Bandar Seri Begawan

Bandar Seri Begawan

Hlavní město Brunejského sultanátu, roku 1970 přejmenováno z původního názvu Brunei Town. Rozkládá se kolem ústí řeky Sungai Brunei, na severním  pobřeží ostrova Borneo. Díky značnému poškození za 2. Světové války bylo v podstatě znovu vybudováno do dnešní podoby moderního města.

Město leží na úrovni mořské hladiny , průměrná nadmořská výška se pohybuje kolem 10 m. Denní teploty jsou během celého roku téměř stejné, pohybují se okolo 25°C.  Průměrně spadne zhruba 250 mm srážek měsíčně, nejsušším měsícem je leden, nejdeštivějším říjen.

Nejširší nabídku průvodců a map Bruneje (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Ačkoliv je Brunej ropným státem, její hlavní město to nedává okázale najevo. Většina zajímavých budov se nachází v klidném centru. Nejvýznamnější stavbou je mešita Sultan Omar Ali Saiffudin, vybudovaná na břehu umělé laguny.  Je největší mešitou na dálném východě, má pozlacenou kopuli a její minaret dosahuje výšky 44m. Ve městě lze navštívit několik zajímavých muzeí. Muzeum Winstona Churchila s expozicí dokumentující historii města od 19. Století, k němuž patří taká mořské akvárium Hassanala Bolkiaha. Dále Brunei Museum s cennými sbírkami čínské keramiky a lidové kultury a Muzeum malajské technologie s ukázkami uměleckých řemesel. Za shlédnutí stojí také Nový královský palác a hrobka 5. Sultána Bolkiaha. Nedaleko města (asi 25km) se nachází skanzen Kampong Parit, kde jsou zachovány poslední pozůstatky původní výstavby města. Město je sídlem sultána, vlády, náboženské rady a dalších důležitých institucí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí