Sapa a rýžová políčka

Sapa a rýžová políčka

Sapa je horské městečko v severozápadním Vietnamu, nedaleko hranic s Čínou, v přibližné výšce přes 1600 m n.m. Nedaleko městečka se vypíná nejvyšší hora Vietnamu a také celé Indočíny – 3143 m vysoký Fansipan.

Díky jeho výšce se pohoří Hoang Lien (Hoàng Liên Sơn), ve kterém se nachází, také říká Tonkinské Alpy. I z tohoto názvu je patrné, že oblast v minulosti hojně využívali francouzští kolonialisté, jež lákalo zejména příjemné horské klima, skýtající skvělé útočiště před letním horkým a vlhkým hanojským klimatem.

Návštěvníky sem nepřitahuje jen podnebí a přírodní krásy v okolí městečka, nýbrž také fakt, že zde žijí rozličné národnostní menšiny, známé mj. i pro své tradičně pestré šaty a tělesné ozdoby. Mezi nejhojněji zastoupené tu patří Černí Hmongové, Červení Zaové. V oblasti se konají v různých dnech týdne na různých místech tradiční trhy, na něž se sjíždějí příslušníci těchto etnik, aby nakupovali a prodávali ovoce, zeleninu, drobné domácí zvířectvo i místní rukodělné výrobky.

Pro oblast Sapy jsou typická terasovitá rýžová políčka táhnoucí se celým údolím sevřeným pohořím Hoang Lien. K této scenérii neodmyslitelně patří prosté dřevěné chýše místních horalů, majestátní postavy líně se pasoucích vodních buvolů, ale i dravé potůčky stékající do údolí z úbočí hor. Některé z nich se na své cestě změní v kaskády a vodopády, jako například 100 m vysoký Stříbrný vodopád (Thác Bạc). Nedaleko od vodopádu silnice dále stoupá až do výšky 1900 m n.m. do průsmyku Trầm Tôn – nejvýše položeného průsmyku ve Vietnamu, odkud je za dobrého počasí výhled do údolí.

Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí