Barvy a vůně Hongkongu

Barvy a vůně Hongkongu

Jedno z nejlidnatějších velkoměst na světě je fascinující směsí barev, zvuků a vůní. Nenápadně se prolíná britský koloniální konzervatismus, čínská komunistická nadvláda i hongkongská snaha o nejmodernější technologie. Žije dvacet čtyři hodin denně a v noci září. Má chrámy, kostely, muzea, výtečné restaurace i pouliční stánky, golfová hřiště, a dokonce i pár pěkných pláží

Najdete tu všechno. Staré obchůdky, kde prodavač, sotva 150 cm vysoký, brebentí kantonštinou, i luxusní značkové butiky s obsluhou, která umí perfektně anglicky a je oblečena podle poslední módy. Polovinu ostrova můžete projet starodávnou patrovou tramvají, cestovat můžete ale i superrychlými linkami metra, doubledeckerem se projet po Kowloonu, doplout lodí na některý z ostrovů nebo jen procházet uličku po uličce ve starém i novém městě.

Na ostrovní straně se tyčí mrakodrapy a business obchodní centra, na pevnině pak najdete tržnice a restaurace s výhledem na přístav. Okusíte tu tradiční pekingskou kachnu nebo fantastické plněné dim sum na pouličním stánku. Sushi a sashimi chutnají na mnoha místech nepřekonatelné a čerstvé ovoce a freshe jsou běžnou součástí každé velké ulice. Nejlevnější nákupy nabízí Ladies Market a Canton Road je zase zahlcená nejlepšími značkami. Každý večer si můžete zajít na kowloonské nábřeží a užít si patnáctiminutovou světelnou a hudební show.

Kdo se v tom má vyznat?

Hongkong se dělí na čtyři hlavní oblasti: ostrov Hongkong, poloostrov Kowloon, Nová teritoria a Vnější ostrovy. Jeho historie je pohnutá a pro turisty poněkud nepřehledná. Tenhle zapomenutý kout čínského císařství objevila britská námořní pěchota v polovině 19. století a roku 1843 se dostal pod správu Britské koruny. Další roky přinesly Britům část ostrova Kowloon a přístav Victoria. Na konci století pak Čína pronajala Británii další území včetně Nových teritorií na 99 let. V roce 1984 souhlasila Británie s vrácením všech oblastí a vytvořením „Zvláštní administrativní oblasti Čínské lidové republiky Hongkong“. Ta má po dobu padesáti let zachovat vlastní právní, hospodářský a sociální systém. Dosavadní systém vlády ovšem není příliš demokratický a ve městě vládne nespokojenost.

Ostrovní část pro byznys i zábavu

Island, jak se říká ostrovní straně, je společenským a hlavně obchodním centrem. Najdete tu místní „dvojčata“ International Financial Centre, přístaviště Central a Admirality, do nichž přijíždějí ferry i trajekty z okolních ostrovů, koloniální Western Market, starou i novou Bank of China, vězení, příměstské pláže, velké závodiště na Happy Valley, Ocean Park a hlavně Victoria Peak, nejoblíbenější atrakci ostrova, kam míří kroky turistů i místních. Tedy spíše kola, protože na Peak se sice dá dostat po svých, ale je to fuška. Lepší je jet autobusem nebo historickou tramvají.

Právě tramvaje jsou typickým znakem ostrovní části. Jsou malé, úzké a patrové (pozůstatek po Britech) a prokodrcat se z jedné části ostrova na druhou je jedním z největších zážitků, které si může dopřát každý. Nastupuje se zadní plošinou a vystupuje vepředu u řidiče, kde se také platí. Buď kovovými mincemi nebo Octopus card. Cena je jednotná. A pozor! Jezdí se samozřejmě vlevo. Stejně tak se i chodí. Na ulicích moc lidí nepotkáte, všichni využívají nadúrovňové mosty a tunely, které často vedou obchodními centry, administrativními budovami, nádražími a restauracemi. A když už si chcete užít autentičnosti ulice, sejdete jen nejbližšími schody dolů. Pokud to nejsou zrovna ty nejdelší jezdící schody na světě, které začínají na Queen’s Road Central. Na ulici není čeho se bát. Přechody pro chodce jsou široké i několik desítek metrů a doprava je řízena semafory.

Na Islandu patří mezi nejatraktivnější části města Lan Kwai Fong a SoHo se stovkami barů a restaurací otevřenými až dlouho přes půlnoc. Tam potkáte i většinu Evropanů pracujících v nadnárodních koncernech. A nesmíme zapomenout ani na Scheung Wan s úzkými uličkami plnými krámků se starožitnostmi a nábytkem. Mladí lidé se naopak nejvíce soustředí do oblasti kolem Times Square, v části Causeway Bay. Tam mají svoje fast foody, obchodní centra s „international“ oblečením, posilovny a zábavní podniky.

Na Kowloon za jídlem i na nákupy

Jestliže se na Islandu jezdí hlavně tramvají, Kowloonu vévodí patrové autobusy a metro. Výchozím bodem je autobusové nádraží u Star Ferry, přístaviště, kde pendlují lodě mezi Kowloonem a Islandem. Do autobusu se naopak nastupuje předem a platí se cena zobrazená na „kasičce“ u řidiče. Vyhlídka z patra autobusu je bezkonkurenční, ale musíte mít dost času, protože Kowloon semafory rozhodně nešetří a cesta po několikakilometrové Nathan Road se může ve špičce protáhnout i na hodinu.

Většina místních proto používá metro. Je moderní, praktické, přesné, organizované, rychlé a levné. Stanice jsou poměrně daleko od sebe a velmi dlouhá jsou i nástupiště. Velkou pomůckou jsou ve stanicích metra obrázky míst. Některé stanice mají víc než deset východů, proto je dobré vědět, kam člověk jde, podle toho si najde obrázek toho místa a písmeno, jaký východem se k němu dostane.

Kowloon je hlavně o zábavě, jídle a nakupování. Umíte smlouvat? Výborně! Na Ladies Market se vám to bude hodit. Největším trhem v Hongkongu projdou denně tisíce turistů. A kdo se vyzná v tlačenici, přiveze si domů neskutečné kousky za minimální cenu. Od obalů na mobily přes „značková“ trička a kabelky až k obrazům nebo třeba kobercům. A po obou stranách trhu, který se táhne přes pět ulic, jsou malá bistra a restaurace s tolika dobrotami, že nevíte, kterou si vybrat dřív.

Část zvaná Mong Kok je místem s největším koncentrací lidí – za pár minut už vám jde hlava kolem. A co teprve večer. Pouliční umělci tu mají zelenou, a tak desítky amatérských zpěváků stojí co každé dva metry od sebe a do mikrofonu zpívají, většinou hrozně, každý tu svoji oblíbenou. Starý pán imitující Michaela Jacksona je na křižovatce Nelson Street a Tung Choi Street už léta a pořád má svoje věrné fanoušky.

Deset tisíc budhů a jeden navrch(u)

Okolí Hongkongu nabízí kromě betonových sídlišť s vysokými obytnými domy také přírodu a v ní neuvěřitelné skvosty. Tak třeba třetí největší socha sedícího Budhy na světě je na ostrově Lantau, ve vesnici Ngong Ping. Dostanete se k němu lanovkou vyjíždějící od konečné stanice metra Tung Chung. Cesta trvá přes dvacet minut a je zážitkem sama o sobě. Z výšky vidíte údolí, kopce, moře a také letiště, protože na ostrov Lantau se přilétá. Kromě Budhy můžete navštívit i přilehlé kláštery a vesnici Tai O, která celá stojí na kůlech nad vodou a dá se jí proplouvat na malých člunech.

Také k deseti tisícům Buddhům vede metro. Ze stanice Sha Tin je to jen kousek do kopce. Cesta k hlavnímu chrámu s devítipatrovou pagodou je lemovaná stovkami zlatých soch. Uvnitř hlavního

chrámu je téměř 13 000 malých zlatých sošek, k nimž se chodí modlit jak místní obyvatelé, tak Číňané. Je to posvátné a velmi důležité místo. Většina staveb v areálu je natřená červenou a zlatou barvou, jako symbol hojnosti a štěstí.

Dopřejte si na chvíli špetku luxusu

Na jedné straně stánky s „něčím“ na špejli a trhanými dršťkami, na straně druhé luxusní restaurace, kde si humra sami vylovíte z akvária. Na jedné straně hostely s palandovými postelemi, na straně druhé luxusní hotely s famózními výhledy od bazénu. Na jedné straně dvacetikorunová trika z tržnice, na straně druhé nejdražší butiky s hodinkami, kabelkami a kosmetikou.

Oblíbenou atrakcí pro turisty, kde se mohou chvíli cítit jako „anglická smetánka“, jsou typicky koloniální „afternoon tea“, tedy odpolední čaje v těch nejlepších hotelích. Kolem druhé odpolední se můžete usadit v některém ze salonů nebo lobby barů a na stůl jsou vám servírovány vynikající čaje a sladké i slané zákusky. Není to levná záležitost, ale v některých hotelích, jako jsou Peninsula, Shangri-La nebo Ritz-Carlton, to opravdu stojí za to.

Nejširší nabídku průvodců a map Hong Kongu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Ticho a klid v hluku velkoměsta

Turisté přijíždějící do Hongkongu jen na pár dní si mnohdy ani nevšimnou, že jsou v centrech každé větší části města poměrně rozlehlé parky. Na Islandu je to Hong Kong Park, který v sobě skrývá jezírka plná želv, fontány, voliéry s ptactvem, vyhlídky, pódia pro umělecká vystoupení, ale třeba i Muzeum čajového nádobí. Podobně laděný park je v srdci Kowloonu, kde je navíc ještě veřejná plovárna, zábavná promenáda asijských komiksových hrdinů v nadživotní velikosti a stánek s nejlepší matcha zmrzlinou na světě. Balzámem pro duši je posvátná zahrada Nan Lian Garden. Kromě vzácných bonsají, pagod a leknínových jezírek je zde i ženský klášter Chi Lin. Do něj se většinou nedostanete, ale v chodbách před klášterem můžete obdivovat drahé kameny, horniny a polodrahokamy.

Oblíbený stopover

Hongkong využívá hodně turistů jako přestupní stanici při letech do Japonska, Austrálie nebo na Nový Zéland. Pokud máte na město jeden den, měli byste stihnout alespoň Victoria Peak, projet se tramvají, podívat se do jedné z věží IFC, přeplout trajektem, projít se po Avenue of Stars a koupit si pár levných věcí na kowloonské tržnici. Kdo má času víc a přespí například v lokalitě Mong Kok, přidá si ještě noční Temple Market a bezkonkurenční večeři na plastových židlích v jeho okolí.

ALIAS TOUR je specialista na individuální a velkoměstskou turistiku. Vymýšlí, sestavuje a zajišťuje cesty na míru pro jednotlivce i menší skupiny. Pořádá zájezdy pro skupiny do 10 osob s all inclusive službami. Poskytuje osobní konzultace, pořádá specializované workshopy a propaguje canalboating – plavbu po evropských kanálech na motorových lodích. https://cestujteposvete.cz/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: