HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Jihoafrická republika


POSLEDNÍ DISKUSE

V nejnuznějších chatrčích slumu Soweto přežívají dva miliony lidí

V nejnuznějších chatrčích slumu Soweto přežívají dva miliony lidí

Svého času nesmělo černošké obyvatelstvo v Johannesburgu prakticky nikam. Dneska už je to mnohem lepší, ale rozsáhlé slumy jsou, bohužel, v Jihoafrické republice stále realitou.Život na okraji

Pokud chcete poznat naší planetu, existují dva způsoby. Můžete si koupit cestu kolem světa, nebo navštívit Jihoafrickou republiku, kde se prý dá najít všechno a nabídne vám celý svět v jedné zemi.


Život ve slumuŽivot ve slumu

Jeden z domů zblízkaJeden z domů zblízka

Kostel Regina Mundi v SowetuKostel Regina Mundi v Sowetu

 

 

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Na nevelké rozloze této země naleznete hory, pouště, dva oceány, zlato, diamanty i stále se řešící rasový problém. Více jak čtyřicet milionu lidí mluví jedenácti jazyky a vyznávají čtyři náboženství. Země se stále potýká s nemocí AIDS a velkou kriminalitou, díky níž jí většina světa vnímá jako zemi zločineckou. Hlavně Johannesburgu, který je postaven na zlatě, má pověst jednoho z nejnebezpečnějších měst na světě.

Zavítáte-li do JARu poprvé, určitě budete překvapeni, jak je zde vše jiné, a pokud budete chtít, můžete toho zde zažít opravdu hodně.

Zda je Jozi, jak mu místní říkají, opravdu stále takové, nebo jestli zdejší žijící dva miliony lidí v centru města, kteří jsou obklopeni vrcholky hor bohatých na diamanty i zlato, žijí už ve větším bezpečí? Možná právě proto z řady možností, kam se podívat nejdříve, vyhrálo černošské předměstí Soweto.

Soweto: chatrče, kam oko dohlédne

Soweto leží na jihozápadní okraj Johannesburgu a je městem ve městě. Má dvacet osm okrsků a žije zde více jak dva miliony lidí, převážně černochů z různých kmenů země. Uvidíte zde rodiny chudé, chudší, až po nejchudší, které bydlí v nejnuznějších chatrčích, z nichž řada je bez elektriky i kanalizace. Chatrče a zase chatrče, kam jen oko dohlédne. Soweto bylo založeno v roce 1901, kdy byla zavedena brutální seperatizace lidí. Lidé tmavé pleti se museli z Johannesburgu vystěhovat, i když bydleli ve svých vlastních domech.

Soweto

Přestože aparheid byl oficiální politikou od roku 1948 do roku 1990, černošské obyvatelstvo nesmělo do kin, nemocnic, restaurací i dopravních prostředků, které využívali běloši, i dříve. Po pádu apartheidu se už Johannesburg nedělí na černé a bílé. Dělí se na chudé a bohaté. Nejen megapole jihu Afriky je plná ghett. Ty uvidíte téměř u každého města na předměstských částech a po pár kilometrech uvidíte úplně jiná ghetta - ghetta bohatství. Vily uzavřené vysokou zdí s ostnatými dráty okolo. Ti, kteří mají plat pouze do dvou tisíc radu, žijí v nízkých hezkých domech, které jim na dobu osmi let dal stát. Až po uplynutí této doby můžou dům i prodat nebo jim zůstane na stálo.

Temná střelba

Do podvědomí světa vstoupilo Soweto v roce 1976, kdy do poklidně protestujících studentů, kteří dávali najevo nesouhlas se zavedením afrikánštiy (jazyka vládnoucí menšiny) jako vyučovacího jazyka, zahájila policie střelbu. Nejdříve zastřelila Hestora Pietrsona a poté více jak dvě stě lidí. Nedaleko od místa tragédie dnes stojí jeho muzeum.

Přečtěte si taky podrobného průvodce Kapským městem nebo tipy na 5 nejslavnějších masitých jídel Jihoafrické republiky.

Ve východní části černošského Soweta je největší římskokatolický kostel v Africe Regina Mundi, který se stal hlavním centrem aktivistů v boji proti apartheidu.

Johannesburg: město zlata a kriminality

Johannesburg město postavené na zlatě, je po Káhiře a Lagosu třetím největším městem Afriky. Dopočítat se přesného čísla obyvatel se stále nedaří, ale jedno je jisté: Jozi, jak mu místní říkají, dosahuje rozlohy  jako Lucembursko. Jen v centru města žije dva miliony lidí, z nichž je šedesát procent bez práce. Státní podpora prakticky nexistuje, proto se lidé „živí“ kriminalitou.

K nejzajímavější turistické atrakci patří ulice Vilakazi Streead, kde žili dva nositelé Nobelovy ceny – Nelson Mandela a arcibiskup Desmond Tutu. Nikde na světě takovou ulici nespatříte.

K nejhezčímu místu patří bezesporu část Newtownu, kde jsou vyhlášené restaurace, kluby, divadla, muzea. Při projíždění z jedné části do druhé vás ohromí všudypřítomná zeleň, kvetoucí keře, stromy a hlavně fialově kvetoucí jacarandy.


František Mamula jezdil už za bývalého režimu "jako" doprovod na rekondičně rehabilitační dovolené s horníky do Soči a bývalé Jugoslávie. Když měl možnost jít do důchodu po odpracování všech podmínek v dolech, věnoval se squashovým akcím a stal se předsedou České asociace squashe. Potom se vrhnul do dalšího zajímavého úkolu, a tím je procestování světa. Adoptoval dívku na Srí Lance a rád se za ní vrací.


27.05.2013, František Mamula


Diskuse


Karel z Ostravice
Karel z Ostravice
Hezké čtení a konečně jeden příspěvek z cesty, kam se málo lidí vydá. Snad autor přidá i další prožitý zážitek ze vzdálené černé Afriky. Díky.
28. 05. 2013, 19:05:47

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Kdo čeká od života mnoho, riskuje zklamání.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

Sponzorováno