Víte, jak si žijí japonské ženy? Pravda a mýty o japonských domácnostech

Víte, jak si žijí japonské ženy? Pravda a mýty o japonských domácnostech

Když jsem se před lety vydával na studijní pobyt do Austrálie, ani ve snu by mě nenapadlo, že se vrátím s japonskou přítelkyní (dnes již dlouholetou manželkou) a společný domov najdeme natrvalo v Čechách. Jaké mají postavení japonské ženy a jak fungují místní domácnosti? Pravděpodobně jinak, než si představujete.

Japonské ženy jsou krásné a oddané, ale služku v nich rozhodně nehledejte

Ještě před cestou do země protinožců a jakoukoliv zkušeností s japonskou kulturou, byly moje názory na japonské ženy převážně ovlivněny televizí a obecnými představami nás Evropanů, že Japonky jsou milé, úslužné, starající se o domácnost a poslouchají manžela vždy na slovo.

Dospěl jsem ke zjištění, že tak to asi fungovalo v období Edo za časů samurajů, ale současní Japonci jsou silně ovlivněni moderním stylem života a postavení žen ve společnosti se výrazně zlepšuje.

Napadlo mě proto, podělit se o několik postřehů, čerpajících z vlastních zkušeností a postřehů mých japonských přátel, které jsem poznával při návštěvách této ostrovní země.

Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Japonky a domácnost

Zajímá vás, jak tedy fungují japonské domácnosti? Asi to bude pro mnohé překvapivá zpráva, ale myslím, že se moc neliší od těch našich a ženy už necupitají pár kroků za manželem, jak tomu bývalo v dávných dobách.

Období hrdých samurajů, jakožto vládců rodiny je nenávratně pryč a v nejedné domácnosti může dostat “pán tvorstva” klidně pánvičkou po hlavě anebo odevzdává veškeré finance manželce, která je má pod kontrolou a je doma velkým šéfem.

Rozdíl oproti naší kultuře vidím ten, že Japonky zůstávají více doma, věnují se výchově dětí a až po jejich odchodu z rodiny jdou zpět do práce (tedy pokud nějakou měly). Ty šťastnější a hlavně movitější zůstávají i nadále doma, užívají si nakupování, cestování, koníčků a celkově si prostě žijí bezstarostný život.

Japonky a zaměstnání

Jak je to se zaměstnáním žen v zemi vycházejícího slunce? V posledních letech se jejich postavení výrazně zlepšuje, přesto jsou v obchodním i profesním světě na nevýhodné pozici oproti mužům.

Žebříček WEF dokonce uvádí, že na vedoucích pozicích pracuje pouze 1,5% japonských žen a jsou tak v postavení na trhu práce až na 101. místě za Ázerbájdžánem! Zdá se to jako šokující číslo pro tak vyspělou zemi, ale navzdory tomu všemu, se již mnoho žen prosadilo i v politice a jejich postavení či možnosti zastávat vyšší funkce je rok od roku lepší.

Vztah cizinec a Japonka

Pokud se vás i nadále drží představa o dokonalých japonských ženách a přáli byste si mít jednu z nich za celoživotní partnerku, neváhejte a vydejte se do země vycházejícího slunce, nebo třeba do Austrálie, kde žije velká japonská komunita.

Jestli se vám nakonec poštěstí a uspějete, nastane otázka co dál? Kromě toho že budete muset řešit spoustu běžných věcí jako při běžném vztahu, tak věřte, že zásadním šokem ze začátku projdou převážně rodiče nevěsty. Ta si totiž bere “gajdžina” (cizince) a první návštěva příbuzenstva bude asi mírně rozpačitá. Velký jásot rozhodně nečekejte. Co se bude dít dále, je už jenom na vás.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí