Australský Perth: Za úsměvem na konec světa

Australský Perth: Za úsměvem na konec světa

Jak vypadá život v asi nejodlehlejším velkoměstě na světě? Podívejte se s námi do australského Perthu!

Na první pohled vypadala Západní Austrálie z desetikilometrové výšky jako terakotová placka. Žádná voda, hory, jen skupiny černých stromů a světlé proužky prašných cest. Pravidelné tvary ulic a budov – a čtyři hodiny letu z Indonésie nás přenesly do nejodlehlejšího velkoměsta světa, Perthu.

Ač zde žije kolem dvou milionů lidí, Perth působí spíše jako maloměsto. V MHD všichni zdraví řidiče, před vystoupením mu poděkují za svezení, kdekdo se s vámi dá do řeči, pokladní v supermarketu se usmívá, nikdo vás nestrká a nebručí, abyste mu šli z cesty, všichni jako by měli čas.

Třicetistupňová zima

Slunce je ostré a během pár minut dokáže ošklivě spálit, ale když jej zakryjí mraky nebo zafouká vítr od řeky Swan, člověk rád oblékne mikinu, ač je mu v tu chvíli sebetrapněji. Austrálie. Vrchol léta. A my oblékáme dlouhé rukávy. Podnebí je prostě jiné a trvá, než si na něj tělo zvykne.

Míjely jsme ulice s kancelářskými bloky, park královny, překvapil nás anglikánský kostel, který evropyznalé návštěvníky na okamžik vrátí do Velké Británie, mrakodrapy – to všechno je jen pár metrů od sebe, vzájemně se to překrývá a podivně doplňuje. Je to australská říše divů.

Mladý Asiat sahá do peněženky a do vzduchu vylétne bankovka. Plachtí ulicí, kluk běží a lidé se dívají, ukazují si na něj, smějí se a připojují se k té honičce. Kdo ji přišlápne k zemi a zachrání tak oběd v čínském bistru? Kolemjdoucí se zapojují, aby zvítězili v boji dříve, než dvacetidolarovku zase odvane vítr. Je to hra, v Perthu se na chvíli zastavil čas a všichni se baví.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Kratochvíle

Je tu spousta parků, pokud nepřijedete uprostřed léta, kdy je tráva hnědá a po zeleni nejsou ani památky, můžete uspořádat piknik v Kings parku, nebo se jen tak povalovat s místními v Langley parku s výhledem na perthské mrakodrápky.

Leckdy se v letních měsících stane, že teploty vyšplhají nad 40 stupňů a nelítostně modré nebe nenabídne ani mrak; není nutné s sebou nosit litry tekutin, v parcích jsou pítka, kde si lze doplnit vodu i do zásoby. Pokud si pronajímáte byt v domě, který disponuje sousedským bazénem, rozhodně se nestyďte jej využít dříve, než to udělají výrostci s nafukovacím pelikánem a vychlazenými plechovkami. My jsme správný okamžik promeškaly, proto jsme sbalily opalovací krémy s faktorem 50 a vyrazily raději k moři.

Chystáte se do Austrálie? Které části tohoto kontinentu byste neměli vynechat, na co si dát pozor a kolik času si vyhradit? Dozvíte se v rozhovoru s průvodcem Karlem Topičem.

Výlet za žraloky a Fish & Chips

Z centra města je to cca 40 minut MHD např. na Cottesloe či Scarborough Beach, které nabízejí typicky australské výhledy na Indický oceán, opalující se Australan(k)y, zeleno – modré pobřeží, písčité pláže či odvážné surfery, kteří ve vysokých vlnách laškují se žraloky. Teplota moře osvěží i v tropech, průměrně má kolem 20 °C.

Pokud byste rádi prozkoumali místní kulturu a produkty, dobré jídlo, nebo jen chcete koupit pravý australský bumerang či originální pohledy, příjemnou atmosféru trhů ve Fremantle byste neměli minout.

„Dobrý den, pojďte zkusit čerstvé ovoce.“ „Máme kávu bio kvality!“ Uprostřed všeho hemžení a ruchu slyšíme tóny klavíru, úzkou uličkou se prosmýkneme oddělením kvalitních sýrů, sladká vůně jahod nás doprovází, málem zašlápneme holčičku s cukrovou vatou větší než je její hlava, a brzy stojíme u klavíru, kde hraje skromný kluk po dvacítce pro potěšení davu. Taková typická neděle ve Fremantlu.

Městem bez map a průvodců

Když se vám poštěstí v Perthu zůstat déle, zjistěte si, zdali se vám nevyplatí pořídit si kartu SmartRider, díky které budete mít jednotlivé cesty MHD levnější. V případě, že ve městě pobudete jen pár dní, prozkoumávejte jej pěšky, aby vám neunikly příběhy a obrázky z perthského života.

Nechodíte-li pro úsměv daleko, snadno se seznámíte se zajímavými lidmi, objevíte skrytá místa a zjistíte o životě Australanů více, než byste se dočetli z lecjakých průvodců.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí