5 nejlepších míst k návštěvě v Maroku

5 nejlepších míst k návštěvě v Maroku

Již mnoho let láká Maroko do svých koutů nejrůznější návštěvníky. Svou směsí exotiky, osobitých architektonických památek a divoké přírody dokazuje, že každý přijíždějící rozhodně nebude litovat.

1. Vysoký Atlas a Jebel Toubkal

Vysoký Atlas je nejvyšším horským pásmem v severní Africe. Ve své celkové délce 1000 km probíhá úhlopříčně Marokem od atlantického pobřeží severovýchodně od Agádíru a končí v severním Alžírsku. Vysoký Atlas skýtá několik vrcholů přesahujících 4000 m z nichž nejvyšší je Jebel Toubkal (4 167 m). Oblast kolem tohoto nejvyššího bodu je velmi dobře dostupná, protože se nachází pouhé 2 hodiny jízdy od Marrakeshe, a to i veřejnou dopravou. Atlas je stále osídlen potomky starověkých ras, které žily v Africe již na počátku doby kamenné. Jedná se o Berbery, kteří se vyznačují světlou pletí, modrýma očima, a někteří z nich i zrzavými až světlými vlasy. Berbeři mluví vlastním jazykem a v celém Maroku jsou dobře známi pro své šperky, hudbu a malování na tělo. Pokud tedy vyrazíte do marockých hor, určitě se přesvědčíte o jejich přátelské povaze a pohostinnosti. Ideální je však spojit tuto zkušenost s cestou na Jebel Toubkal. Vylézt nahoru a dolu zvádnete celkem za tři dny, a to i bez horolezeckých zkušeností. A pohled, který se vám naskytne si budete pamatovat celý život.

2. Vodopády UZÚD

Ráj na zemi. Tak by se dalo nazvat místo nacházející se asi 168 km severovýchodně od Marrakeshe. Třístupňové vodopády jsou vysoké 110m a každý, kdo je uvidí, nebude litovat, že vynaložil dlouhou cestu. Je to totiž místo velice klidné, odlehlé a hlavně dosud nezkažené turisty. Důkazem jsou nejen divoká zvířata, která zde můžete spatřit, ale i úžasná příroda v okolí. Můžete se také vydat na výlet okolo řeky až k jejím pramenům. Cestou spatříte zalesněné vrcholky hor, jeskyně nebo berberskou vesničku Tanaghmelt, kde si můžete dopřát tradiční mátový čaj.

Nejširší nabídku průvodců a map Maroka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

3. Koželužny a barvířský súk ve FESU

Město Fes je perlou střední části Maroka. Toto nejstarší královské město bylo založeno koncem 8. století a od té doby se postupně stávalo významným kulturním centrem. Přijdete-li do staré mediny, budete si připadat jako ve středověku. Koželužny a barvířský súk, které se po staletí proměnily jen nepatrně, jsou toho důkazem. Nádrže na barvení a vydělávání kůží se stále staví z hliněných cihel, a kůže se potom svážejí na trhy na oslech. Zcela oprávněně byla feská kůže po celá staletí ve světě světě vysoce ceněna.

4. Mešita Hassana II. v Casablance

Marocké pobřeží Atlantského oceánu měří zhruba 2 500km. Můžete na něm najít největší město Maroka a zároveň i světový přístav Casablanku. Oficiálně zde žije 3,2 milionů obyvatel, ale místní tvrdí, že skutečné číslo je někde mezi 5 – 8 miliony. Casablanca se může pyšnit překrásnou architekturou, ze které ovšem vyniká mešita Hassana II. Je to totiž třetí největší náboženská stavba na světě, která byla dokončena teprve v srpnu 1993, když tehdejší král Hassan II. slavil své šedesáté narozeniny. Mešitu najdete severně od Medíny a její 210 metrů vysoký minaret uvidíte na míle daleko. Kromě toho, že se tato mešita řadí mezi mimořádně moderní, vejde se do ní 25 000 věřících a přilehlá prostranství dokážou pojmout ještě dalších 80 000 lidí. Říká se také, že do velké modlitebny by se krásně vešel celý Notre Dame, nebo chrám sv. Petra ve Vatikánu. Na této mešitě pracovalo po pět let zhruba 10 000 řemeslníků, a také nejlepší mistři svých uměleckých řemesel z celé země. Překrásné dřevořezby, mozaiky a štukované římsy jsou jasným důkazem jejich kvalitní práce.

5. Marrakesh

V roce 1062 založil sultán Jusef bin Tachfin z dynastie Morabitů město, které se později stalo velkou křižovatkou pro obchodníky a kupce z okolní Sahary, ale i Vysokého Atlasu. Marrakesh se poněkud liší od ostatních měst, protože je mnohem afričtější a berberštější než Fes, Casablanca či hlavní město Rabat. Přesto má však nepřeberné množství krásné architektury a když se setmí, můžete spatřit na náměstí zaklínače hadů a další umělce.

Zkušenosti čtenářů

don944

Díky za super tipy, s manželkou se do Maroka chystáme a na https://jacestovatel.cz/media/dovolena-v-maroku-zkusenosti jsme se dočetli pouze to, jak se v takové muslimské zemi chovat, abychom zbytečně nevyvolávali nějaké konflikty. Musím přiznat, že nejvíce se těším na trhy v Marrakeshi, doufám že budou tak úžasné jak jsem o nich slyšel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí