Yonghegong (Jung-che-kung)

Yonghegong (Jung-che-kung)

Klášter Yonghegong najdeme v Pekingu a je to nejlépe zachovalý a největší lamaistický chrám nacházející se mimo území Tibetu.

O jeho existenci se zasloužili Mandžuové, kteří, stejně jako Mongolové, vyznávali tibetskou formu buddhismu. Jedná se původně o palác mandžuské šlechtické rodiny, postavený poté, co Mandžuové zničili čínskou dynastii Ming. V paláci se narodil kníže Yin Zhen (Jin-čen), který se stal v r. 1723 císařem. Jelikož se nehodilo, aby kdokoli další obýval prostory, kde žil budoucí císař, nechal jeho následovník císař Qianlong (Čchien-lung) přebudovat palác v r. 1744 na lamaistický klášter. Po r. 1979 ho čínská vláda s velkými náklady renovovala. Dnes je obydlen mnichy z vnitřního Mongolska.

Areál se skládá z několika nádvoří porostlých stromy a zelení, které jsou odděleny klášterními budovami. Z nich turisticky nejzajímavější je bezesporu síň Desetitisíce Buddhů, s 18 m vysokou sochou budoucího Buddhy Majtreji, která je údajně celá vyvedena z jednoho kusu santalového dřeva.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí