Za andaluskými koňmi do Jerezu de la Frontera

Za andaluskými koňmi do Jerezu de la Frontera

Andaluské město – Jezer de la Frontera je známé nejen díky rozlehlým vinařstvím a flamencu, ale především kvůli chovu andaluských koní.

Andaluské koně není třeba představovat. Fundación Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre v Jerez de la Frontera je známá po celém světě svým nádherným představením „Jak tančí andaluské koně“.

Jerez de la Frontera byl založen Féničany pod jménem Xera a název města nese pozdější přídomek Frontera, v překladu hranice, protože se nacházel ve středověku na hranici Granadského království, které bylo pod muslimskou kontrolou. Když jej dobyli katoličtí monarchové, bylo již známé vynikajícími víny. Do středověku spadá také vytvoření vlastního plemene koní zvaného Cartujana. Je pojmenováno na počest kartuziánského kláštera Santa María de la Defensión v Jerezu. Právě jeho mniši tuto odrůdu po staletí vytvářeli a chovali, dokud po prodeji církevních pozemků v 19. století nepřešel chov koní na chovatele dobytka v regionu.

Královská andaluská jezecká škola_Jerez_de_la_Frontera
Zdroj: Turismo Andaluz  

Dnes se v Jerezu de la Frontera nachází jezdecká škola, která získala od krále Juana Carlose titul královská. Věnuje se výcviku jezdců Haute École, zachování a propagaci klasické a venkovské drezury (Doma Vaquera), udržování prestiže španělského jezdectví, plemene španělských koní, tradic a kultury.

Další možností, jak poznat kulturu Jerezu, je návštěva četných vinných sklepů, kde se vyrábí vína s označením původu Jerez-Xérès-Sherry y Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda. Zde se můžeme seznámit s tradičními i moderními metodami výroby jerezského vína a ochutnat různé druhy. Neobvyklá architektura vinných sklepů neboli takzvaných chrámů vína je také výjimečná. Můžete se pokochat sklepy navrženými Gustavem Eiffelem (González Byassova „La Concha“), stavbami s více než 4 000 železnými oblouky (Domecqova Gran Bodega), nebo sklepem Bodega del Tío Pepe, který  je andaluským historickým dědictvím, protože je ukázkou moderního architektonického hnutí Docomomo.

Kdo má rád golf, najde v blízkosti Jerez de la Frontera řadu skvělých golfových hřišť, například Sherry GolfJerez nebo Montecastillo Golf resort.

Yeguada de la Cartuja – Hierro del Bocado
Zdroj: Turismo Andaluz

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Další kapitolou, neméně významnou, je jerezská gastronomie. Jerezská kuchyně zakládá přípravu svých nejtypičtějších jídel na široké škále vín, takže maso, měkkýši a ryby se připravují na sherry nebo na jerezský způsob, což znamená použití vín jako fino, amontillado, oloroso nebo Pedro Ximénez.

Jerez de la Frontera je také dobrým výchozím bodem pro výlety na rozsáhlé pláže na pobřeží Costa de la Luz, kde se nachází  Cádiz, slavný Sanlúcar de Barrameda, odkud vyplul kryštof Kolumbus nebo Chiclana de la Frontera. Ty jsou propojeny speciální pobřežní tramvajovou linkou zvanou trambahía.

Jerez je znám také díky slavnému okruhu Moto GP. Hned po konání této motocyklové soutěže zaplní v první polovině května ulice města koně s jezdci. Koná se totiž každoroční koňský veletrh. V těch dnech doprovází jízdu na koni různé soutěže, zpěv, tanec a jídlo. Je neuvěřitelné, že se tato velmi stará tradice udržela od roku 1284 až dodnes, i když původně sloužila jako trh s dobytkem.  

Tato část španělské Andalusie je od července do konce října 2023 dostupná z Prahy díky přímým letům Praha – Sevilla. Díky tomuto spojení je možné si zaletět do Sevilly, hlavního města Andalusie, a odtud se autem, autobusem nebo vlakem za necelých 45 minut dostat do Jerezu de la Frontera. Takže neváhejte, a zaleťte si letos do Sevilly. Odtamtud se vydejte za koňmi do jerezu de la Frontera!

Pokud patříte mezi obdivovatele andaluských koní, ale do Španělska se nechystáte, nezoufejte, na severu Čech v Jítravě se 3. 6. 2023 pořádá Den španělských koní. Během doprovodného programu můžete obdivovat španělské koně v celé jejich kráse v různých odvětvích jezdeckého sportu. Během celého dne můžete také ochutnat španělské speciality. Vstupné na akci je zdarma.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí