HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Vietnam


POSLEDNÍ DISKUSE

Přírodní krásy a exotické zajímavosti Severního Vietnamu na kole, lodi i kajaku a po svých

Přírodní krásy a exotické zajímavosti Severního Vietnamu na kole, lodi i kajaku a po svých

Vietnam je zemí, která skýtá nejrůznější přírodní krásy a exotické zajímavosti. Hlavní město Hanoj si buď zamilujete, nebo ji nepřijmete. Tak jako ve většině asijských velkoměst i tady je šílená doprava bez pravidel a všudypřítomný zvláštní pach, na který si časem prostě zvyknete.Komunistické vlajky se srpem a kladivem, moderní mozaiky budov a krajin na zdech kolem cest i pro-komunistické graffiti propagující sdílené zemědělství vás po pár dnech omrzí fotit a dříve či později přijmete fakt, že město je rušné a prašné a jeho tep zběsilý, pulzující rytmem deseti milionů lidí.


Hanoj za soumrakuHanoj za soumraku

Hory SapaHory Sapa

Okolí Jeskyně překvapeníOkolí Jeskyně překvapení

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Pokud jste odvážnější, můžete po městě jezdit na kole. Silnice jsou nejfrekventovanější v oblasti Jezera znovu získaného meče, kde se v podstatě nachází centrum města a kde panuje divoký rej života v jakoukoli denní i noční dobu. Už od půl sedmé ráno město vibruje svěžím rytmem: lidé tu cvičí, tančí (dokonce i tango), modlí se u svatyně, zpívají v hloučcích, praktikují jógu nebo tai chi a hrají oblíbený badminton. U stánkařů kolem jezera si můžete zakoupit nejrůznější pouliční jídlo, třeba šunku obalenou palmovým listem a další dobroty z rýže a lotosových semen.

Život kolem Hanoje

Metropoli obklopuje romantická venkovská krajina, takže když máte té zběsilosti plné zuby, můžete na kole vyrazit pár kilometrů za město a ocitnete se uprostřed rýžových polí, v nichž tu a tam září tečka slaměného kloboučku drobných rolníků. Rybolov tu zahrnuje tradiční formy nahazování sítí i zabíjení shluku ryb dynamitem, na podmáčených loukách se pasou buvoli, kteří se občas zatoulají do vsi, a farmáři lezou po palmách po provizorních dřevěných tyčích, které uchycují pouze provazem, aby sčesali kokosové ořechy a mango.

Uvnitř venkovských domů najdete tradičně oltář věnovaný mrtvým členům rodiny, kde jsou vyskládané vonné tyčinky, čaj, čerstvé květiny a ovoce i sezónní speciality náležící k různým svátkům a oslavám, jako je třeba podzimní měsíční koláč. Pro dekorace v domech se často používá červená jako barva veselí (naopak bílá je barvou smutku).

Doprava v HanojiDoprava v Hanoji

Vesničané jsou chudí, chodí bosí, mají málo zubů, nebo chrup úplně zčernalý, ale přesto z nich čiší spokojenost, nebo klid, nebo smíření či co to vlastně je, co Evropy tak fascinuje. Když se s místními bavíte (častěji vládnou francouzštinou spíš než angličtinou, vzhledem k historickému vývoji), přiznají vám, že mají strach z chudoby a jsou pověrčiví. Asi proto si tak nějak přirozeněji umějí užít přítomný okamžik. Pokud vás místní pozvou k sobě domů na jídlo, určitě přijměte a dejte si pozor na základní zvyklosti: neměli byste fotit počet tří nebo pěti lidí (jinak ty uprostřed čeká neštěstí) a neberte si pouze jednu lžíci rýže – raději dvě menší (jednou se nandává jen mrtvým). Zvyklosti se samozřejmě mohou odlišovat provincii od provincie. Kultura stolování je podobná jako v mnoha jiných zemích Asie, je normální si odříhnout, odpadky házet na zem a jídlo si nabírat do své misky ze sdílených talířů a mís.

Nejlepším dárkem pro místní je západní alkohol (v zemi mnohdy těžko dostupný) nebo květiny (třeba orchideje, které tlumí vlivy špatných sil a ruší patogenní zóny). Pokud budete u místních i přespávat, je na venkově standardem, že tmou v místnosti občas proletí krysa, myš, sršáň, ještěrka nebo šváb. Kolem domů narazíte na hady i žáby.

Nejen Vietnam, ale třeba také Kambodža je ideální zemí pro objevování na kole! Kambodža: Oázou klidu a pohody uprostřed městské džungle na kole.

Zátoka Ha Long Bay

Z Hanoje se často vyjíždí na několik dní lodí na Ha Long Bay (ideální je zakoupit si u agentury balíček, který zahrnuje cestu autobusem k zátoce, pobyt na lodi, a pak dle výběru kayaking, šnorchlování či prohlídky jeskyní – v oblasti jich je celkem 12 zpřístupněných), fascinující zátoku v Tonkinském zálivu, která je známá především díky vápencovým skalám a která byla v roce 1994 zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO (v roce 2012 byla zařazena do nových sedmi přírodních divů světa).

Cesta na Ha Long Bay (v překladu Zátoka sestupujícího draka) v klimatizovaném autobusu do přístavního města Haiphong, odkud pak vyplouvají lodě do zátoky, trvá tři a půl hodiny. Na lodi (velmi komfortní) obvykle strávíte jednu až tři noci (dle aktivit, které chcete v zátoce zvládnout). V průběhu několikadenní plavby uvidíte všude kolem vysoké, bizarně tvarované impresivní vápencové útesy, roztomilé rybářské loďky, rybářské vesničky, perlorodkové farmy, a jeskyně, které stojí za prozkoumání a mezi nimiž (pod nimiž a skrze něž) můžete v rámci jedné z aktivit proplouvat na kajaku nebo kánoi. Je to vcelku zážitek, mj. i proto, že v mnohých jeskyních jsou krápníky tak nízko, že si na ně můžete sáhnout.

Útesy v Ha Long BayÚtesy v Ha Long Bay

Během výjezdu do Ha Long Bay se určitě vydejte do Jeskyně překvapení (Hang Sung Sot), která patří mezi nejnavštěvovanější (dalšími jsou Hang Dau Go – Jeskyně dřevěných kůlů, Hang Thien Cung – Jeskyně nebeského paláce, Ho Dong Tien – Jeskyně pohádkového jezera, Dong Me Cung – Jeskyně bludiště). Nachází se hodně vysoko v kopci, takže je odtud úchvatný výhled (často focený na propagačních letácích a obrazech, které najdete ve vietnamských restauracích) a stoupání přitom není nijak náročné, usnadňují ho místy i schodiště a lávky. Jeskyně má tři komory, přičemž největší je poslední, užívaná v době války jako improvizovaná nemocnice. Návštěvníci si rádi fotí Šťastného Buddhu (tvar tohoto kamenného útvaru připomíná falus).

Pokud chcete v zátoce šnorchlovat, vězte, že voda zde je znečišťována odpady i odpadky, které jsou vypouštěny a vyhazovány z lodí. Tu a tam se objeví plovoucí igelitové pytlíky, kusy toaletního papíru, dokonce i dětské plíny. Billboardy o proklamované ochraně jedinečného biosférického systému zátoky, které v průběhu plavby můžete zahlédnout, pak působí poněkud absurdně.

Z Hanoje do hor

Z Hanoje se můžete snadno vydat vlakem do horského městečka Sapa blízko hranic s Čínou. Městečko je výchozím bodem pro všechny, kdo chtějí prozkoumat stejnojmenné majestátní pohoří severního Vietnamu. Učinit tak můžete (pokud místo skútru dáváte přednost outdooru) na kole i skrze trekkingové přechody.

V Sapě má své trvalé bydliště pouze 10 000 místních obyvatel. Každý den sem však proudí domorodí obyvatelé z okolních vesnic a velké množství turistů, což z městečka vytváří divoké multikulturní centrum. Každý kmen v horách má svůj vlastní jazyk, kulturu a zvyky. Do Sapy, jež se rozkládá ve výšce asi 1600 m (okolní hory dosahují až k 3000 m), jedete pohodlným nočním lůžkovým vlakem cca osm hodin.

Terén vysokých hor a zelených údolí vás uchvátí. Všude najdete terasy s rýžovými poli, vodopády a malebná přírodní zákoutí, která vám zůstanou v paměti. Vyplatí se prozkoumávat hory s některým z místních průvodců. Skupinka přátel, jíž jsem já byla součástí při návštěvě hor, si vybrala průvodkyni z vesnice Lau Chai. Na kolech a po svých jsme postupně během pár týdnů prozkoumali mnohé další vesnice, například Ham Rong, která je vystavěná v kopci a byla by krásným místem, nebýt toho, že pohled na skály a jezírka kolem narušují turistické obchody a obrovité kýčovité sochy Toma a Jerryho. Naštěstí se k místu pořád váže i lokální taneční a lidová kultura kmenů, které v horách žijí a vyrábějí vše možné od tkanin z konopí (turista ani po náročném hledání ty lány polí nenajde, jsou umístěny hodně vysoko v horách, nicméně místní muži jsou v principu neustále zkouření) barvených v indigu po stříbrné šperky a jejich napodobeniny z niklu.

Venkovské provincie u HanojeVenkovské provincie u Hanoje

Časem si zvyknete, že (jelikož na kole ani pěšky se nemůžete pohybovat tak rychle) vás neustále pronásleduje roj žen s těžkými nůšemi na zádech, které se vás ptají, odkud jste a jestli si něco od nich koupíte. Když nekoupíte, chtějí po vás alespoň slib, že „koupíte zítra“ („tomorrow buy“). Žádný průvodce vám neporadí, jak s tímhle chováním naložit. Stejně tak vás obvykle neupozorní, že když si budete fotit místní děti ve vesničkách, budou se k vám točit zády a křičet: „Picture – money!“ Ale docela často je potěší i sušenka, i když, jak známo, obecně se podobné „rozdávání“ mezi cestovali nedoporučuje, právě proto, aby nevedlo k dalšímu žadonění.

Stříbrné vodopády Thac Bac patří k mým favoritům v oblasti, ale cesta na kole k nim je docela náročná kvůli stoupání a turistickým autobusům, které vás budou v kopcích (i serpentinách) předjíždět. Popravdě je jízda v těchto horách hustý cyklokros; vodopády se často přelévají přes silnice a rozhodně se nevyhnete kamenitým vrcholům a bahnitým rozmáčeným polním cestám.

Autorka článku, Martina Doležalová, vedle jógy, hudby, tance a umění miluje také jízdu na kole a ve svých článcích přináší tipy, kde se dá kolo nejlépe využít při objevování nových míst. Lákavá je určitě thajská džungle nedaleko městěčka Krabi. Více čtěte tady: Vydejte se do džungle nedaleko thajského Krabi a objevte Horký pramen nebo Smaragdové jezírko.

Pro oblast jsou typické deště, někdy jsou to několikahodinné přívaly, takže se hodí dobrá výbava a určitě si nastudovat klima ve vámi zvoleném období cesty. Po dešti se z kopců stahuje mlha a místo má ještě hlubší magii.

Vietnamský venkov

Doporučuji navštívit vesnici Cat Cat s nádhernými rýžovými terasami a vodopády, Ta Van, na jih od Sapy, a Lau Chai. Naše průvodkyně žila v Lau Chai se svým manželem a dvěma dětmi, dcerou a synem. Bylo jim kolem deseti a dvanácti, jí dvacet sedm, manželovi o rok víc, ale oba vypadali starší. Brali se, už když jí bylo čtrnáct (u místních je to normální), z lásky (což není nutně zvykem, protože v této oblasti jsou běžné dohodnuté svazky) a on si ji musel od jejích rodičů koupit za sedm milionů dongů, což je asi sedm tisíc korun. V poslední době je bohužel v oblasti běžné, že sem přijedou čínští muži a od chudých rodičů si odkoupí jejich dvanácti i méně leté dcery, aby je provdali do Číny, kde je vzhledem k nedávné historii aktuálně nedostatek žen…

Chystá se večeře - u místních v horách SapaChystá se večeře - u místních v horách Sapa

Místní žijí v z hlíny, slámy a trochy dřeva stlučených pastouškách a vaří jídlo v hrnci umístěném na mřížce nad vykotlaným dolíkem v hliněné podlaze. Chalupy mívají podlahu z hlíny, movitější obyvatelé mají televizi, po zdech obrázky Ho Chi Minha, a samozřejmě je tu oltář pro mrtvé. Pokud se rodina živí prodejem konopných textiliích, najdete je často pohozené na nůši kdesi v rohu chalupy, klidně hned vedle kastrolů se žrádlem pro prasata a kuřata a psy (jejichž konzumace zde není výjimkou).

Na „zahradě“ (tedy venku u domu za nízkým dřevěným plůtkem) rostou lupeny, z nichž se dělá indigo (které mají místní pro barvení textilií nachystané ve velkých kádích u domu), a rozličná listová zelenina. Voda se z hor stahuje do trubek a hadic, ze kterých ji pak lidé na zahradě natáčejí do lavorů – na praní i na pití.

Dál na jih od Sapy se rozkládají vesnice Su Pan a Ban Ho. Umolousané, ale krásné děti v roztrhaných šatech si tu hrají u řeky a potoků a atmosféra vesniček působí téměř idylicky.

Na sever od Sapy se nachází vesnice Taphin. Můžete se k ní vydat po hlavní silnici nebo krosovým, křivolakým terénem s nádhernými výhledy a tropickými motýli, kteří budou poletovat všude kolem vás. Místní ženy tu perou prádlo v potoce a jejich děti se zdobí květinami a věnečky z plevele, zatímco pobíhají kolem polonahé v roztrhaném tričku nebo zcela nahé. V srdci Taphinu se atmosféra vesnice mění, čekají vás turistické obchůdky a tradiční pokřikování „hello“, které má nalákat ke koupi.

Za výlet na kole (buď z Hanoje, cca 80 km, nebo pak místním autobusem, se zapůjčením kola ve městě Thai Nguyen) stojí i čajové plantáže u města Thai Nguyen. Není třeba zdůrazňovat, že vás čeká náročný terén a neméně náročné smlouvání ceny za zelený čaj s lokálními plantážníky. Chuť čaje a úžasná scenérie ale stojí za tu snahu…

https://www.hedvabnastezka.cz/uploads/gallery/detail/ffafda.pngOutdoorTrip je globálním agregátorem na outdoorové zážitky a novým hráčem na poli travel tech startupů, který vznikl v České republice. Prostřednictvím své platformy pomáhá sbližovat agentury nabízející právě outdoorové zážitky kdekoli na světě a outdooristy, kteří hledají různé druhy venkovních aktivit a nová dobrodružství. Zaujalo vás cestování Vietnamem na kole? S OutdoorTrip můžete na kole vyrazit třeba vštříc Objevování Hanoje. Těšit se můžete na farmy a vesnice v okolí Hanoje, květinové a zeleninové zahrady, lotosové jezero s výhledem na Hanoj, ukázku výroby košťat, Chrám An Duong Vuong King a chrám Tay Ho, výlet trajektem přes řeku Duong a návštěvu západního jezera.


V březnu 2012 vydala Martina Doležalová svůj knižní debut, povídkovou sbírku Kolej Today. V prosinci 2012 se v knihkupectvích objevil román Ztracené cesty na útěku domů, v roce 2016 pak román Zítřek byl včera. Martina též působí jako instruktorka jógy, aktuálně v Reiki a Jóga centru v Krabi, v Thajsku. Ráda se věnuje hře na kytaru a zpěvu, tanci a výrobě uměleckých předmětů (fotografie, videa, mozaiková zrcadla, olejomalba, akrylová malba, pastelové kresby, decoupage ad.).

14.02.2019, Martina Doležalová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

nebát se a vykročit ....
Sponzorováno