Zima ve finském Rovaniemi: vezměte si běžky a sněžnice, pozorujte polární záři a těšte se na setkání se soby i Santou

Zima ve finském Rovaniemi: vezměte si běžky a sněžnice, pozorujte polární záři a těšte se na setkání se soby i Santou

Tma. Tma. Tma. Nedovedete si představit život bez přirozeného slunečního světla? Pokud se vydáte v zimním období do magického Laponska, budete si muset zvyknout. Vánoční atmosféra vám ale tmu s přehledem nahradí a vrátíte se nejen promrzlí, ale taky plní zážitků.

Je prosinec. Půjčujeme si tranzit pro 8 osob. Se dvěma rakvemi na střeše, plnou zimní výbavou v kufru a domácí pekárnou pod nohama vyjíždíme v 7:00 h ráno ze Vsetína. Auto váží 3 200 tuny.

Jedeme přes Polsko, Estonsko, Lotyšsko a Litvu, kde se stavujeme na Kopci křížů, a poté pokračujeme do Tallinu. Máme za sebou 1468 km. V Tallinu nasedáme na trajekt (289 EUR/8 osob) a po dvou hodinách se ocitáme v Helsinkách.

Konečně Finsko

Silnice ve Finsku pokrývá sněhový poprašek. Čím více se blížíme významnému administrativnímu a obchodnímu centru Laponska, tím jedeme pomaleji. Zimní pneumatiky nás drží ve vyjeté stopě. Komunikace se v Laponsku nesolí, ale prohrnují. Místní si mohou dovolit jet rychleji, protože jejich pneumatiky s hroty jsou přesně upravené na míru laponské zimy. Tankujte pohonné látky určené pro teploty pod bod mrazu a nespoléhejte na tankování na poslední chvíli! Samoobslužné čerpací stanice jsou od sebe daleko vzdálené.

Rovaniemi leží 5 km jižně od severního polárního kruhu a zaujímá 7 582 km². Hlavní město finského Laponska je 3 x větší než Lucembursko, ovšem žije zde pouze 61 874 obyvatel, což odpovídá 8,1 obyvatel na km².

Život v Rovaniemi

Místní nechodí do restaurací. Setkávají se na čerpacích stanicích nebo v obchodech, kde si zahrají na automatu, poklábosí u hrnku dobré kávy, nakoupí potraviny. Doma si uvaří oběd, ke kterému neodmyslitelně patří šálek mléka. Při slavnostní příležitosti se podávají sobí steaky. Spoustu času tráví saunováním. Finské sauny tvoří nedílnou součást každého laponského srubu. Velký důraz se při stavbách přikládá na dostatečné zateplení a izolaci.

V Rovaniemi jsme si pronajmuli chatu pro 8 lidí za 207 EUR/noc. Nabízí se zde široké spektrum aktivit. Skvěle udržované běžkařské stopy. Barevná obloha s jasným třpytivým leskem a suchý vzduch, který odvádí pozornost od skutečných číselných hodnot pod bodem mrazu. Doporučuji nasadit i sněžnice. Medvědí tlapy vám skvěle usnadní chůzi a zaručí nezapomenutelný zážitek.

Trocha zimního dobrodružství

Chcete zažít adrenalin? Pak vyzkoušejte přenocování ve srubu v divočině, projeďte se na psím spřežení nebo si vypůjčte sněžný skútr. Klidnější nátury potěší rybaření na ledu. My jsme chytili 55 cm štiku pod 40 cm ledem. A byla k obědu.

Je –28 stupňů. Vlasy, které nám vykukují z čepic, obalí zima. Začíná se stmívat.  V období polárních nocí počítejte se světlem od ca. 9:00 h do 14:00 h. Tuto situaci skvěle vyřeší čelovka.

Vydáváme se do centra Rovaniemi.  První zmínka o městě pochází z 15. století. Roku 1944 zde vybuchl německý vlak s municí, který zničil dřevěné domy. O novou podobu města se zasloužil finský architek Alvar Aalta. Navrhl půdorys hlavních ulice ve tvaru sobí hlavy s parohy.

Městem protéká (v zimě zamrzá) řeka Kemijoki. Přes řeku byl postaven most, kterému se díky pylonům se světly přezdívá „dřevorubcova svíčka“. Náměstí bylo pojmenováno po slavné finské hudební skupině Lordi a visí tu deska s otisky rukou členů kapely.

Až za Santou

O půlnoci se vydáváme do Santovi vesnice, která je vzdálená 8 km od Rovaniemi  a leží na polárním kruhu. Vítá nás veliký sněhulák a stromeček s vlajkami. Nechybí ani červenobílá vlaječka s modrým klínem.

Dřevěná cedulka směřuje k Santově poště, kam každoročně dojde přes půl milionu dopisů od dětí z celého světa. Nejvíce píší děti z Británie, Rumunska, Itálie, Polska a Finska. Spousta dopisů skrývá nezištná přání jako například uzdravení rodičů. Pošlete-li odtud pohlednici, budete mít oficiální Santovo razítko.

Pes je nejlepší přítel člověka a v Laponsku to platí dvojnásobně o psím plemenu husky. Věrný, přátelský a energický chundeláč se chlubí svým temperamentem a loveckou vášní. Přečtěte si o putování se psím spřežením ve vesnici Hetta.

V Santově pracovně visí nadpozemský obrovský hodinový stroj, jenž dokáže zpomalit zemskou rotaci. Santa tak stihne během štědrovečerní noci zaletět ke všem dětem na světě.

Slyšíme zvláštní zvuky, které vychází z lesa. Jdeme blíže. Tiše našlapáváme, sníh praská. Přímo před námi stojí sob a opodál několik losů, kteří okusují kůru stromů a lišejníky. Tito sudokopytníci jsou v Laponsku velmi vysoce ceněni. Jejich hodnota se oceňuje až na 2 000 EUR.

Po půlnoci se vracíme na chatu. Máme doprovod. Ptáte se, koho? Zelené smaragdové linie se na obloze protahují, jakoby se probouzely. Mění svůj tvar, barvu a intenzitu. Poprvé v životě pozoruji polární záři…

Šárka Vacková vystudovala germanistiku na Univerzitě v Pardubicích a v německém Lipsku. Její první velká cesta na vlastní pěst vedla na čajový ostrov Srí Lanka a pak už to šlo jako na drátě Thajsko, Laos, Arménie, Myanmar, Monako, Finsko, Švédsko. Šárka si ráda a ledabyle bloudí životem, vyhledává nová dobrodružství, výzvy a plní si svá přání a sny. Cestování, ferraty, treky, jogging, plavání, bruslení, kolo… Ptáte se na nejdelší cestu? … Domů. Šárka se vždycky někde zapovídá. Více informací najdete i na jejím webu www.on-the-continent.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí