HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie


POSLEDNÍ DISKUSE

Orangutani na Sumatře: ojedinělý zážitek v srdci pralesa

Orangutani na Sumatře: ojedinělý zážitek v srdci pralesa

Indonéský ostrov Sumatra se pyšní jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších krajin na světě. Najdete tu největší kráterové jezero na světě, mnoho sopek (včetně hory Kerinci, nejvyšší sopky Indonésie), unikátní faunu i floru a tak není divu, že je příroda ostrova zařazena na seznamu světového dědictví UNESCO.Proto, pokud plánujete cestu na Bali, je určitě dobré počítat i s několika dny na Sumatře. Různé varianty, jak cestu na oba ostrovy nejlépe zkombinovat, připravila specialistka na Indonésii Ada Tzoneva z cestovní kanceláře GO2.

Nyní se ale pojďme zblízka podívat na jeden z neopakovatelných zážitků na tomto ostrově - trek národním parkem Gunung Leuser, kam se vyráží na pozorování a krmení orangutanů v divoké přírodě.


Plážový život na ostrově, IndonésiePlážový život na ostrově, Indonésie

Statné zvíře v korunách stromů, Sumatra, IndonésieStatné zvíře v korunách stromů, Sumatra, Indonésie

Pohled do života orangutanů na Sumatře, IndonésiePohled do života orangutanů na Sumatře, Indonésie

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Orangutani na Sumatře

Orang-Utan, v indonéštině lesní člověk (orang=člověk, utan=les), je klidné, mírumilovné zvíře, které tráví většinu života právě v korunách stromů. Živí se hmyzem, výhonky, ovocem a kůrou stromů. V indonéském pralese jich bohužel žije posledních pár tisíc, stejně tak na nedalekém Borneu, neboť je ohrožuje kácení deštných pralesů a pytláci. Aby mohly orangutany pozorovat i příští generace cestovatelů, doporučujeme dodržovat pokyny zkušených průvodců a chovat se ohleduplně ke zvířatům i přírodě.

Vyrážíme do národního parku

Nejběžnějším způsobem, jak se po příletu dostat do národního parku Gunung Leuser, je přejezd z města Medan na severu Sumatry do 130 kilometrů vzdálené vesničky Bukit Lawang, která je vstupní bránou do parku.

V korunách stromů, Sumatra, IndonésieV korunách stromů, Sumatra, Indonésie

Po příjezdu vás místní rangeři poučí, jak se správně na treku chovat a hned vás čeká menší “ochutnávka” toho, na co se na cestě džunglí můžete těšit. Bukit Lawang je totiž sídlem rehabilitačního centra pro orangutany a tak budete svědky krmení těchto fascinujících zvířat na krmící plošině.

Trek sumaterskou džunglí

Samotný trek džunglí je skvělým zážitkem. V národním parku, který je svou rozlohou 20 tis. km2 největším přírodním parkem v jihovýchodní Asii, žije 130 druhů savců, přes 300 druhů ptáků, dnes už vzácní a ohrožení sumaterští sloni, dvourozí nosorožci, tygři sumaterští a také právě orangutani.

Pokud se sem vydáváte v období dešťů, můžete se při troše štěstí setkat také s botanickou zajímavostí - v tomto období rozkvétá Raflesie, unikátní květina, jejíž květ má v průměru až jeden metr a je tak největším květem na světě.

Orangutani na Sumatře, IndonésieOrangutani na Sumatře, Indonésie

Setkání s orangutany a nezapomenutelné zážitky

Během cesty džunglí se vám budou nad hlavou houpat gibboni, makaci, krásné opičky Thomas Leaf, které ihned rozpoznáte díky jejich šedo-černo-bílé srsti a další obyvatelé pralesa. Ten nejunikátnější zážitek vás ale ještě čeká. Zkušení průvodci vám zprostředkují opravdu blízký kontakt s orangutany a na krmení těchto inteligentních primátů přímo v divočině, bez jakýchkoliv bariér, budete vzpomínat celý život.

Nenechte si ujít také třídenní výstup na  třetí nejvyšší sopku v Indonésii - Rinjani. Divoká zeleň vás nadchne.

Zajímavou “tečkou” na závěr treku je plavení se po říčce Bohorok na místních “raftech” zpět do vesnice Bukit Lawan. Typické rafty tu tvoří velké černé pneumatiky svázané k sobě a plavba na nich je zábavná. Ti, kteří raftům příliš nefandí, se mohou do vesničky projít podél břehu řeky.

Sumaterské děti opice milují, IndonésieSumaterské děti opice milují, Indonésie

Ke sdílení zážitků doporučujeme posezení v restauraci Bukit Lawan Indah, kde nejen výborně vaří, ale každý večer tu hrají na kytaru místní průvodci své vlastní písničky.

Sumatra ale nabízí mnohem víc a trekem do džungle její poznávání nekončí. Přečtěte si další tipy na zajímavá místa na ostrově.


16.04.2018, Ada Tzoneva


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Lonely Planet nebo Rough Guide? Kdo ví!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ