Helsingborg: historické švédské město, kde Hamlet nežil

Helsingborg: historické švédské město, kde Hamlet nežil

Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob vikingských válek. Nejlépe si ho užijete, když vám při prohlídce bude nad hlavou svítit jihošvédské slunce a chladivý vzduch bude vonět mořem. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek.

Národní park Skuleskogen nabízí nezapomenutelný trekking u švédského pobřeží

Národní park Skuleskogen nabízí nezapomenutelný trekking u švédského pobřeží

Národní park Skuleskogen je součástí švédského Vysokého pobřeží (Höga Kusten), které je jedinečné svou skalnatou krajinou vyvýšenou nad mořem s mnoha ostrůvky, které se pomalu ale jistě vynořují výše nad hladinu a jednou se zřejmě spojí s pevninskou částí. Celá oblast byla díky své nezaměnitelné kráse v roce 2000 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. A vážně stojí za to!

Největší mokřad jižního Švédska Store Mosse Nationalpark stojí za návštěvu!
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Největší mokřad jižního Švédska Store Mosse Nationalpark stojí za návštěvu!

Národní park Store Mosse se rozkládá na ploše 78,5 čtverečních kilometrů a je tím pádem považován za největší rašeliniště jižního Švédska. Příroda je tu velmi různorodá, i na krátkých okruzích objevíte pestrost místní flóry i fauny s ohromujícím množstvím druhů mechů, lišejníků, ptáků a lesní zvěře.

Trekking ve švédském Jämtlandu

Trekking ve švédském Jämtlandu

Jämtland s hlavním městem Östersund je populární turistickou oblastí ležící ve středním Švédsku. Zejména západní hornatá část této provincie je protkána sítí více či méně náročných tras, které lákají v letních měsících milovníky pěší turistiky. V zimní sezóně se do zdejšího známého střediska, městečka Åre, sjíždějí milovníci zimních sportů z celé země a v době konání Světového poháru také nespočet fanoušků alpského lyžování.

Na kole po švédském kousku středozemí – ostrově Gotland

Na kole po švédském kousku středozemí – ostrově Gotland

Když jsem se v květnu 2012 přestěhovala do Švédska a začala přemýšlet o tom, kam v létě na dovolenou, začala jsem se ptát švédských kamarádů a kolegů, co by doporučili. Tipů bylo hodně, ale jeden se opakoval, a to právě ostrov Gotland. Švédové o něm mluvili jako o švédském ráji.

Ursholmen – maják místo hvězd

Ursholmen – maják místo hvězd

Je pozdní srpnové odpoledne a náš čas na Kostrách se krátí. Už za dva dny musíme být na cestě domů, a tak si pádlování v nízkém slunci a ostrém jihozápadním větru pořádně užíváme. Žene nás to k poslednímu tábořišti úplně na okraji Kosterfjordu. Na západním obzoru ještě zbývá několik siluet ostrovů. Jedna z nich je opravdu nepřehlédnutelná. Temný a nepřístupný Ursholmen, který střeží dvě silné věže.

Vodáctví po Švédsku aneb postav si svůj vor
Vodáctví

Vodáctví po Švédsku aneb postav si svůj vor

Vodáctví je velmi široký pojem. Vodákem se může nazývat každý, kdo se vlastní silou pohybuje na nějakém plavidle po vodní hladině. Sportů, které můžeme do této kategorie zařadit, je mnoho. Nechci určovat, kdo se může za vodáka považovat, a kdo ne. Letos jsem ale o tom začal vážně uvažovat, protože jsem se setkal s vodáctvím, které u nás, ale i jinde na světě vlastně vyhynulo.

Axmar bruk – když chcete ve Švédsku zkusit mořský kajak

Axmar bruk – když chcete ve Švédsku zkusit mořský kajak

Švédsko je bezesporu jednou z nejhezčích zemí v Evropě a většině lidí se při vyslovení jejího jména vybaví krásné národní parky, soustavy jezer, čistá příroda, která je díky nízkému osídlení velmi zachovalá, či velmi svérázná místní kultura. Švédsko je ovšem velmi populární zemí také pro mořský kajaking a své terény si zde najdou jak začátečníci, tak pokročilejší. Já jsem měl možnost navštívit jednu z lokalit určených spíše začátečníkům.