Zvonová hora u Alicante: tichý strážce pobřeží Costa Blanca

Zvonová hora u Alicante: tichý strážce pobřeží Costa Blanca

Nenápadná provincie Alicante, ležící asi 170 km jižně od Valencie, se vyznačuje překvapivě krásným hornatým vnitrozemím, které vytváří zubatou hradbu dlouhého pobřeží zvaného Costa Blanca.

Na území Alicante se nachází jedna z největších aglomerací datlových palem na Pyrenejském poloostrově.  Provincie je protkána hrady, které shlížejí na okolní vinice, a pochází odtud jedno z nejlepších španělských vín s názvem Fondillón. To zraje nejméně deset let v sudech a mnohdy násobně déle.  Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE, který dává nejlepší inspiraci pro opravdové a náročné cestovatele. 12 exotických i evropských destinací v každém čísle, praktické a velmi konkrétní tipy co vidět a zažít, autentické fotky známých cestovatelů, reportérů a fotografů, v každém vydání 2 velké rozhovory s cestovatelskými osobnostmi. Kup si předplatné (239,- za rok) a získej k němu ZDARMA večeři v restauraci Klub cestovatelů, 500 Kč na nákup italských prémiových trekových bot AKU a 300 Kč na nákup italských trekových holí FIZAN.

Většinou když člověk jede podél španělského pobřeží, dívá se hlavně na moře, na bílé domky a městečka rozsypané jako cukr podél něj a touží si projít nějakou stezku podél útesů a sem tam se smočit v moři.  V případě španělské provincie Alicante se ale před vámi zničehonic objeví Benidorm, plážové letovisko, které jako by sem ani nepatřilo a svými mrakodrapy rozbíjí zakořeněnou představu.

Puig Campana – zážitek pro pěší i běžce

A tak člověk odvrátí zrak od této tak trochu morbidní civilizace směrem do vnitrozemí. A najednou se před ním tyčí hora Puig Campana. Je součástí pohoří Cordilleras Prebéticas a s nadmořskou výškou 1410 metrů a vzdáleností 7,8 km vzdušnou čarou od Středozemního moře je nejvyšším vrcholem Pyrenejského poloostrova z hlediska blízkosti pobřeží. Její charakteristický profil jakoby s dvěma vrcholy je viditelný z mnoha míst provincie. Vyniká zvláštním kuželovitým tvarem, který z mnoha pohledů připomíná obrovský zvon. Odtud i název Zvonová hora. Podle legendy je však na vrcholu Puig Campana obrovská propast, kterou měl podle legendy způsobit obr Roland a vytvořit tak ostrov Benidorm.

Na vrchol vedou různé trasy, a máte-li sportovně zdatné děti, i ty jsou schopné jej zdolat. Trasy totiž můžete kombinovat. Trasa č. 1 je okružní. Začíná u Font del Molí a točí se vrstevnicově kolem hory, aniž by stoupala na vrchol. Lze po ní chodit oběma směry. Pokud ji budete zdolávat po směru hodinových ručiček, budete mít po ránu slunce v zádech, i když proti směru hodinových ručiček je výstup mírnější a pohodlnější. Tato trasa je snadná a pohodlná, ale vzhledem k dlouhé vzdálenosti, kterou je třeba překonat, 12 km a 600 metrů převýšení, patří ke středně obtížným. Lze ji zvládnout za přibližně čtyři hodiny.

Trasa č. 2 počítá s výstupem na vrchol Puig Campana bez použití okružní stezky. V tomto případě se jde od Font del Molí trasou, která vede po jižní straně hory ve směru hodinových ručiček až ke Coll del Pouet, kde začíná výstup. Čeká vás sedmikilometrové stoupání a asi 900 m výškového rozdílu. Jedná se o náročnou trasu, v některých úsecích jsou dokonce lana pro průchod určitými úseky. Nejlepší doba pro výstupy je od října do dubna.

A na závěr něco pro běžce. Vertikální kilometr je název, který se vžil pro označení jižní skalnaté oblasti hory Puig Campana, která se nazývá Marietesova rokle. V této části se každoročně koná závod Vertical Kilómetro pro horské běžce.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí