5 věcí, které si musíte přivézt z Tuniska

5 věcí, které si musíte přivézt z Tuniska

Nádherné koberce, malovanou keramiku, sladké datle nebo pouštní růže. To je jen pár věcí, které si musíte dovézt z Tuniska jako suvenýr.

1. Koberec

Není potřeba nás dlouho přemlouvat. Stačí pár lákavých slov a barevně vzorované koberce vyvěšené před vstupem do jedné z kairuánských tkalcoven. Usazujeme se na dřevěných lavicích v nádherném sále zdobeném barevnými malbami, dřevěným ochozem a kdesi vysoko se ukrývajícím křišťálovým lustrem. Srkáme mátový čaj a před námi se rozehrává barevné a měkké divadlo, v němž dominují jen hebké arabské koberce.

Nejširší nabídku průvodců a map Tuniska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

2. Pouštní růže

3. Datle

Nesmírně mladé smějící se oči koukají z vrásčité tváře stařičkého majitele palmového háje. Do ruky mi vecpe červený květ, nabídne ke koupi košíčky s datlemi a poté zmizí v koruně palmy, aby nám předvedl, co starost o palmový háj obnáší. Na kmeni se s přehledem udrží bez rukou, stačí mu ztvrdlá bosá chodidla. „Staří palmy spočítáte snadno podle počtu ořezů. Každý rok se musí listy uříznout dvakrát,“ vysvětluje majitel háje. „Palmy jsou navíc samčí a samičí. Jedna samčí palma stačí k opilování asi 50 samičích rostlin.“

4. Fotografii kulis k Hvězdným válkám

5. Malovanou keramiku

Vyznat se v tuniské keramice není snadné. Její kořeny sahají až do neolitu a snad i kvůli stovkám let vyvíjení je tak různorodá. V podstatě můžete nakoupit dva typy keramiky, berberské motivy a odstíny hnědé využívají hrnčíři z Djerby, naopak řemeslníci z Nabeulu využívají květinové vzory. Místní keramika se také dostala i do Andalusie či na Sicílii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí