Zahra, Mohammend a Khaled – lidské tváře krize v Sýrii

Zahra, Mohammend a Khaled – lidské tváře krize v Sýrii

Humanitární situace uvnitř Sýrie se nadále komplikuje. Každý třetí Syřan je uprchlíkem ve vlastní zemi. Lidé utíkají před ozbrojeným konfliktem nebo bombardováním a nemají se kam vrátit.

Více než polovina lidí v Sýrii je bez práce a další přišli o zdroje obživy. Kvůli konfliktu lidé trpí nedostatkem potravin a už měsíce nejde elektřina a neteče voda. Doručovat jim pomoc je sice stále obtížnější, ale i přes komplikovanou situaci je pomoc vnitřním uprchlíkům možná a Člověk v tísni se jí soustavně věnuje od roku 2012.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Šedesátiletá Zahra ze syrského Aleppa denně pracuje 10 hodin v továrně na plasty, kde si měsíčně přijde v přepočtu na 1600 korun. Na dům, ve kterém Zahra žila, před pár měsíci dopadla sudová bomba. Jako zázrakem byl zraněn jen její otec, zbytek rodiny vyvázl bez zranění.

Po smutné zkušenosti se se čtyřmi dcerami a rodiči přestěhovala blíž k oblastem, které jsou v držení vládních vojsk. Nedaleko je bojová fronta a zdejší čtvrť tak patří k nejnebezpečnějším ve městě. Z někdejší hospodářské metropole Sýrie už utekly statisíce lidí na venkov nebo do nedalekého Turecka.

Ještě před pár měsíci bylo Aleppo rušné město, kde bylo dostupné všechno zboží. Teď je to město duchů, kde ceny potravin rapidně vzrostly a většina lidí si je nemůže dovolit.Zbyl jim jen strach z bomb, radikálů a vládních vojsk. V jejím bytě chybí nábytek, lednička, není tu vodovod, takže se pro vodu musí s kanystry na ulici, elektřina nefunguje už čtyři měsíce. Často chybí jídlo i peníze, za které by si ho mohla koupit, velká nouze je o léky.

Syrský tým Člověka v tísni poskytuje Zahře a její rodině každý den chléb a zároveň dostává balíček s potravinami pro rodinu na měsíc. S nouzí o vodu není Zahra sama. Podle OSN má jen v Aleppu omezené dodávky pitné vody 2,5 milionu lidí, desetitisíce lidí musí pít vodu z nechráněných zdrojů. Člověk v tísni se proto snaží opravovat vodovodní potrubí a pumpy poničené roky bojů.

Válka brala lidem domovy i práci

V posledních měsících nejzranitelnějším běžencům nabízí Člověk v tísni také potravinové poukázky. Každý z vytipovaných nejohroženějších uprchlíků dostane bloček s 25 poukázkami, každá v hodnotě 500 syrských liber, což je asi 70 korun. Celkově tak v poukázkách dostane 1750 korun na nákup základního jídla pro rodinu na měsíc.

Mohammmad Alsaied Yousef, který s manželkou a třemi dětmi utekl z Aleppa do provincie Idlíb je jedním z běženců, kteří poukázky užívají. Má malou rodinu, která stačí dva kilogramy rýže na týden. Pro své malé děti však potřebuje i pleny a dětskou výživu, kterou díky poukázkám může v obchodě koupit.

Válka vzala lidem domovy i práci. Khaled Alhamade kvůli konfliktu přišel o práci a musí živit manželku a sedm dětí. Veškeré prostředky tak padnou na zaopatření rodiny. Nejvíce utratí za rýži, olej, cukr, čaj, zeleninu a konzervy s místním jídlem. Poukázky však také v obchodě směňuje za nedostatkové pleny a dětskou výživu.

Největší humanitární krize současnosti v číslech:

12,2 milionu Syřanů akutně potřebuje humanitární pomoc

7,6 milionu lidí muselo v důsledku bojů opustit své domovy a nyní žijí ve vlastní zemi jako uprchlíci

5,1 milionu dětí konflikt přímo zasáhl, děti také tvoří polovinu všech uprchlíků

3,2 milionu lidí je registrovaných v okolních zemích jako uprchlíci, celkem jich je 4,4 milionu

4,6 milionu Syřanů, kteří akutně potřebují pomoc, žije v těžko dostupných či obležených územích

191 000 lidí zemřelo od vypuknutí konfliktu v roce 2011

Člověk v tísni v Sýrii

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí především na okamžitou potravinovou a materiální pomoc. Pomáhá ale i s opravou škol, poničených rozvodů vody nebo svozem odpadu. Se stálými kancelářemi a týmy v provinciích Aleppo a Idlíb patří k důležitým poskytovatelům pomoci uvnitř země. Za poslední dva roky pomohl v Sýrii téměř 1,3 milionu lidí.

Miliony lidí ale konflikt vyhnal do okolních zemí, pro které je uprchlická vlna obrovskou zátěží především na sociální, zdravotnický nebo vzdělávací systém. Podle odhadů je například v Turecku už čtyři miliony syrských uprchlíků a v Libanonu je každý čtvrtý obyvatel Syřan. I v těchto zemích je pomoc potřeba.

Člověk v tísni v letech 2012 a 2013 poskytl Syřanům pomoc za více než 70 milionů korun. V roce 2014 objem pomoci strmě vzrostl a celkový roční rozpočet přesáhne 300 milionů korun. Na pomoc Sýrii přispěla česká veřejnost více než 9,7 milionu korun prostřednictvím sbírky SOS Sýrie a dalších 5 milionů uvolnil humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí