Tunely u Cu Chi

Tunely u Cu Chi

Tyto pěší tunely představují nejen významnou památku na války, jež Vietnam utrpěl v druhé půli 20. století, ale jsou i pozoruhodným stavebním počinem. Jedná se o důmyslnou asi 200 km dlouhou síť tunelů, které byly používány za války proti Francouzům a pak zejména za americko-vietnamské války.

S jejich stavbou se začalo na konci čtyřicátých let 20. století a s jejich rozšiřováním se pokračovalo zhruba následujících 25 let. Některé tunely jsou tak úzké a těsné, že se jimi sotva protáhne vzrostlejší člověk, na druhou stranu zde však nalezneme i schůzovní místnosti, sálky s kuchyní, tiskárnou a podobnými zařízeními. Tunely vedou od hranic s Kambodžou až téměř k Saigonu a sloužily pro šíření severovietnamské propagandy a infiltraci intelektuálů a sabotážních týmů do Američany obsazeného území. Vzhledem k blízkosti Saigonu (několik desítek km) pomáhaly hlavně v šedesátých letech zajišťovat kontakt a otevřít partyzánům cestu do jihovietnamské metropole. Díky těmto tunelům ovládl Vietkong (tj. ozbrojené jednotky Fronty národního osvobození jižního Vietnamu) značnou část území ve vzdálenosti 30–40 km od Saigonu ještě dříve, než vypukly velké vojenské akce v jeho okolí.

Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí