Xi’an, město na začátku Hedvábné stezky: Co nevynechat?

Xi’an, město na začátku Hedvábné stezky: Co nevynechat?

Pokud se chystáte do Xi’anu, nezůstávejte jen u prohlídky slavné Terakotové armády! Užijte si toto město ležící na začátku Hedvábné stezky se vším všudy!

1. Navštivte Muzeum terakotové armády

Muzeum terakotové armády je hlavním lákadlem Xi’anu. Je to vlastně mauzoleum prvního císaře z dynastie Čchin. Patří mezi největší mauzolea na světě – celá plocha zabírá 46 km. Sochy vyrobené z pálené hlíny byly původně barevné a celkem se jich na místě nachází přes 8000!

2. Vylezte na Květinovou horau Chua-šan

Květinová hora patří mezi tzv. Pět velkých hor (pět posvátných hor taojismu Číně) a svým tvarem připomíná květinu – odtud ten název. Sama hora má taktéž pět vrcholů a u jižního se nachází tzv. Sráz tisíce stop, kudy vede „nejnebezpečnější stezka na světě“ sestávající z dřevěných prken upevněných na kolmé stěně.

Na „nejnebezpečnější stezce světa“ se možná doopravdy budete cítit nebezpečně – ale možná především kvůli množství dalších návštěvníků. I tak by bylo škoda toto místo na cestě vynechat. Pokud se tam chystáte, inspirujte se dalšími tipy v článku Deset tisíc schodů k nejnebezpečnější stezce světa.

3. Projeďte se na kole po městských hradbách

Městské hradby Xi’anu jsou dobře zachovalé a udržované. Pro veřejnost jsou celé přístupné s jednou vstupenkou a dokonce je možné se po nich projet na kole. Objevte kousek xi’anské historie ze sedla kola.

4. Vykoušejte si čínskou kaligrafii

Pokud si chcete vyzkoušet malovat čínské písmo, zamiřte do Tang Bo Art Museum. Mimo jiné se zde dozvíte o historii čínské malby i písma i o moderním čínském umění a můžete navštívit některý z workshopů! Lektor vás naučí správnou techniku i význam některých symbolů. Zdá se to jednoduché, ale nenechte se mýlit!

5. Poznejte historii Číny v muzeu Shaanxi

Pokud vás baví historie, na muzeum Shaanxi si vyhraďte dostatek času – klidně celý den (pokud ho máte). Objevíte zde tajemství dynastií čínských císařů, prohlédněte si originální typické umění a kresby a poznáte historii Hedvábné stezky (Xi’an ležel na jejím začátku ve směru do Evropy).

6. Dejte si večeři na ulici v muslimské čtvrti Huimin

Muslimská čtvrť a tzv. Muslim Street jsou důkazem toho, jak po Hedvábné stezce proudila kultura nejen z Číny do Evropy, ale i naopak! Kdo by byl čekal arabský vliv uprostřed Číny! Na Muslim Street se mísí světové chutě přesně tak, jako se tehdy mísily tradice a zvyky. V pouličních stáncích můžete ochutnat (nejen) tradiční pochoutky blízkého východu. Kromě stánků vás zaujme jistě i architektura. Malé domky naskládané na sebe jen podtrhují kulturní všehochuť.

7. Udělejte si výlet do historie ve vesnici Yuanjia

Ačkoliv je Xi’an pro čínskou historii důležitý, dnes je to především jedno z moderních asijských velkoměst. Pokud chcete zažít na vlastní kůži, jak zde vypadal život za dynastie Tang (7 – 10. století), vydejte se autobusem do vesnice Yuanjia. Malé domky, úzké uličky, vůně jídla vařeného na otevřeném ohni… Bohužel, není to tak,  že by se zde dochovaly tradice v tak velké míře – vesnice byla pro jejich zachování uměle vybudována. V současné době jde o atrakci hlavně pro čínské turisty, zahraničních návštěvník zde tolik nepotkáte. I proto je tohle místo zvláštní a stojí za návštěvu.

Letecká společnost China Eastern Airlines, která se v roce 2016 podle počtu přepravených cestujících zařadila na 7. místo ve světě, otevřela svoji první přímou linku z Prahy do Šanghaje před více než rokem. China Eastern bude nově operovat již čtyři lety z Prahy do Šanghaje, z toho jako novinku zavedla dva lety s mezipřistáním ve vyhledávaném čínském městě Si-anu.

Zkušenosti čtenářů

ilona

peking-xi-an v kvetnu t.r. úzasne, velka zed,terakot.armada, bod hedvabne stezky me zklamal, pouze mensi kamenny oblouk jako brana a asi 4 velbloudi z e zlutohnede hlíny-naznak karavany uprostřed dalnice.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí