Baltimore – kosmopolitní přístav, který láká nejen na plovoucí poklady

Baltimore – kosmopolitní přístav, který láká nejen na plovoucí poklady

Jeden z nejrušnějších přístavů v USA, největší město státu Maryland. Město Baltimore je strategickým i kulturním centrem, které skrývá mnoho turistických lákadel.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

V současné době je Baltimore uznávaným centrem vědy a výzkumu. Téměř 1/4 pracovních pozic je na poli vědy, techniky, inženýrství a matematiky. Baltimore je v očích Američanů znám především díky zdravotnictví. Nachází se zde totiž prestižní univerzita Johnse Hopkinse, která produkuje lékaře uznávané po celých Spojených státech.

Nejen dopravní uzel

Baltimore je důležitým dopravním uzlem na východním pobřeží. Jeho centrum tvoří přístav Inner Harbor, kolem něhož se tyčí skleněné mrakodrapy, které v amerických velkoměstech prostě nemohou chybět. Kontrast moderní a tradiční architektury můžete obdivovat při výhledu z horních pater Baltimore World Trade Center, nejvyšší rovnostranné pětiboké budovy na světě – měří 123,4 metru. Jedinečnou atmosféru města můžete okusit nedaleko přístavu ve čtvrti Malá Itálie, v úzkých uličkách plných pizzerií.

Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Hlavním živlem je voda

Už při prvním pohledu na baltimorský přístav člověka zaujme věhlasné Národní akvárium, kde je na několika poschodích ukryto více než 5000 obyvatel podmořského světa. I další památky se netradičně v Baltimoru točí kolem vody. Pozornost na sebe strhává historická fregata (šalupa) USS Constellation z roku 1854. Tento 61 metrů dlouhý a 13 metrů široký trojstěžník představuje poslední čistě plachetní válečnou loď US Navy.

Jedním z úkolů USS Constellation bylo svého času třeba i zasahovat proti lodím porušujícím zákaz dovozu otroků. Z námořního registru byla USS Constellation vyškrtnuta až v roce 1955, tedy po 100 letech a od svého zařazení do služby. Jedná se o jedinou dochovanou loď z období americké občanské války.

Fregata USS Constellation není jediným turistickým lákadlem v přístavu. V Inner Harbor kotví také válečná ponorka US Submarine Torsk, která operovala za druhé světové války ve vodách Pacifiku. Kutr americké pobřežní stráže WHEC-37 Taney a majáková loď 116 Chesapeake.

Tam, kde se psaly dějiny

Ač to tak na první pohled na moderní centrum města nemusí vypadat, Baltimore se může pochlubit slavnou historií. Během druhé americké války za nezávislost při bitvě právě u Baltimoru inspirovala vztyčená americká vlajka nad bojištěm u pevnosti Fort McHenry, jako symbol vítězství nad Brity, Francise Scotta Keye k napsání básně „Defence of Fort McHenry„, jež se v roce 1931 stala oficiální americkou hymnou.

Pevnost Fort McHenry sehrála klíčovou roli během Americké občanské války. Tato historická pevnost tvaru hvězdy, která byla postavena v roce 1798 Jeanem Foncinem a pojmenována po Jamesi McHenrym – významném vojenském lékaři, sloužila jako vězení pro vojáky Konfederace. Při tvrdé bitvě u Baltimoru v roce 1814 také úspěšně ubránila baltimorský přístav před těžkým odstřelováním Britského námořnictva.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí