5 důvodů proč jet na Maledivy: Kombinace slunce, pohody a sportu

5 důvodů proč jet na Maledivy: Kombinace slunce, pohody a sportu

“Co bych tam dělal?” Tak zní častá reakce na zmínku o cestě po Maledivách. Důvodem je jistě mylná představa, že “tam jezdí jen váleči”. Přesto, začtete-li se do následujících řádků, zjistíte, že se na Maledivy dá čas strávit smysluplně. Třeba právě někdo z vás čeká na inspirativní cestu a právě v tomto článku najde důvod, proč do Indického oceánu vyrazit alespoň na pár dní.

Fascinuje mě podmořský svět

Užíváte si pocit v teplé průzračné vodě s velkým množstvím života kolem sebe? Maledivy leží na rovníku, ztraceny uprostřed Indického oceánu, jehož vody zde dosahují teploty téměř třiceti stupňů. Daří se tu proto růstu korálů a velkému množství vodních živočichů. Zcela běžně se zde potkáte, i při obyčejném šnorchlování, s velkým množstvím barevných korálových ryb, mantou velkou, rejnokem, obřími želvami či býložravými žraloky.

K tomu všemu ten nádherný pocit z pohybu v blankytně průzračné, krásně teplé vodě. V oceánu však nenaleznete jen zástupce živočišné a rostlinné říše.V historii totiž představovaly korálové útesy velkou hrozbu pro kolem plující lodě. Mělké břehy kolem jednotlivých atolů se staly osudné pro nejednu loď. V okolí souostroví je tak velké množství potopených vraků, do kterých si můžete zaplatit potápěčský výlet.

Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Lákají mě vodní sporty

Je voda vašim živlem? Tak právě Maledivy jsou to pravé místo pro vás, protože jen pouhé jedno procento z celkové rozlohy toho souostroví tvoří pevnina. Zbytek je vodní plochou. Není tedy divu, že právě zde je ráj vodních sportů. Najdete tu místa vhodná pro surfing, windsurfing, plachtění a nově i paddleboardingu. Všechny ostrovy rostou z jednotlivých korálových atolů, a tak se šnorchlem či kyslíkovou bombou je stále a téměř všude co objevovat. Není třeba s sebou vozit své vybavení. Na spoustě ostrovů jsou půjčovny či dokonce školy potápěčské či surfingu. Stačí zadat svou oblíbenou vodní outdoorovou aktivitu ve spojení s Maledivami do vyhledavače a vždy je z čeho vybírat. Jen pozor na zrádné proudy oceánu. Je lepší se nejdříve poradit s místními znalci, kde nejsou vody nebezpečné.

Pokud se chystáte na Maledivy, můžete návštěvu spojit i s cestování po Srí Lance. Navíc ani na Maledivách nemusíte své aktivity omezit jen na opalování na pláži. Můžete si užít i spousta dalších sportovních aktivit!

Mé chuťové pohárky jsou nastavené na asijskou kuchyni

Máte-li rádi indickou kuchyni? Jste na pravém místě, totiž právě ta zde zanechala největší stopu. Zeměpisná poloha Malediv měla za důsledek přebývání mnoha národů na svých ostrovech. Procházeli tudy obchodníci z Arábie, z východu připlouvali rybáři z Indie a Srí Lanky. Za pár století na to přijížděli kolonisté z Evropy.

Ti všichni zde nejen žili, ale i si připravovali svá jídla. Základem zdejší kuchyně jsou zde samozřejmě mořští živočichové a ovoce, které zde roste. Kokos, mango nebo ananas. Jen na alkoholu si zde nepochutnáte! Maledivy jsou přísnou muslimskou zemí. Alkohol je proto zde velmi přísně zakázaný a není na ostrovech s místním obyvatelstvem vůbec k dostání. Pouze na ostrovech, kde jsou výhradně hotelové resorty vám za nemalý peníz natočí pivo nebo připraví drink.

Potřebuji “vypadnout”

Potřebujete přestat myslet na starosti, přečíst hromadu knih, dokoukat všechny filmy co jste nestihli nebo si prostě jen potřebujete konečně odpočinout? Tak právě Maledivy jsou tím pravým místem. Souostroví tvoří téměř 1 200 ostrovů. Můžete jet na ostrov, kde žijí místní obyvatelé a poznat tak jejich běžný život.

Můžete jet ale i na ostrov, kde není nic jiného kromě hotelového resortu a od místňáckého života budete zaručeně odříznuti. Ať už se ale rozhodnete strávit své volné dny na kterémkoli ostrově, vládne všude klid a pohoda přímořského života. To pak jen celé dny sedíte v moři nebo se houpete v síti a čtete, posloucháte muziku nebo prostě jen tak koukáte do vod … pro někoho dokonalý “voraz”.

Ráj jezdím do muslimských zemí

Líbí se Vám islámská architektura, která ožívá za hlasu muezzina? Maledivy jsou nejmenší asijskou zemí, ale zároveň i nejmenší muslimskou zemí na světě. Hlavní město Male je město s jednou z největších hustot zalidnění na světě a platí tu velmi přísné sunnitské zákony. Přesto, jste-li oblečeni dle odpovídajících muslimských zákonů, snadno zapadnete do mumraje hustě obydlené metropole, kterou si můžete skvěle užít.

Několik mešit, minaretů, tržnic a náměstí krásně dotvoří obraz cesty po muslimské zemi. Na ostrovech ženy sice chodí v šátcích, ale už jsou občas vidět i prostovlasé mladé ženy. Nebudete-li se na ostrovech, kde žijí místní lidé, pídit po vychlazeném pivu, užijete si možná i pověstné muslimské pohostinnosti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: