Cílem cestovní medicíny není cestovatele vystrašit, jak si někteří myslí. Naopak. Když zná cestovatel hrozící zdravotní rizika a možnosti jak jim předcházet, může si svůj pobyt bez zdravotních problémů užít mnohem víc. Máte dotazy? Ptejte se v diskusi.
Z vakcín je základem virová hepatitida A a to i pro Evropu a kontrola proočkovanosti proti tetanu. Do rozvojových zemí by se měla aplikovat i vakcína proti břišnímu tyfu a ideálně i proti virové hepatitidě B. Zbytek očkovacích látek je na individuální domluvě s cestovatelem. Meningokoková meningitida, vzteklina, cholera a cestovatelské průjmy, japonská encefalitida, záškrt, přenosná dětská obrna ….to všechno jsou nemoci, proti kterým je možné se chránit očkováním.
Zmrzlina z rezavé nádoby, Keňa
Je potřebné si uvědomit, že vakcíny jsou k dispozici jen proti závažným nemocem ohrožujícím zdraví a život člověka. Žádný producent očkovacích látek by neriskoval stovky miliónů dolarů do klinického zkoušení s nejistým výsledkem u vakcíny proti banální nemoci. Vakcinace není žádnou mimořádnou zátěží organismu, jak se traduje. Podání antigenu aktivuje v těle člověka normální fyziologické procesy, které jsou na to určeny. Stejný mechanismus se aktivuje, když se vám zadře pod kůži tříska. Očkování je vlastně simulací přirozené infekce, avšak kontrolovanou formou aplikace bezpečného antigenu – tj. částice, která navodí aktivaci buněčné a/nebo protilátkové imunity. Riziko závažnější postvakcinační reakce je tak nízké, že drtivá většina očkujících lékařů ji nezažije ani jednou za svůj profesní život. Pravděpodobnost ohrožení našeho zdraví je mnohem větší při tak běžných činnostech jako řízení auta nebo práce v domácnosti.
Samozřejmě je potřeba respektovat kontraindikace, např. osoba se silnou alergií na vajíčka nesmí být očkována proti žluté zimnici. Pokud se cestovatel nakazí přenosnou nemocí, ohrožuje tím nejenom sebe, ale i své blízké po návratu domů a dokonce i úplně cizí osoby. Stačí jeden kontakt s infekčním člověkem, dokonce i před nástupem prvních příznaků, a váš život se může na několik týdnů změnit. Budete muset opakovaně absolvovat laboratorní vyšetření různých biologických materiálů (krev, moč, stolice apod.) a navíc to pro vás může znamenat dočasné omezení výkonu povolání.
Přiměřeně zaplněný očkovací průkaz prostě ke každému rozumnému cestovateli patří. Navíc jednoznačně platí, že i pozdní očkování je lepší než žádné. Nikdy nevíte, kolik dnů po příjezdu do dané oblasti se s původcem infekce potkáte. I kdyby to bylo ihned po příjezdu dejme tomu po třech dnech od vakcinace, díky jisté (i když zatím ne úplně ochranné) hladině protilátek onemocnění pravděpodobně proběhne v mírnější formě. Navíc nakazit se můžeme nejen v průběhu pobytu, ale i samotné cesty. Vzpomeňte si, kolikrát jste po návštěvě toalety v letadle zavřel/a za sebou dveře sáhnutím na kliku a následně zkonzumoval/a z ruky housku běžně podávanou k jídlu na palubě. K nákaze žloutenkou typu A to úplně stačí. Navíc přelidněné prostory na letištích a v prostředcích hromadné dopravy vytvářejí podmínky i k přenosu nákaz vzdušnou cestou.
Pokud jde o prevenci průjmů, v žádném případě neplatí, že v Egyptě, Indii nebo jiných rizikových zemích se jim nelze vyhnout. Stačí si vytvořit automatizmy, které člověk na cestách dodržuje bez toho, aby nad tím musel přemýšlet. Mezi nejrizikovější faktory patří syrová zelenina, ovocné džusy ředěné vodou z vodovodu, cizím člověkem oloupané nebo nakrájené ovoce a led v nápojích (včetně alkoholu). Samozřejmostí by měla být pečlivá hygiena rukou a pití výlučně balené pitné vody.
Rozhodně není možné, aby našinec zkoušel bez následků jíst a pít přesně to co běžná místní populace. Takové experimenty končí nejednou opakovanou dlouhodobou hospitalizací po návratu domů. Musíme si uvědomit, že místní obyvatelé mohli závažné onemocnění prodělat v dětství a mají již imunitu, nebo jsou bezpříznakovými nosiči anebo jsou prostě přirozeně rezistentnější než my Evropané.
Máte dotazy? Zeptejte se v diskusi pod tímto článkem.
Docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. se specializuje v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína. Je vedoucím lékařem Očkovacího centra v Ostravě-Hrabůvce a odborným garantem největší sítě očkovacích center (jenž jsou současně i ambulancemi cestovní medicíny) v České republice. Od roku 2004 vede neziskovou mezinárodní humanitární organizaci International Humanity a o dva roky později byl zvolen prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Je autorem více než 350 vědeckých a odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. Je aktivním cestovatelem, navštívil 70 zemí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Je také autorem 10 cestopisů publikovaných v časopisech Cestovatel, Diastyl a Cestopisy.
Podrobnější informace o vážných nemocech a očkování naleznete na adrese www.ockovacicentrum.cz. Své dotazy ohledně očkování a cestovní medicíny můžete zasílat na adresu info@ockovacicentrumcz.
HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.
Hezký den,
Cestuji aktivně již 20 po celém světě, po všech kontinentech, často několik měsíců v roce. Při prvních cestách jsem obvykle dostával různé střevní choroby (průjmy a zvracení s horečkami, ale nic opravdu vážného) a to i když jsme si dávali velký pozor a dodržovali všemožná zdravotní „přikázání“.
V posledních letech jsem ale na žádné cestě už žádný takový problém neměl, a to ani v Indii, Bangladši apod., i když tam teď úplně běžně jím u stánků apod.
Je možné, že jsem si za tu dobu postupně vypěstoval částečnou imunitu?
Díky za článek
David
Mám úplně stejnou zkušenost, ale nevím, do jaké míry mi pomohla jedna dávná vakcína proti choleře + cestovateslkému průjmu. Je to možné?
Vakcína Dukoral, která je jedinou svého druhu v ČR poskytuje ochranu jak proti choleře, tak proti průjmům způsobeným bakterií ETEC, jenž způsobuje většinu bakteriálních cestovatelských průjmů. Dvě dávky ve formě nápoje v odstupu 1 až 6 týdnů chrání 2 roky. V případě jedné dávky se předpokládá ochranný účinek řádově několik týdnů. Vakcína však nechrání proti všem původcům průjmů a proto v žádném případě nenahrazuje preventivní opatření.
Dobrý den, je to přirozený proces postupné kolonizace zažívacího systému místní bakteriální flórou, která cestovateli poskytuje částečnou slizniční imunitu před neinvazivními kmeny. Navíc si zažívací systém postupně zvyká i na jiné složení stravy. I nadále je potřebné dodržovat základní zásady prevence, při velké chybě by Vám totiž tato částečná imunita nestačila. Významně navíc nechrání ani před toxiny nebo parazity v potravě. Přeji Vám štastné cesty bez zdravotních problémů.
Dobrý den pane doktore,
máte zkušenosti s léčbou tzv. indického ekzému (tinea cruris)? Mám to na tříslech a na kožním se toho pokouším zbavit už půl roku bezůspěšně. Doporučil byste na to nějaký přípravek? Děkuji.
Dobrý den, tinea cruris dokáže být dlouhodobým a úporným problémem. V případech, kdy na tuto fungální infekci nestačí lokální léčba je potřebné ji kombinovat i s antimykotickými tabletami. Užíváte i systémovou léčbu? Obecně mohu doporučit např. Lamisil. Pokud máte zájem o podrobnější osobní konzultaci, napište mi na os**************@oc*************.cz
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na filtraci a ošetření vody v Indii. Zajímá mě,jestli nátěr nekdo zkušenost s různými filtry na vodu jako katadyn atd. Pokud použiju tento filtr a ptefiltruju si vodu z kohoutku, MUSÍM POTOM POUŽIT JEŠTĚ JÓDOVÉ NBO CHLOROVÉ TABLETY a nebo tyto filtry odstraní veškeré nežádouci bakterie a viry z vody?
Děkuji
Dobrý den,
jedu s vnukem 12 let do Egypta a potřebovala bych vědět, jestli se dá koupit v České republiec Antinal, nebo by byla jistější prevence např. Dukoralu. Vnuk je očkován proti žloutence typu A i B.
Děkuji za odpověď. Ivana
Pokud jedete s CK, tak ani žloutenku nepotřebujete. Co se týká léků – nic předem doma nemá význam. Tak si kupte Antinal, je za pár „babek“ a můžete užívat hned po příjezdu – preventivně. Většinou pomůže, ale jsou výjimky. Platí hlevně něpít jejich vodu – led, a ovoce jen loupat !! ne omývané jejich vodou. Vodu jen balenou. I tak můžeš průjem dostat. je to Egypt.