Wat Rong Khun – chrám, který sestoupil z nebes

Wat Rong Khun – chrám, který sestoupil z nebes

Buddhistické chrámy v Thajsku, patří bezesporu k největším turistickým atrakcím. V celé zemi je jich okolo čtyřiceti tisíc, které byly postaveny v různém čase. Wat Rong Khun, který je spíše známý cizincům pod názvem „bílý chrám“, je ale přeci jiný.

Byl postaven ani ne před dvaceti lety. V roce 2014 tu řádilo zemětřesení a hrozilo, že chrám budou muset zbourat a postavit nový. Nestalo se. Chrám hrůzu přečkal, ale nedá se říci, že bez újmy. Už při příchodu k chrámu, každý na první pohled vidí, že se nejedná o tradiční buddhistický chrám s tradičními thajskými dekoracemi či předměty. Celá stavba, včetně výzdoby, se někam posunula. Posunula se do modernější doby.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Každému ovšem začne běhat mráz po zádech, když dojde k můstku, po kterém se zde vchází. Ze země „trčí“ ruce žebrající o almužnu. Možná chtějí dosáhnout až k Buddhovi. Nechybí zde šestnáct navzájem se požírajících démonů a vše ještě doplňují dvě jezírka s bílými rybami a vysokými fontánami.

Chystáte se do Thajska? Nechte se inspirovat 7 tipy na místa, které můžete navštívit ve vnitrozemí.

V samotném chrámu si odpočinou oči každého od té sněhobílé krásy. Na čelní zdi vás přivítá žlutooranžový Buddha, před kterým se modlí věřící. Na zdech je vyobrazeno mnoho lebek a o kus dále také fresky Batmana, Supermana i Spidermana. Dokonce zde uvidíte i americká „dvojčata“, jak do nich vráží teroristická letadla. Někde je stále vidět i popraskané zdivo po nedávném zemětřesení.

Záchody celé ze zlata

Obrovský bílý chrám vypadá při prvním pohledu, jako zasněžený pohádkový zámek. Bílá barva, kterou vidíte všude kolem, doslova tahá oči. Thajci říkají, že bílá barva znamená Buddhovou čistotu a vkládané zrcadlové skla zase jeho moudrost, která jasně září po celé planetě i ve vesmíru. Střechu pohádkového chrámu, který jako by sestoupil z nebes, zdobí zvířata čtyř přírodních živlů. Slon znázorňuje zem, ještěr vodu, labuť vítr a lví hříva oheň. Všude kolem je nespočet dalších ozdob, jejichž dokonalé provedení člověk nemůže jinak než obdivovat.

Pokud potřebujete jít na záchod, máte ho k dispozici zdarma, a jsou to snad jediné veřejné toalety na světě, které jsou zlaté. A pokud ne, určitě stojí tam alespoň nahlédnout. Wat Rong Khun se stále dostavuje a to co zde údajně ještě chybí, je mnišská cela, umělecká galerie a dva sály, kde budou Buddhovy památky a ve druhém sochy Buddhy. Neopomnělo se ani na halu, pro kázání.

Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí