Za krásami nejvyšších českých hor s pivem v ruce

Za krásami nejvyšších českých hor s pivem v ruce

Minipivovary zažívají v posledních letech rozkvět po celém Česku. Pojďme navštívit tří krkonošská městečka, v nichž můžete ochutnat pivo vrchlabského pivovaru Hendrych a vydat se z nich na výlet do nádherné krkonošské přírody.

Jilemnice

První zastávka vás zavede do malého městečka Jilemnice, které se díky nejstaršímu lyžařskému oddílu pyšní přízviskem kolébka českého lyžování. Město se proslavilo také díky zbrusu novému „všesportovnímu areálu“ Hraběnka – ten se využívá především pro biatlon, ale dá se v něm také skvěle běhat, jezdit na kolečkových lyžích nebo bruslích a mimo jiné ho podporuje právě pivovar Hendrych. Centrem Jilemnice je čtvercové dlážděné náměstí s kašnou, u nedalekého kostela sv. Vavřince pak najdete vstup do příjemného lesoparku s výstavním zámečkem, kde dnes sídlí Krkonošské muzeum. Zajímavostí Jilemnice je soubor zachovalých roubených chaloupek s bohatě zdobenými lomenicemi ve Zvědavé uličce na západ od náměstí. Svůj název ulice získala podle toho, že domky stojí na šikmo tak, aby zvědaví sousedé mohli z krajních oken vykukovat směrem k náměstí. Pivo Hendrych čepují v Jilmu – příjemném rodinném podniku s restaurací a penzionem na jih od centra při výpadovce na Martinice v Krkonoších.

Jilemnice je perfektním výchozím bodem pro pěší i cyklistické výlety. Oblíbeným cílem je asi deset kilometrů vzdálený vrchol Přední Žalý (1019 m) s kamennou rozhlednou, ze které se otvírají panoramatické výhledy na hřebeny Krkonoš, ale i na Jizerské nebo Orlické hory, za dobrého počasí je vidět až do Českého ráje a zahlédnete i špici Ještědu. Úchvatné výhledy na panorama Krkonoš se otvírají také od Harrachovy skály (1035 m), kam se dostanete pohodovou procházkou za 15 minut z Horních Míseček. Odtud se dá vyrazit také na delší výšlap přes Vrbatovu boudu k prameni Labe (12 km tam i zpět).

V sedle kola stojí v okolí Jilemnice za projížďku nedaleké vesnice Peřimov a Mříčná s výstavními tradičními roubenkami a opečovávanými zahrádkami. I s dětmi se na kolech dají projet křížem krážem rozlehlé tiché lesy na jih od Jilemnice po obou stranách silnice směrem na Martinice v Krkonoších – toulat se můžete po šotolinových cestách značených cyklostezek i mimo ně.

Kde ochutnat pivo Hendrych v Praze

  • Klub cestovatelů – stylová libanonská restaurace
  • Levain – bistro s neotřelou nabídkou pokrmů
  • Visitinn – kavárna s nabídkou piva a zajímavými jídly
  • TOP hotel – největší kongres hotel v Evropě, pivo H11 má na lobby baru
  • Hotel ILF – ubytování s velmi dobrou dopravní dostupností, ležák na baru

Pec pod Sněžkou

Oblíbené horské středisko na úpatí české nejvyšší hory je srdcem východní části Krkonošského národního parku. Z nepřeberné nabídky turistického vyžití se na chvíli odpoutáte v trendy podniku CRAFT coffee u soutoku Úpy a Zeleného potoka v centru města. Kromě piva Hendrych tu podávají i výtečnou kávu a vybrané bistro pokrmy.

Jasným pěším cílem je Sněžka (1602 m), na kterou je to odsud zhruba šest kilometrů a 800 výškových metrů. Z Pece vedou na vrchol trasy buď přes Obří důl, jedno z monumentálních krkonošských údolí vymodelovaných ledovcem, nebo po jižním hřebeni přes Růžohorky, na vrchol vede také lanovka. Zajímavým tipem pro milovníky historie je v letních měsících prohlídka dolu Kovárna v Obřím dole, při níž se podíváte do nitra naší nejvyšší hory a vydáte se po stopách horníků, kteří tu v drsných podmínkách těžili železo, arzen a měď. Pokud nemáte vrcholové ambice, vyrazte na osmikilometrový okruh Zeleným a Modrým dolem – čekají tu stinné lesy a malebný Liščí vodopád.

Na kolo z Pece pod Sněžkou vyráží hlavně borci, kterým nevadí výživné stoupání, dobrou alternativou pak může být půjčení elektrokola nebo využití cyklobusů. Hustá síť cyklostezek se vine po svazích Černé hory (1299 m), která je díky rozhledně a množství pohostinných chat na přilehlém Liščím hřebeni vděčným cílem.

TIP: Pivovar Hendrych je součástí Krkonošské pivní stezky, která propojuje pětici krkonošských minipivovarů. Ten, kdo ochutná v každém výčepu dvě piva, dostane razítko a na konci drobný dárek.

Svoboda nad Úpou

V maličkém městečku na jihovýchodním cípu Krkonoš se asi příliš nezdržíte. Za zastávku ovšem rozhodně stojí vyhlášená restaurace R Burger (doporučujeme rezervaci předem) severně od centra. V rodinném podniku s indoor minigolfem podávají bez nadsázky nejlepší burgery v Krkonoších, které navíc můžete spláchnout lahodným pivem Hendrych.

Ze Svobody nad Úpou vyrazte pěšky či na kole na Rýchory. Na nejvýchodnějším hřebeni Krkonoš stávala v minulosti dřevařská osada a těžilo se tu zlato. Dnes tu můžete obdivovat jeden z mála pozůstatků původních bukových lesů nebo vzácné druhy květeny včetně krkonošských druhů orchidejí. Mezi pokroucenými mechem obrostlými kmeny buků Dvorského lesa (1033 m) vede od Rýchorské boudy pětikilometrový naučný okruh.

I ti, kteří válečné historii příliš neholdují, nebudou litovat návštěvy impozantní pevnosti Stachelberg u vesnice Babí. Prohlídka této největší dělostřelecké tvrzi československého opevnění zahrnuje i návštěvu neuvěřitelně rozsáhlých podzemních prostor včetně pěti 60metrových kasárenských sálů. Po linii menších bunkrů zvaných řopíky pak vede naučná stezka až do Libče u Trutnova.

Jednu z budov bývalé textilky z poloviny 19. století v Hořejším Vrchlabí majitelé zrenovovali v pěknou reprezentativní budovu. „Příběh našeho pivovaru začal snem o rodinné firmě, která dělá skvělé české produkty. V roce 2012 jsme dokončili nezbytné přípravy a v září uvedli pivo na trh. Od té doby jdeme za kvalitou – chuťově plným, příjemně hořkým a zapamatovatelným pivem. To vzniká tak, že ho nefiltrujeme a nepasterujeme a vaříme na horní hranici extraktu původní mladiny. Společně s výraznějším chmelením tak vzniká pivo vysoké plnosti a hořkosti, což nás zásadně odlišuje od konkurence,“ přiblížil Ing. Vojtěch Hendrych, spolumajitel pivovaru.

Ve stálé nabídce pivovaru Hendrych najdeme spodně i svrchně kvašená piva. Vlajkovou lodí pivovaru je ležák H11, dále polotmavá H13, svrchně kvašená H16 ALE a přes léto je v nabídce H8. Vyzkoušet je ale možné i limitované sezónní speciály z řady Exclusive.

pivovar Hendrych

Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE KAM PŘÍŠTĚ?

Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Obsahem časopisu je kultura, příroda, odpočinek poznávání.Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za 129,- Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: