, často se podává také s česnekem, koriandrem a citronovou šťávou.

Jistě si pochutnáte na fastfoodovém vegetariánském burgeru vada pav ze sýrových či zeleninových kuliček v žemlích. Míchaná zelenina vařená s kořením a přelitá máslem pav bhaji se jí s plackami čapátí či roti. Samozřejmostí jsou nejrůznější samosy, bramborové nugetky kofty, rýžové byriani s jehněčím masem i mořskými plody či ostřejší chicken tikka masala. To vše spláchněte nejlepším indickým pivem Kingfisher.

Z indických sladkostí ochutnejte například kulfi falooda, což je studený sladký dezert oblíbený zejména v jižní Indii, který připomíná zmrzlinu. Většinou vám na stole přistane směs sirupu z růží s palliem, nudlemi, bazalkou a kousky želé, která se celá zalije mlékem.

Během muslimského postního svátku ramadán najdete v ulicích Mohammeda Aliho a Merchant tržiště s venkovními restauracemi a fantastickým jídlem.

Nejznámějším setkávacím místem turistů je poměrně luxusní restaurace Leopold´s Cafe ve čtvrti Colaba, která funguje již od roku 1871 a udržuje si stále koloniální atmosféru. Navíc si z restaurace vychutnáte ruch okolní ulice díky otevřeným stěnám. Restaurace nabízí indické, čínské i kontinentální menu, má výtečné džusy a točené pivo. Není divu, že si právě Leopold´s Cafe v roce 2008 vybrali pákistánští teroristé jako jeden z cílů svých útoků. V restauraci tehdy zahynulo deset lidí.

Nemůžete-li žít bez řetězových fast-foodů, v Bombaji narazíte na pobočky McDonaldu, Subwaye, KFC či třeba Pizzy Hut.

Ubytování

V Bombaji je velmi složité sehnat levné ubytování, jak jej nabízí zbytek Indie. Nejvíce bacpackerů bydlí ve čtvrti Colaba, jinde cenově a hygienicky přijatelné ubytování takřka nenajdete. Kromě Colaby můžete pátrat také například v okolí nádraží Chhatrapati Shivaji Terminus (Victoria Terminus). Ceny hostelů začínají na osmi eurech za lůžko v dormitorech, běžně se však cena pohybuje spíše okolo deseti, dvanácti eur za noc, což je třikrát více než jinde v Indii.

Pokud ovšem nemáte hluboko do kapsy, může pro vás být nezapomenutelným zážitkem pobyt v hotelu Tádž Mahal palace, který byl otevřen již v roce 1903. V současné době nabízí 560 pokojů, z nichž většina má nádherný výhled na moře či Gateway of India. Ovšem noc v tomto luxusu vás vyjde na desítky tisíc rupií, nejlevněji lze v hotelu přenocovat za zhruba 18 tisíc rupií.

Noční život

Bombaj je suverénně nejliberálnějším indickým městem, co se týče alkoholu a nočního života. Po celém městě je rozeseta spousta barů a podobných podniků, které nabízejí alkoholiké nápoje. Je však nutné dávat si pozor, do které špeluňky lezete. V těch nejlevnějších barech jsou na denním pořádku policejní razie. Chcete-li ochutnat místní alkoholické nápoje, nejlepší volbou je vyhlášené indické pivo Kingfisher, které točí snad v každém podniku.

Bombaj je rovněž podstatně tolerantnější k ženám popíjejícím alkohol než zbytek Indie. Nemusíte se tedy bát, že na vás bude pohoršeně zírat celý lokál, pokud si objednáte pivo. Samozřejmě je ale společensky nepřijatelné, aby se ženy na veřejnosti opíjely. Ani se nedoporučuje, aby si na drink vyšly samotné ženy bez pánského doprovodu. Zejména ve čtvrti Colaba najdete řadu tanečních klubů a diskoték, nečekejte však žádnou rozpustilou zábavu.

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Nakupování

Bombaj je doslova nakupovacím rájem. Najdete tu vše, od těch nejluxusnějších butiků s produkty předních světových značek až po pouliční vetešárny.

V poslední době ve městě vyrostla řada moderních obchodních středisek s přepychovým zbožím, jako jsou například Inorbit Mall, Palladium, Nirmal Lifestyles Mall či Metro Junction Mall. V těchto obchodních centrech můžete bez problémů platit kreditními kartami, avšak v menších soukromých a většinou rodinných obchodech a na ulici potřebujete hotovost. Připravte se na to, že jsou ceny v Bombaji znatelně vyšší než ve zbytku Indie. Na druhou stranu jsou však stále nižší, než třeba v západní Evropě.

Autentické suvenýry pořídíte nejlépe na ulici, kde si navíc můžete zahrát vzrušující hru na smlouvání. Pokud se pustíte do handlování o ceny, začínejte zhruba na čtvrtině navržené ceny, jako všude jinde ve světě, i Indové mají tendence vymačkat z turistů co nejvíce peněz. Rovněž platí, že čím více věcí u jednoho prodejce nakoupíte, tím levněji vše pořídíte. Pokud prodejce nebude chtít slevit na cenu, kterou jste ochotní zaplatit, většinou zafunguje, když předstíráte, že jste ztratili zájem a pomalu začnete odcházet. Mnozí obchodníci vás rádi doběhnou a ještě výrazně sleví.

Zajímavým zážitkem je nákup na Chor Bazaaru, kterému se rovněž přezdívá „zlodějský market“. Ve spletitých uličkách narazíte na všechno možné, od starožitností po obnošené šaty a technické součástky. Při nakupování dávejte pozor, jak kvalitní zboží vám nabízejí. Často se totiž jedná o porouchané či dokonce nefunkční věci. Nejlepším místem, kde můžete koupit levné oblečení je Fashion Street. Doslov rájem pro „suvenýrychtivé“ turisty je market Colaba Causeway, který je nedaleko monumentu Gateway of India. Je to to pravé místo, pokud sháníte typické upomínkové předměty z Indie. Největší výběr šperků pak najdete na Zaveri Bazaar.

Pokud chcete ochutnat exotické ovoce, udělejte si výlet na ovocný a zeleninový trh Bhuleshwar. Brzy ráno skýtá krásný pohled květinový trh Dadar Flower Market.

Přemýšlíte-li o koupi tradičního sárí, nejlepší volbou jsou menší rodinné krámky, ve kterých vás budou obskakovat. Nad šálkem výtečného indického čaje s kořením masala si můžete nechat ukázat takřka celý obchod, ochotní a horliví prodavači před vás vyskládají různé látky, ukážou vám, jak na sebe sárí uvázat, poradí vám, co vám nejvíc sluší. Nevýhodou ovšem je, že vás ochota a familiárnost prodavačů většinou přiměje něco si z obchodu opravdu odnést.

A co jsou typické suvenýry z Bombaje, potažmo Indie? Barevné pašmíny a jiné šály a šátky, tradiční oděvy jako sárí, sarong, pandžábí a tuniky, ethno oblečení, tkané přehozy i hedvábné povlaky na polštáře, kožené boty či kabelky, šperky, talismany, dřevěné i kamenné sošky hinduistických bohů či Buddhy, indické hudební nástroje od bubínků až po sitár, dekorativní předměty do bytu i nábytek, vonné tyčinky či olejíčky nebo třeba obrázky s náboženskou tematikou.

Služby

Budovu hlavní pošty najdete nedaleko Chhatrapati Shivaji Terminus (Victoria Terminus). V centru Bombaje v posledních letech vyrostla řada internetových kaváren, takže se nemusíte bát ztráty spojení se světem. V luxusnějších podnicích i hotelech už navíc začíná být standardem volné připojení přes wifi.

V případě zdravotních komplikací vyhledejte pomoc v nemocnici Breach Candy, která patří k nejlepším v Indii a má potřebné vybavení i dobré hygienické podmínky. Do péče tamních lékařů se často svěřují i bollywoodské hvězdy. Klinika se nachází na adrese Bhulabháí 60, Desai  Rd., Breach Candy. Léky zakoupíte v nonstop lékárně Apollo Pharmacy na adrese 18 K Dubash Marg. Fort.

Co vidět

Bombaj nabízí množství turistický lákavých atrakcí, přestože je její historie poměrně krátká. V první řadě jsou to staré koloniální budovy, které najdete především ve čtvrti Colaba. V mnoha z nich se můžete i ubytovat a vychutnat si tak atmosféru koloniálních dnů. Neměli byste vynechat pohled na impozantní stavbu Gateway of India, která je připomínkou návštěvy britského krále Jiřího V. Indie v roce 1911.

Hned vedle najdete slavný hotel Tádž Mahal Palace z počátku 20. století, který patří k nejstarším hotelům v Indii. Jistě oceníte také krásu železničního nádraží Chhatrapati Shivaji Terminus (dříve Victoria Terminus), které připomíná spíše katedrálu. V podobném stylu jsou postaveny také budovy policejního velitelství a Chhatrapati Shivaji Vastu Sanghralaya, dříve muzea Prince z Walesu. Pokud vás lákají muze a galerie, nejhodnotnější je jistě návštěva právě muzea Prince z Walesu ale také Národní galerie moderního umění.

Přestože leží Bombaj u moře, většina městských pláží je špinavá a je lepší se jim vyhnout. Pokud však máte nepřekonatelné nutkání plácnout sebou k moři, turistům se doporučují pláže Girgaon Chowpaty, Juhu a Aksa, které jsou poměrně čisté. Koupání u bombajského pobřeží může být zejména v období dešťů nebezpečné kvůli zrádným proudům. Turistky jistě pochopí, že není nejlepší nápad promenádovat se po plážích ve vyzývavých dvoudílných plavkách.

Zajímavá je návštěva místní zoologické zahrady. Raději však nečekejte krásný park s tropickými rostlinami a dobře krmenými exotickými zvířat. Zoologická zahrada je plná odpadků, které Indové suverénně odhazují i do klecí zvířat, seschlých rostlin a zubožených, vyhublých zvířat bez lesku v očích. Pro milovníky zvířat je tak návštěva indické zoo utrpením. Za přírodou musíte do národního parku Sanjay Gandhi National Park, kde si můžete odpočinout od ruchu velkoměsta. Za pozornost tu stojí zejména jeskynní chrámový komplex Kanheri, jehož vznik historici datují 2400 let do minulosti. Vstupné je spíše symbolické v řádech desítek rupií. Po celé Bomabji jsou rozesety chrámy několika náboženství.  Za návštěvu stojí například Haji Ali, Mahim Church, Banganga Temple, Siddhi Vinayak či Mahalkshmi Temple.

Bombaj má rovněž bohatou kulturní scénu. Pokud vás zajímají indické mytologické příběhy a jejich divadelní zpracování, můžete navštívit některé z mnoha divadel, která hrají mimo jiné také v angličtině. Nejzábavnějším způsobem, jak proniknout do indické kultury, je samozřejmě sledování bollywoodských filmů. A kde jinde zajít do kina na bollywoodskou romanci než v centru indického filmového průmyslu. Bollywood vyprodukuje zhruba 200 celovečerních filmů ročně, takže je z čeho vybírat. Kromě návštěvy kina je zajímavým zážitkem také výlet do samotných filmových ateliérů.

Sportovní nadšenci si přijdou na své při sledování zápasu v kriketu, který je doslova indickým národním sportem. Pro skvělý zážitek ze hry však nemusíte na stadion, stačí si vyjít do ulic. Zejména v okolí železniční stanice Chhatrapati Shivaji Terminus a u vysokoškolských kolejí mladíci hrajou kriket venku na ulici. Třeba vás nechají se k nim připojit a vyzkoušet si kriket na vlastní kůži.

Poměrně adrenalinovým a emocionálním zážitkem je nesporně výlet do slumu. Zhruba tříhodinové túry po Dharavi organizují agentury Reality Tours and Travel či Be the Local Tours. Zkušení průvodci vás spletitými uličkami zavedou například k venkovním prádelnám či také do „red light distrikt“. Takový výlet vás vyjde na 500 až 800 rupií. Agentury doporučují, aby si turisté oblékli nenápadné oblečení, nechali na hotelech veškeré cennosti a doklady a zbytečně neprovokovali místní fotografováním.

Možná vás zaskočí, že u vstupů bývají dvojí ceny, sympaticky nízké pro místní a troufale vysoké pro turisty.

Výlety do okolí

Asi nejzajímavějším výletem do okolí Bombaje je cesta na Elephanta island, kde se nachází komplex jeskynních chrámů, které jsou vytesány do čedičové skály. Na ostrov se dostanete jednoduše trajekty, které odjíždějí denně zhruba každou půlhodinu od monumentu Gateway of India. Je dobré si pamatovat, že v pondělí bývají jeskyně uzavřeny pro veřejnost.

Z přístavu na ostrově je to ještě kousek pěšky ke vstupu k chrámům. Líné turisty i místní proto může těch pár stovek metrů odvézt vláček. A ti nejlínější se pak nechají ještě odnést na dřevěných nosítkách nahoru po schodech vedoucích na vrcholek kopce, kde se jeskyně nacházejí. Podél těchto schodů vyčkávají na své oběti nenechaví a vtíraví prodejci nejrůznějších suvenýrů. Většinou však nenabízejí nic, co by se nedalo sehnat přímo v Bombaji, a navíc musíte počítat s ostrovní přirážkou. Jelikož však bývá na ostrově opravdu vedro, jistě nepohrdnete osvěžujícím občerstvením. Například po výstupu schodů ještě rádi zaplatíte za vychlezenou coca-colu dvojnásobek pevninské ceny. Pozor, o láhev vody či v horším případě o kabelku vás mohou připravit drzé a hbité opičky, kterými se to na ostrově jen hemží.

Na ostrově se nacházejí dvě skupiny jeskynních chrámů. Archeologové se však nedokážou shodnout, v jakém století byly vybudovány. Jejich odhady se pohybují v rozmezí čtvrtého až sedmého století. Dříve se ostrov nazýval Gharapuri, v 16. století jej však objevili portugalští mořeplavci a přejmenovali jej na Elephanta island podle impozantní obří sochy slona z černého kamene, kterou objevili u vchodu k chrámům. Dnes tuto sochu najdete před muzeem Dr Bhau Daji lad (dříve Victoriino a Albertovo muzeum).

Rozsáhlejší skupina jeskynních komplexů se nachází na západě ostrova a je zasvěcena hinduistickým bohům, především pak Šivovi. Druhý komplex leží na vrcholku kopce Stúpa na východní straně ostrova a skládá se ze dvou buddhistických jeskynních chrámů.

Všechny chrámy dříve bývaly barevně vymalovány, dodnes se však malby téměř nedochovaly. Chrámy jsou od roku 1987 na seznamu UNESCO.

Kultura a svátky

Bombaj je kosmopolitní a liberální město, ve kterém se mísí vlivy nejrůznějších kultur a náboženství. Během svého pobytu určitě narazíte na některý z festivalů či svátků, jejichž oslavy jsou nezapomenutelným zážitkem.

Mumbai Festival je oslava města a koná se v lednu, kdy probíha řada divadelních, sportovních, módních, gastronomických atd. akcí.

Hudební festival Banganga probíhá začátkem ledna.

Elephanta Festival se zpravidla koná v březnu na stejnojmenném ostrově, který leží zrhuba půl hodiny trajektem od Bombaje. Festival se zaměřuje na regionální hudbu a tanec.

Svérázná oslava narození boha Krišny Janmashtami probíhá na přelomu července a srpna.

Ve městě žije samozřejmě početná komunita muslimů, kteří každoročně dodržují postní měsíc ramadán. Jeho ukončení pak oslavují jako tzv. Ramadan-id. Oslavy probíhají na nejrůznějších místech a mohou se jich zúčastnit všichni bez rozdílu víry.

Na přelomu srpna a září obyvatelé Bombaje oslavují jednoho z nejvýznamnějších hinduistických bohů Ganéšu. Festival Ganesh Chaturthi patří k nejbarevnějším a nejveselejším událostem. Oslava oblíbeného boha se sloní hlavou, který pomáhá překonávat překážky, trvá deset dnů. Během nich si užijete spoustu procesí, hudebních performací atd.

Příchod nového roku Indové oslavují na přelomu října a listopadu. Svátek světel, Diválí, je zasvěcen bohyni Lakšmí. Po celé Indii svítí miliony světel a je to pro Indy ten pravý čas užít si ohňostroje a ohlušující petardy. Diválí je sice fascinující zážitek, avšak mějte na paměti, že během svátku nikdo nechce pracovat a hrátky Indů s podomácku vyrobenou pyrotechnikou mohou být nebezpečné.

Další zajímavosti

Bombaj se stala v listopadu 2008 terčem série jedenácti koordinovaných teroristických útoků, které byly namířené zejména proti židovské komunitě a turistům. Útoky si vyžádaly 173 obětí, další více než dvě stě lidí utrpělo zranění. Mezi oběťmi bylo také 28 cizinců z celkem deseti zemí – zahynuli čtyři Američané tři Němci, čtyři Izraelci, dva Australané, dva Kanaďané, dva Francouzi, dva Italové, jeden turista s brtisko-kyperským občanstvím, Nizozemec, Japonec, Jordánec, Malajec, Mauricijec, Mexičan, Singapurec a Thajec.

Atentátníci z pákistánské teroristické organizace Laškar-e-Tajba zaútočili mimo jiné na luxusní hotely Oberoi Trident a Tádž Mahal Palace, na vyhlášenou turistickou restauraci Leopold´s Café či na nemocnici Cama Hospita. Během teroristických útoků se podařilo zadržet živého pouze jednoho z teroristů. Ten byl odsouzen k smrti a popraven na konci listopadu 2012.

Zkušenosti čtenářů

Uplnej Vypatlanec

asi soudis podle sebe vid joudo

Karel

Zrovna se nacházím v Bombaji a cena 7 Rs za 1 km autorikšou je naprostý nesmysl.Ani jedem šofér nechce zapnout taxametr a všichni požadují nesmyslné částky za odvoz. 5 km za 300 Rs i více.
Většina zdejších „podnikatelů“ vidí v bělochovi akorát snadnou kořist v podobě X krát předraženeho zboží, či služeb.

VACLAV
Karel:

Máte pravdu, 7 Rs za kilometr rykšou jsem v Indii nezažil nikdy a nikde , natož v Bombeji. Nemyslela 70rs?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí