Výstup na Kilimandžáro: Do 5895 metrů bez horolezeckých zkušeností

Výstup na Kilimandžáro: Do 5895 metrů bez horolezeckých zkušeností

Chodíte rádi po horách, ale nemáte horolezecké zkušenosti? Chcete zažít něco nezapomenutelného? Zde je tip na vysokohorský trek v Tanzánii, který určitě zvládnete: výstup na Kilimandžáro.

Výstup na nejvyšší horu černé Afriky se pro každého turistu zaručeně stane nezapomenutelným a jedinečným zážitkem. Důležité je, že na vrchol Kilimandžára – Kibo (5 895 m) lze vystoupit bez jakýchkoli horolezeckých zkušeností, jedná se „pouze“ o vysokohorský trek, který navíc vede čarokrásnou přírodou v pěti vegetačních pásmech – pralesem, vřesovištěm, alpskou a sopečnou krajinou, ledem. Po pětidenní trase Marangu tedy dobyla Kilimandžároi naše dvoučlenná skupina. Kilimanjaro, hakuna matata – Kilimandžáro, žádný problém!

Let Airbusem A330-300 z Prahy do Nairobi byl klidný a pohodlný. Pro cestu na černý kontinent jsme si vybrali denní let s přistáním v Keni ve večerních hodinách, takže žádné nocování v letadle před zahájením vlastního programu. Většina turistů mířících do Tanzanie volí stejně jako my cestu letadlem do hlavního města Keni Nairobi a následující den pokračují busem do Tanzanie. Bus sice jede trasu Nairobi – Tanzanie asi 5 hodin, avšak tato varianta je levnější než přesun letadlem například na letiště Kilimandžáro nebo Arusha. Navíc samotná jízda uhrančivou keňskou krajinou, vesničkami a masajskými osadami je pro každého cestujícího atraktivní představení v přímém přenosu. Dálkový autobus je na africké poměry kupodivu pohodlný a celou cestu je co pozorovat.

NP Kilimandžáro: Sopečný masiv Kilimandžáro je nejvyšším vrcholem Afriky, má tři hlavní kuželovité vrcholy a několik menších vrcholů sopečného původu. Na západě leží Šira 4 000 m, uprostřed je Kibo s 5 895 metry, tedy nejvyšší bod Afriky, a na východě se nachází Mavenzi o výšce 5 270 m. K typickým obyvatelům parku patří nosorožci, sloni, leopardi, antilopy, gazely, opičky Kilimanjaro Colobus, kočkodani a guarézy.

Naše trasa pokračuje busem přes keňsko-tanzanskou hranici, kde si vyřizujeme vstupní vízum do Tanzanie, a pokračujeme přes město Arusha, vstupní bránu pro safari v Tanzanii, do Moshi ležící již na úpatí masivu Kilimandžáro.

První kroky na Kilimandžáro

Druhý den ráno na nás u hotelu čeká terénní vůz, kterým se vydáváme malebnými domorodými vesničkami položenými v nižších polohách Kilimandžára ke vstupní bráně národního parku Marangu, 1 970 m. Naši dvoučlennou posádku doprovází kromě zkušeného horského průvodce i jeho asistent, kuchař a čtyři nosiči našich baťohů. Po necelé hodině jízdy klikatými horskými serpentinami podél rozlehlých kávových a čajových polí dorazíme k očekávané vstupní bráně, kde nás přivítají vojáci se samopaly, kteří střeží vstup do parku. Jejich přítomnost a vzezření působí militantně, ale jedná se o běžnou ochranu. Po vyřízení nezbytných formalit pokračujeme vlastním výstupem.

Úvodní trek pralesem trvá přibližně tři hodiny, než dorazíme k první zastávce, k chatě Mandara ve výšce 2 700 m. V táboře se ubytujeme v dřevěných chatkách a zbytek dne se kocháme pohledem na okolní podmanivou přírodu. Sošné tropické stromy s popínajícími se liánami skýtají ochranu pro mnoho divokých zvířat, dokonce i pro nádhernou a zvědavou opičku KilimandžároColobus. Tyto roztomilé černé opice mají bílou „kapuci“ na hlavě a dlouhý bílý ocas.

Do barevného vřesoviště a chaty Horombo

Než začne druhý den žhnout ostré rovníkové slunce, vydáváme se znovu na cestu. Ledva dosáhneme výšky 3 000 m, prales postupně řídne a mění se v nižší křovinatý porost a vřesoviště s pestře barevnými květy. Výstup vřesovištěm trvá něco kolem pěti hodin i s přestávkou na oběd formou pikniku. Do chaty Horombo (3 720 m), která leží pod ohromnými rozeklanými vrcholky Mawenzi (5 151 m), dorazíme brzy odpoledne.

Vrchol Uhuru před námi!

Třetí den výstupu se krajina výrazně mění v tmavočervený sopečný terén bez jakékoli známky vegetace, a velmi tak připomíná typickou „měsíční krajinu“. Vlevo před námi se majestátně tyčí hlavní masiv Kilimandžára – Uhuru, 5 895 m – a vpravo jeho druhý nejvyšší vrchol Mawenzi (5 151 m). Po přibližně pětihodinovém treku se dostaneme k chatě Kibo (4 703 m) umístěné v sedle kráteru Kibo. Zbytek dne trávíme přípravami na finální výstup a odpočíváme uvnitř v chatě, neboť v této výšce je venku už poměrně velká zima.

Nejširší nabídku průvodců a map Tanzánie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Pomalu na vrchol

Čtvrtý den nás čeká poslední, nejstrmější a nejnáročnější část výstupu. Vstáváme o půlnoci, „snídáme“ čaj a sušenky a vyrážíme za světel čelovek k vrcholu. Nosiči baťohů už s námi nejdou, zůstávají s našimi zavazadly v posledním táboře. „Pole pole“ (svahilsky pomalu) a „cik-cak“ postupujeme za tmy a tajemného ticha po sypkých sopečných sutích až k okraji kráteru, na takzvaný Gillman‘s Point (5 685 m). Cesta trvá pět hodin. Tady odpočíváme a dosyta se kocháme východem slunce nad Mawenzi. Slunce vyšlo o půl šesté a díky pěknému počasí si užíváme opravdu úchvatný výhled, který doslova bere dech. Poté podnikáme tříhodinovou procházku kolem nejvyššího bodu Uhuru (5 896 m) s ledovci, které stále zabírají většinu vrcholu.

Sestup zpátky k chatě Kibo je překvapivě rychlý, trvá něco kolem tří hodin. Po krátkém občerstvení pokračujeme v sestupu k chatě Horombo, což obnáší další tříhodinový trek, a tam se ubytujeme v chatkách.

Oslava výstupu

Finální sestup, který trvá 5 hodin, vede rašeliništěm a vřesovištěm k chatě Mandara, poté pokračuje hustým pralesem až ke vstupní bráně národního parku Marangu, kde slavnostně obdržíme certifikát o úspěšném zdolání pětitisícovky. U vstupu do parku na nás opět čeká terénní vůz, kterým se vracíme stejnou cestou do Moshi. Ubytujeme se v hotelu a zaslouženě oslavujeme úspěšný výstup na Kilimandžáro.

  • Na keňsko-tanzanských hranicích neprovádějte směnu peněz na ulici, okradou vás. Směnu peněz doporučujeme jen v bankách a směnárnách.
  • Na cestách a při přestupu ve městě Arusha se vždy držte pouze instrukcí doprovázejícího průvodce (do vaší cílové zastávky Moshi jede více různých busů).
  • Při treku na Kilimandžárododržujte pitný režim.
  • Při závěrečném výstupu na Uhuru doporučujeme nepodcenit oblečení (čím více, tím lépe – svléknout se můžete vždy).
  • Přibalit si do kapsy čokoládu nebo energetické tyčinky není na škodu.
  • … a nezapomeňte: „pole pole“

Následující den Moshu opouštíme. Pro rychlejší, ale dražší odlet mohou turisté opět využít mezinárodní letiště Arusha a Kilimandžáro, leč většina z nich odlétá z Nairobi v Keni. My jsme však pokračovali na safari do národních parků v Tanzanii a Keni. Kilimandžáro, hakuna matata!

Zkušenosti čtenářů

Radek

Ahoj Katko,

děkuji za dotazy.

**Výstup na Kili je samozřejmě možné uskutečnit jako individuální turista, avšak náklady na výstup jsou větší, než přes cestovku. U skupinových výstupů, které organizují například české cestovky, se nemalé náklady dělí mezi jednotlivé účastníky výstupu a tím se snižuje cena pro každého. Navíc cestovky mají sjednané lepší ceny za místní servis, než individuální turista, který si vše hradí sám až na místě. Pozor! Můžou vás i pěkně odrbat, pokud nebudete znalí místních cen.

**Přesně tak… platí se vstup do NP (závisí od počtu dní výstupu), také horský průvodce, jeho asistent, nosiči zavazadel, kuchař.

**Nemám tušení, za kolik nabízejí výstup na Kili místní cestovky, ale fakt pozor, ať vás neoberou.

**Výstup můžete uskutečnit v podstatě celý rok, kromě dubna – května, kdy v Tanzanii prší.

Zdraví,
Radek

Fanda
Radek:

Ahoj Katko, byl jsem na Kilimanjaru v červenci. Jeli jsme do Afriky bez cestovky a vše si sjednávali až na místě. Na Kili jsme šli nahoru cestou Machame, dolů Mweka. Pro výstup je třeba domorodý průvodce, bez něho tě tam nepustí. Měli jsme také nosiče a kuchaře jako všichni ostatní. Cena za 6-tidenní trek byla 1000 dolarů na osobu (byli jsme 3). Poplatky jsou za všechno (vstup, nocování, za každý den strávený v parku, záchranný poplatek atd.)

pavel

vyzkoušel to už někdo,jit tam bez cestovky,nebo je to jenom fáma kterou se všichni uklidňujete,protože je to pohodlnější,jistější,bezstarostnější nechat se tam vytahnout.možná to říkají v tamějších cestovkách,aby lidi odradily,vždyť je to živí,co by dělali kdyby všichni chodily suverénně sami,…mno budeme to muset vyzkoušet

Kateřina

Ahoj Radku a všichni – co jste zdolali KILI !
V říjnu mám v plánu zdolat tento vrchol.
Budu vděčná za jakékoliv doporučení na průvodce popř. cestovku, která trek organizuje (+ info o ceně).
Díky Kateřina

Jenda

Článek jsem nečetl, tož možná plně neznám souvislosti, ovšem, jestli vám někdo tvrdí, že na vrchol kilimanjara se nedostanete bez české cestovní kanceláře, příp. že je nejvýhodnější tam jít s ní, tak to je hovadina na entou. Po příjezdu pod horu se na vás sesypou místní cestovky, průvodci a budou se o vás tahat. Takže prostor pro vyjednávání tu je. Ovšem mají jisté minimum, pod které nejdou. Ještě při vyjednávání o ceně se zeptejte speciálně na „tip“, to je zpropitné pro nosiče, kuchaře. Obvykle se totiž cena udává bez tipu a pak když každému dáte ještě 10 USD na den, ono to stoupne.

Petra

Ahoj Radku. Tvůj článek o výstupu na Kili mě zaujal a mán dotaz: s jakou jsi byl cestovkou a zda bys ji doporučil. Díky Petra

Fanda

Náš výstup jsem popsal na http://www.mojeafrika.cz je tam článek Veseláci na Kilimandžáru. Myslím že dost informací je tam pro každého. Nejsem blázen, abych každému tvrdil, jako někteří, kteří tam nebyli, že cestovky jsou tu jen na oškubání zákazníků. Jde o to si vybrat tu správnou. O nelegálních výstupech na Kili a pokutách tady psát nebudu to jsme si opravdu neriskli.Na vrcholu KILI jsem byl se super partou a zajištěním 28.8.2009 v 7:00 hod.

Jarda

Ahoj. Radku, je opravdu nutné mít s sebou nosiče a kuchaře? Nestačil by jen ten průvodce? Nepopsal jsi někde na netu svojí cestu? Díky za info.

Honza

Dobrí den chtěl bych se zeptat kolik kilometru deně se při vístupu ujde děkuji Honza

Evžen

Přesně jak píše Fanda. Jediná podmínka je mít s sebou průvodce. Nosiči, resp. kuchař a číšník (nosiči s funkcí navíc), které jsem měl, já podmínkou nejsou. Troufám si ale tvrdit, že se tak ušetřit nedá, protože nesení vlastních věcí (stan, spacák, oblečení) prodlouží cestu na vrchol a nejvýznamnější položkou rozpočtu je poplatek za pobyt v parku, který se platí denně.

Jako místní cestovku můžu doporučit Akaro Tours v Moshi.

Pavel

Zdravim mate nekdo predstavu jak by se tvarili mistni kdybych sebou tahnul lyze? 🙂

Radka

Zdravím, nevíte kolik asi tak stojí výstup na KILI? Aktuálně a zda tam někde okolo někdo není z Čechů. Děkuji

Andrea

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli je tento výstup vhodný pro 15letou holku v poměrně dobré fyzické kondici. Děkuji

Monika

Dobrý den,
rada bych letos v prosinci nebo v lednu(2016) na Kili a následně par dni relax na Zanzibaru. Ma prosím někdo tip na dobrou cestovku nebo průvodce na Kilimanzaro?

Helča
Monika:

Ahoj, na výstup je třeba být v kondici a nepodcenit přípravu a místní podmínky. Je to přece jen skoro 6000 m.n.m., takže žádná lehká vycházka a s pochybným průvodcem bych fakt zdraví neriskovala. Byla jsem tam loni s grandafrika.cz i se Zanzibarem a bylo to fajn. Na Kili jsme šli v mezinárodní skupině, tudíž jsme se pěkně podělili o náklady, takže to nakonec nebylo nijak drahé. Na Zanzíku dej pozor na výběr správné strany ostrova, jinak to může relax pěkně zkazit..

Helča:

Už jen ty vstupní poplatky na osobu jsou velmi drahé, takže i ve větší skupině jde o drahý trek. Za 6-denní trek (což je minimum) jde o 635 USD jen na poplatky parku:
http://www.mountkilimanjaroguide.com/kilimanjaro-fees.html

Monika

super také diky za unfo

Monika
Helča:

ahoj Helco diky za tip a jen dotaz ta správná strana Zanziku? Diky

Monika:

Ahoj,
na konci ledna 2016 se chystáme na výstup na Kili.Rádi bychom se přidali k nějaké skupince.Jsme 3.Už máš nějaký termín a trasu?
Petra

Maja

Dobrý den,
rádi bychom také na začátku příštího roku zdolali Kilimandžáro. Chtěla bych se zeptat na bezpečnost exkurze jako takové. Zda má někdo zkušenosti či aktuální informace z oblasti. Bezpečností myslím riziko únosu např. V případě cestování s agenturou snad nic nehrozí, nebo ano? Děkuji.

Monika
Maja:

ahoj Majo a nespoji me se??

momo

Hodně štěstí !

denasu

To je obdivuhodné, hlavně pevné zdraví přeji, ať vám to vyjde

Palpat

Ahoj,
dá se prosímtě jít i bez nosičů, průvodců atd.? Rád bych, až budu v Africe, na Kilimandžáro vyšplhal, ale těch třicet tisíc nebo na kolik to vyjde, bude na mě v tu chvíli trochu moc…
Díky

Palpat:

Bez průvodce se nedá. Počítej min. 1000 USD. Jen vstupné a kempovací poplatky stojí 120 USD na osobu a den.
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/africa/tanzania/climbing-kilimanjaro-without-a-guide-or-porter?page=1#post_19988185
http://rdklein.fr/essays/kilimanjaro.html#fn4x0
I jiné NP v Tanzánii jsou drahé, tak možná jeď raději jinam:
http://www.tanzaniaparks.com/parkfees/applicableFees2013-06.pdf

Magdalena

Ahoj, tenhle „vylet“ me velmi laka. Jen si nejsem jista narocnosti. Posledni den, jestli dobre pocitam, skyta 14 hodin treku. Pricemz je to narosny vyslap a seslap. Co kdyz proste odpadnu a uz nebudu moct? Je to vhodne i pro bezne sportovce? Vim, ze je to tezke takto odpovedet, ale presto budu rada za nazor. Diky za odpoved.

michal
Magdalena:

Ahoj, letos tam chce podnikbout trip na vanoce. Je na Tebe nejaky k9ntakt? Majk

Helena
michal:

Ahoj Majku, chystám se na Kili + safari a to nejpozději v únoru. Ale jsem momentálně na volné noze, takže svoboda v termínu. Jak to vypadá s vaším plánem? Je? A je místo? Já zatím mám jen najíté CK, sama do žádné volné akce jít nechci. Můžem po mailu? [email protected]
Potřebuji jednat rychle, CK už uzavírá smlouvy, dík za jakoukoliv odpověď! Hela

Jindřich
Magdalena:

Ahoj 🙂 napiš na [email protected]   Je to Čech, který podniká v Tanzanii sice né přes turistiku, ale má tam spoustu komtaktů. Vyjednal mi Safari a luxusní. Když tak mu jen napiš, že máš kontakt od Jindřicha co tam byl přes něj teď v lednu 🙂 snad ti to pomůže Tanzania je super, ještě se tam chci vrátit 🙂

Palpat

Ajaj, to jsem si myslel. No, budu tam tak i tak, když budu mít prachy, určitě to do toho vrazím, když ne, i „normální“ příroda tam bude krásná.
 
Každopádně děkuji za odpověď. Díky moc za odkazy, už to pročítám.

Alena

Ahoj chtěli jsme na Kilimanžáro v dubnu máte někdo zkušenost?Ty poplatky mě docela zaskočili těch 120USD je za den pobytu v parku včetně nosičů? Díky jestli někdo odpoví a pěkný den!Budu vděčná i za radu v případě jiného vrcholu,do ted jsem platila za vystop a průvodce pouze na Araratu a je to už dýl!

Alena:

Ne, těch 120 USD je jen vstupné a kempovací poplatky. K tomu je třeba připočíst další povinné platby.

Radek

Každý kdo se chystá na Kilimandžáro, byl si měl připravit potřebné kvalitní vybavení. V angličtině je na webu hodně informací, v češtině tolik ne. Dobrý přehled doporučeného vybavení na Kili v češtině je na stránkách https://www.vystupnakilimandzaro.cz/index.php/2019/05/07/vystup-na-kilimandzaro-2-potrebne-vybaveni/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí